اخطار فائو درباره تاثیر ات كرونا و ملخ ها در آسیا و اقیانوسیه

اخطار فائو درباره تاثیر ات كرونا و ملخ ها در آسیا و اقیانوسیه به گزارش المور فائو درباره تاثیرات كرونا و ملخ های صحرایی بر افزایش گرسنگی در آسیا و اقیانوسیه اخطار داد.به گزارش المور به نقل از دفتر نمایندگی فائو در ایران، سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو) اخطار داد در شرایطی که جهان به سختی در تلاش است تا سرعت گسترش بیماری ویروس کرونا – که بدترین همه گیری طی یک قرن اخیر است –کند شود، کشورهای واقع در جنوب و جنوب غربی آسیا همزمان در حال مقابله با شیوع آفت هایی هستند که نه تنها تهدیدی برای تشدید گرسنگی در منطقه هستند بلکه معیشت میلیون ها انسان را هم در معرض خطر قرار داده اند.
براین اساس، گله های ملخ های صحرایی، طی ماه های اخیر به سرعت به سمت منطقه غرب آسیا حرکت کرده و پوشش گیاهی دو کشور ایران و پاکستان را مورد هجوم قرار داده اند. این دسته ها الان محصولات کشاورزی هندوستان را در معرض تهدید قرار داده اند. چنین هجومی از گله های ملخ صحرایی طی بیشتر از یک نسل گذشته بی سابقه بوده است.
از سوی دیگر «کرم ساقه خوار پاییزی» که یک آفت مخرب برای ذرت است در سال ۲۰۱۸ از قاره آفریقا به آسیا مهاجرت کرد و بعد از گسترش در سرتاسر قاره آسیا، الان به استرالیا رسیده است.
در وضعیتی که تعطیلی های صورت گرفته برای مقابله با شیوع بیماری ویروس کرونا در کشورهای منطقه آسیا و اقیانوسیه تأثیراتی منفی خویش را بر اقتصاد، زندگی و معیشت ها میلیون ها انسان گذاشته است، ترکیب و همزمانی آفت های گیاهی باعث افزایش رنج ها در منطقه می شوند.
به گفته «جونگ-جین کیم»، معاون رئیس دفتر منطقه ای فائو در آسیا و اقیانوسیه، «ما نمی توانیم و نباید خسارت های وارده بر زندگی ها و معیشت ها که ترکیب این بحران ها بر امنیت غذایی و گرسنگی در این بخش از جهان به وجود می آورند را دستکم گیریم. منطقه ای که الان هم میزبان بیشترین جمعیت افراد گرفتار سوءتغذیه در جهان است.» ایشان در ادامه اضافه کرد: «در شرایطی که به مبارزه خود برای حفظ زندگی ها و مهار گسترش بیماری ویروس کرونا ادامه می دهیم، باید در اینجا، در منطقه آسیا و اقیانوسیه و در نبردی با جبهه های مختلف و دشمنان متنوع بجنگیم.»
ملخ های صحرایی نه تنها می توانند حجم عظیمی از پوشش گیاهی شامل گیاهان، درختان و مراتع بکر و طبیعی را حریصانه بخورند، بلکه به مزارع سبزی جات و درختان میوه هم حمله می کنند.
یک گله بزرگ ملخ می تواند وسعتی برابر با یک کیلومتر مربع داشته و شامل حدود ۸۰ میلیون ملخ باشد. کارشناسان فائو تخمین می زنند که شمار ملخ ها طی فصل بارانی آتی در جنوب آسیا تا ۲۰ برابر افزایش خواهد یافت، مگر اینکه اقدامات ویژه ای برای مقابله با گله های ملخ ها صورت گیرد. فائو در حال رصد حرکت این آفت در سرتاسر آفریقا، آسیا و خاورمیانه است.
در خیلی از کشورهایی که در معرض آفت کرم ساقه خوار پاییزی قرار گرفته اند، تعطیلی های ناشی از بیماری ویروس کرونا به کاهش یا توقف فعالیتهای کنترل آفت منجر گردیده است. فائو در این حوزه دستورالعملی را برای چگونگی پاسخ به گسترش این آفت آن هم در شرایطی که کشورها در واکنش به بیماری ویروس کرونا با چالش های مختلف و همزمانی روبرو شده است، منتشر نموده است.
کشاورزان نیازمند حمایت و پشتیبانی قابل توجهی هستند تا بتوانند از راه اجرای اقدامات مدیریت تلفیقی آفت ها، کرم ساقه خوار پاییزی را به شکل پایداری در سیستم های زراعی خود مدیریت کنند. فائو در این حوزه ابتکار «اقدام جهانی برای کنترل کرم ساقه خوار پاییزی» را اجرایی کرده است، این ابتکار پاسخی به تهدید بین المللی ناشی از این آفت بر امنیت غذایی و معیشت میلیون های کشاورز خرده مالک است.
به گفته جونگ-اون کیم، معاون رئیس دفتر منطقه ای فائو در آسیا و اقیانوسیه، «فائو در این زمانه پرچالش همچنان به حمایت های خود از کشورهای عضو در پاسخ به این تهدیدها و دیگر مخاطرات ادامه می دهد. ما با یکدیگر و به خاطر خودمان و نسل های آتی از این چالش عبور خواهیم کرد.»

1399/03/17
23:07:44
2423
5.0 / 5
موضوعهای خبر: ارز , اقتصاد , بین المللی , زندگی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران المور در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
almur

المور

لاکشری و فشن

almur.ir - حقوق مادی و معنوی سایت المور محفوظ است