آیا بعد از كرونا رونق به بازار خرید و فروش خودرو بر می گردد؟

آیا بعد از كرونا رونق به بازار خرید و فروش خودرو بر می گردد؟ المور: بازار خرید و فروش خودرو از آن دسته بازارهایی است كه طی سال های اخیر با هر شوك اقتصادی دستخوش تغییرات و نوسان شده كه به افزایش قیمت خودرو منتهی شده است.


به گزارش المور به نقل از ایسنا، بنابر اعلام خودرو ۴۵، حالا این دفعه ویروس كرونا، بعنوان یك پدیده جهانی دور از انتظار توانسته است بازار خودرو را برای نزدیك به یك ماه با كسادی همراه كند. اما این پرسش مطرح است كه آیا بعد از ویروس كرونا رونق به بازار خودرو برمی گردد؟
به گزارش خودرو ۴۵، روزهای ابتدایی اسفندماه كه با شیوع گسترده كووید - ۱۹ همراه شد، بازار خودرو را با اختلالاتی همراه كرد؛ به شكلی كه بعضی از فعالان بازار خودرو نسبت به انجام معامله دست نگه داشتند و برخی دیگر اما از ترس گرانی بازار شب عید و بعد از تعطیلات نوروز نسبت به معامله خودرو اقدام نمودند.
در این شرایط اما برخی متقاضیان از معامله خودرو دست نگه داشتند تا مشاهده كنند در آخرین روزهای سال ۹۸ چه بر سر اقتصاد و بازارهای فعال همچون خودرو می آید تا آنها هم در این جاده پر پیچ و خم با سایر فعالان بازار هم مسیر شوند.
اما با گذشت نیمی از اسفند ماه و روند رو به ركود، بازار خودرو نیز همچون آیینه ای مقابل فعالان بازار خودرو قرار گرفت و به آنها گوشزد كرد كه هر آنچه در نیمه دوم اسفند ماه رخ می دهد، در فروردین ۹۹ تكرار خواهد شد كه همان اتفاق هم افتاد.
مهر تایید ركود بازار در فروردین ۹۹ زده شد با شیوع هر چه بیشتر ویروس كرونا در همه شهرهای كشور، كم كم مهر تایید ركود بازارهای فعال همچون خودرو زده شد و بگفته مسئولان اقتصادی، بازار خودرو رسما تعطیل شد. البته این امر تا هفته اول فروردین ماه و درست در ایام اوج كرونا با شعار در خانه می مانیم ادامه یافت اما بعد از چند روز، گویی معاملات خودرو به صورت آنلاین آغاز شد؛ گویی فعالان بازار خودرو نمی توانند حتی برای ۱۵ روز هم كه شده دست از این بازار بكشند و نسبت به قیمت گذاری خودروها كمی صبر پیشه كنند.
با این وجود اما در نخستین ماه سال ۹۹، با اجرای طرح محدودیت تردد در شهرها و همین طور اجرای طرح فاصله گذاری اجتماعی باز هم خرید و فروش حضوری خودرو ها با كاهش شدید نسبت به زمان مشابه سال قبل همراه شد و بیشترین فعالیت بازار به قیمت گذاری و كارشناسی اینترنتی خودرو ها در فضای وب منتهی شد.
پیش بینی بازگشت رونق به بازار خودرو های كاركرده بعد از كرونا بر طبق اعلام ستاد ملی كرونا در خصوص شروع به كار یك سوم نیروی انسانی كسب و كارها، واحدهای صنعتی و تولیدی، قطعه سازان خودرو نیز از ۲۳ فروردین ماه با شرط شروع به كار ۳۰ درصد از نیروی انسانی این واحدها به چرخه تولید بازگشته اند و مقرر است این وضعیت تا اختتام اردیبهشت ماه ادامه یابد.
از سویی دیگر نمایشگاهداران خودرو نیز به شرط رعایت پروتكل مقابله با ویروس كرونا از طرف وزارت بهداشت می توانند از ۲۳ فروردین و ابتدای اردیبهشت ماه به تدریج به چرخه بازار خودرو برگردند.
این درحالی است كه برخی خودروسازان در مدت اخیر تولید خودرو را به صفر رسانده بودند و كشور در زمینه تولید خودرو با كاهش تولید همراه شد. از سویی دیگر به سبب ممنوعیت واردات خودرو از سال ۹۷ تاكنون، فعلا خودرو جدیدی وارد كشور نخواهد شد و به عبارتی بجای بازار خودرو های صفر كیلومتر، بازار خودروهای كاركرده و دست دوم بیش از پیش رونق را تجربه می كنند.
رونق در بازار فروش خودرو


منبع:

1399/01/26
23:46:33
5.0 / 5
3074
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۱
almur

المور

لاکشری و فشن

almur.ir - حقوق مادی و معنوی سایت المور محفوظ است