تحت تاثیر پاندمی كرونا

فائو: اتخاذ سیاست های غلط، امنیت غذایی میلیاردهانفر را تهدید می كند

فائو: اتخاذ سیاست های غلط، امنیت غذایی میلیاردهانفر را تهدید می كند به گزارش المور فائو درباره نتایج عدم اتخاذ سیاست های مناسب در دوران همه گیری بیماری ویروس كرونا بر امنیت غذایی میلیاردها نفر در منطقه آسیا و اقیانوسیه اخطار داد.به گزارش المور به نقل از دفترنمایندگی فائو در ایران، دفتر منطقه ای سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو) در آسیا و اقیانوسیه ضمن اخطار درباره نتایج همه گیری جهانی بیماری ویروس کرونا، بر لزوم عرضه پاسخ های هماهنگ تر در تمامی سطوح سیاست گذاری جهت تضمین امنیت غذایی و تغذیه میلیاردها نفر از مردمان ساکن در منطقه آسیا و اقیانوسیه تاکید می کند.
بر اساس گزارش انتشار یافته توسط این دفتر، همه گیری جهانی بیماری ویروس کرونا تهدیدی جدی را برای امنیت غذایی و تغذیه در منطقه آسیا و اقیانوسیه بوجود آورده است؛ در این گزارش آمده است که اختلال در فعالیتهای اقتصادی بر اثر همه گیری این بیماری و تعطیلی ها، هم از نظر اقتصادی (توان مالی) و هم از نظر فیزیکی (حمل ونقل کالاها) دسترسی افراد به غذا را در معرض تهدید قرار داده است.
در حالی که روند کند اقتصاد جهانی باعث از دست رفتن گسترده فرصت های شغلی و به دنبال آن کاهش شدید درآمدها و کمک های مالی در آسیا و اقیانوسیه شده است؛ به قول فائو مجموع این عوامل امکان دارد سبب آن شود تا تهیه و دسترسی به غذا، خصوصاً غذاهای مغذی، برای برخی اقشار جامعه همچون افراد فقیر و همینطور گروه های صدمه پذیر شامل زنان، کودکان و افراد توان یاب به مانند گذشته مقرون به صرفه و امکان پذیر نباشد.
با وجود این واقعیت که طی چند ماه گذشته تولید کشاورزی و زنجیره تأمین مواد غذایی کمتر تحت تاثیر قرار گرفته و قیمت های بین المللی بازار مواد غذایی تغییرات شدیدی را تجربه نکرده است، فائو اخطار می دهد هرگونه اختلال یا فروپاشی احتمالی در نظام های بازاریابی، حمل و نقل و تجارت – بر اثر همه گیری جهانی بیماری ویروس کورنا – می تواند باعث کمبود یا دسترس ناپذیری به مواد غذایی در بعضی مناطق در بعضی بازه های زمانی شود.
این گزارش همینطور نشان داده است که کشورهایی که درگیر مخاصمات هستند، از شمار زیادی از پناهندگان میزبانی می کنند و یا به صورت ویژه در معرض بلایای طبیعی شدید قرار دارند، وضعیتی شکننده تر دارند، چونکه این قبیل کشورها احتمالاً به صورت شدیدتری تحت تاثیر بیماری ویروس کرونا قرار گرفته اند و در نتیجه وضعیت وخیم تری را از نظر ناامنی غذایی و سوءتغذیه تجربه می کنند.
با توجه به این نگرانی های شدید، دفتر منطقه ای فائو در آسیا و اقیانوسیه از کشورهای منطقه می خواهد که به صورت ویژه سفارش های سیاستی زیر را مدنظر قرار دهند:
· کنترل گسترش این ویروس و اجرای فاصله گذاری فیزیکی برای کاهش هراسمیان تمامی کارگران، همچون نیروی کار شاغل در زنجیره های تأمین غذا.
· گسترش طرح های حمایت اجتماعی کوتاه مدت بعنوان بخشی از بسته های محرک اقتصادی کشورها برای پوشش شمار بیشتری از مردم و عرضه مزایای سخاوتمندانه تر جهت تضمین دسترسی همگان به غذا، همزمان با کاهش موانع اداری مورد نیاز برای دسترسی به منابع مالی.
· لزوم همکاری دولت ها و بخش خصوصی برای حل هرگونه اختلال بوجود آمده در زنجیره های تأمین غذا.
· خودداری از اعمال محدودیت های صادراتی بر سر راه تجارت بین المللی به منظور اطمینان از تداوم کارکرد زنجیره های تأمین.
· ایجاد و تقویت تاب آوری در نظام های تولید و تأمین مواد غذایی به منظور حفاظت از آنها در مقابل شوک های احتمالی اقتصادی و بهداشتی آتی، در قالب بسته های محرک اقتصادی برای تضمین دسترسی به غذا.
به گفته «جونگ-جین کیم»، رئیس دفتر منطقه ای فائو در آسیا و اقیانوسیه، در چنین شرایطی «کاملا مبرهن است که باید خیلی از ابعاد و جنبه های سیاست ها و رویکردهای کنونی ما نسبت به پرورش، برداشت، حمل و نقل، فرآوری و فروش مواد غذایی را با عنایت به تحولات جاری در رابطه با بیماری ویروس کرونا، منطبق سازیم تا بتوانیم سلامت تغذیه ای همینطور معیشت هایمان را تضمین نماییم.»

1399/04/05
22:53:06
5.0 / 5
2430
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۴
almur

المور

لاکشری و فشن

almur.ir - حقوق مادی و معنوی سایت المور محفوظ است