برای انتخاب مبحث فعالیت شرکت بخوانید

برای انتخاب مبحث فعالیت شرکت بخوانید پیش از ثبت شرکت باید مبحث فعالیت شرکت خویش را به درستی انتخاب کنید تا بعدها گرفتار مشکل نشوید.


به گزارش المور به نقل از ایسنا، بنابر اعلام ثبت شرکت، مبحث شرکت در ارتباط با نوع فعالیتی است که شرکت برای آن منظور تشکیل و ثبت شده است.
برای برخی از فعالیت ها قوانین و مقررات خاصی در نظر گرفته شده که برای انجام آن تحت عنوان ” مبحث فعالیت شرکت ” بایستی از مراجع مربوطه مجوز لازم گرفته شود و بعد برای ثبت شرکت اقدام نمود.
در این مقاله تلاش داریم تا با عرضه انواع مبحث ها، چه مبحث هایی که برای ثبت آنها احتیاج به مجوز داشته باشد چه مبحث هایی که نیازی به مجوز نداشته باشد، راهنمای کاملی برای شما ایجاد نماییم.
لزوم تعیین مبحث فعالیت شرکت:
یکی از موضوعات مهم در زمینه قانون تحلیلی برای ثبت شرکتها، مبحث فعالیت تجاری است. به عبارت دیگر، دامنه عملیات شرکت نمی تواند خارج از مبحث فعالیت شرکت ثبت شده باشد.
یکی از اقدامات اولیه برای ثبت شرکت، تصمیم گیری برای تعیین مبحث فعالیت شرکت است. تعیین مبحث شرکت با عنایت به نظر شرکا انجام شده و حدود فعالیت شرکت را مشخص می نماید. مبحث فعالیت شرکت نشان دهنده هویت شرکت است و اهدافی را تعیین می کند که شرکت برای انجام آن ثبت شده است.
نکته اصلی این است که مبحث شرکت بایستی با ذکر جزئیات دقیق و صریح ثبت گردد. شخص حقوقی تنها درباره موضوع هایی می تواند فعالیت داشته باشد که در مبحث شرکت به صورت واضح و صریح مشخص شده باشد. به همین دلیل، بعضی از شرکت ها از عناوین کلی مانند کلیه امور تجاری و اقتصادی و فروش کالاهای بازرگانی استفاده می نمایند که در نهایت به کار بردن این عناوین بیشتر سبب سردرگمی می شود.
علت این که اساسنامه بر تعیین مبحث فعالیت تاکید دارد این است که هیات مدیره و مدیران اجرایی شرکت نتوانند در فعالیتهای خارج از مبحث فعالیت سرمایه گذاری کنند.
انواع شرکتهای تجاری از نظر مبحث فعالیت شرکت انواع شرکتهای تجاری از نظر مبحث فعالیت شرکت به دو دسته کلی تقسیم می شوند:
۱. شرکتهای شکلاَ تجاری شرکت هایی که بدون در نظر گرفتن نوع فعالیتشان تنها به این علت که در چارچوب مشخص شده در قانون تجارت تاسیس شوند تجاری به شمار می روند. بدون در نظر گرفتن اینکه مبحث فعالیت آنها تجاری باشد یا خیر. مانند شرکت سهامی که شکلاَ تجاری هستند حتی اگر فعالیت تجاری نداشته باشند.
۲. شرکتهای موضوعاَ تجاری شرکت هایی که برای تجاری محسوب شدن، نیاز دارند تا فعالیتهای تجاری انجام دهند یعنی مبحث شرکت باید تجاری در نظر گرفته شده باشد تا آن شرکت تجاری به حساب آید در غیر این صورت تجاری نیست.
بعنوان مثال میتوان شرکت تعاونی مسکن را نام برد که با فرض غیرتجاری راه اندازی می شوند تا نیاز اعضا به داشتن مسکن را برطرف نمایند اما امکان دارد با ساخت و ساز مختلف و بیشتر از نیاز اعضا، برخی از واحدهای مسکونی را به افرادی که جزو اعضا نیستند بفروشند که این اقدام معامله تجاری بشمار می رود.
در مورد نحوه انتخاب مبحث شرکت بایستی به نکات زیر دقت نمود:
معین بودن مبحث شرکت: مبحث معامله یا قرارداد باید کاملا مشخص باشد چونکه یکی از شرایط لازم برای اثبات صحت معامله به حساب می آید. به این ترتیب، عقد قرارداد برای موضوعات نامشخص و مبهم، باطل خواهد بود. قانونی بودن مبحث قرارداد: مبحث قرارداد باید مشروع و قانونی باشد. ازاین رو از نظر قانونی نمی توان برای یک مبحث غیرقانونی یا نامشروع هیچ گونه قراردادی تنظیم نمود. از نمونه فعالیتهایی که طبق قوانین کشور توسط اشخاص ممنوع اعلام شده است میتوان به موارد زیر اشاره نمود:
ترویج و آموزش علوم غیر اسلامی و غیر دینی، خرید و فروش اشیای عتیقه و میراث فرهنگی و هنری، ممنوعیت استفاده از تجهیزات ماهواره ای، ممنوعیت خرید و فروش و نگهداری مواد مخدر، ساخت و نگهداری سلاح و مهمات جنگی، ساخت، خرید، فروش و حمل مشروبات الکلی
موضوعات نیازمند به دریافت مجوز: بعضی از مبحث ها بدون این که نیاز داشته باشند تا از مراجع ذی صلاح مجوز دریافت نمایند، قابلیت ثبت شدن در سامانه ثبت شرکتها را دارند. در صورتیکه مبحث انتخاب شده احتیاج به موافقت مرجع خاصی داشته باشد، لازم است که پیش از مبادرت به ثبت، برای دریافت مجوزهای لازم اقدامات لازم را انجام نمود. در صورتیکه برای انتخاب مبحث شرکت خود به ابهام برخوردید یا هرگونه سوالی در این خصوص دارید، پیشنهاد می نماییم با شماره تماس ۰۲۱۴۵۵۱۸ با موسسه حقوقی تاجر تماس بگیرید.
انتهای رپرتاژ آگهیمنبع:

1400/07/03
18:07:13
0.0 / 5
225
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
almur

المور

لاکشری و فشن

almur.ir - حقوق مادی و معنوی سایت المور محفوظ است