ترازو دیجیتال چیست؟

ترازو دیجیتال چیست؟ المور: ترازو دیجیتال تنها باقی مانده انواع ترازو در بازار ترازوهاست.


به گزارش المور به نقل از ایسنا، بنابراعلام دیجی اسکال، قبل از این و در خاطره دیروزی ها انواع مختلفی از ترازوی مکانیکی، عقربه ای و ترازوی دوکفه ای وجود داشته است.
ترازوهایی که برای سالیان سال در هر مغازه و بقالی و فروشگاهی دیده می شد؛ اما با ورود به عصر دیجیتال و فراگیرشدن دستگاه های دیجیتالی در تمامی صنایع و حوزه های شغلی، انواع ترازو دیجیتال نیز جای ترازوهای مکانیکی قدیمی را گرفت؛ و نه فقط سبب به در شدن انواع ترازوی مکانیکی از میدان ترازوها شد، بلکه دیگر هیچ اثری از هیچ یک از انواع ترازو مکانیکی هم در بازار باقی نماند.
چنین شد تا انواع ترازو دیجیتال به چشم برهم زدنی در هر مغازه و فروشگاهی دیده شود؛ اما اگر بخواهیم تعریفی از ترازوی دیجیتالی بدهیم، یک ترازو دیجیتالی دقیقا چگونه ترازویی است؟ مشخصا یک نمایشگر دیجیتالی نشان دهنده دیجیتال بودن ترازو خواهد بود.
اما مشخصات یک ترازوی دیجیتالی به همین مورد خلاصه می شود؟ یقینا با پیشرفت فناوری های دیجیتال گستره قابلیت ها و امکانات و حتی کاربری های انواع ترازوی دیجیتال روز به روز افزایش پیدا می کند؛ و از همین رو مشخص کردن حدودی که معرف یک ترازو دیجیتال باشد سخت و سخت تر می شود. با این وجود این یادداشت اهتمام دارد تا به زبان ساده پاسخ گوی سوال ترازوی دیجیتال چیست باشد.
یک ترازو دیجیتال از نظر فنی تشکیل شده از برد، لودسل، نمایشگر LED یا LCD و کیبورد. این چهار قطعه در کنار هم تشکیل یک ترازوی دیجیتال را می دهند.
البته متعلقات بسیاری می تواند به نسبت پیشرفت هایی که در حوزه های گوناگون، به خصوص در زمینه سیستم های فروش، اندازه گیری، سلامت و پزشکی رخ می دهد، به انواع ترازوی دیجیتال افزوده شود.
با این وجود، چهار قطعه نام برده شده با کیفیت ها، اندازه ها و نمونه های جدیدتر و پیشرفته تر، همیشه از اجزای اصلی انواع ترازوی دیجیتال بوده اند.
لودسل در ترازو دیجیتال
لودسل یا سنسور توزین بزرگ ترین وجه تمایز هر یک از انواع ترازو دیجیتال در قیاس با هم است. این قطعه تعیین کننده میزان دقت و قدرت انواع ترازوی دیجیتال است. لودسل را می توان قلب ترازو دانست.
وسیله ای که مقدار فشار وارد شده به سینی را با سنسورهای دقیق دریافت می کند و میزان آن فشار را در فرایندی استاندارد به عدد تبدیل می کند تا در صفحه نمایشگر نمایان شود. لودسل در تمام انواع ترازوی دیجیتال وجود دارد. از کوچک ترین ترازوها تا بزرگ ترین ترازوها. با این وجود دو تفاوت در بین لودسل ها وجود دارد.
نخست اندازه و دوم دقت. ترازو هرچه کوچک تر باشد و زمینه کاری آن حساس تر باشد، مانند ترازوی آزمایشگاهی یا ترازوی زعفران و ترازوی طلا، لودسل کوچک تر است و حساس تر؛ و هرچه ترازو دیجیتال بزرگ تر باشد و با اقلام و اجناس سنگین تر سر و کار داشته باشد، مانند ترازوی فروشگاهی، لودسل قاعدتا باید بزرگ تر باشد و درعین حال حساسیت آن نیز کمتر می شود.
البته استثناهایی هم وجود دارد. برای مثال انواع ترازوی زیرپایی دیجیتال که از دسته بندی ترازوی خانگی است، می تواند تا ۱۵۰ یا ۱۸۰ کیلوگرم را با دقت ۱۰۰ گرم وزن کند. با این وجود لودسل آنچنان بزرگی هم ندارد.


دقت در ترازو دیجیتال
با این اوصاف سنسور توزین یا لودسل که مرکزی ترین قطعه در ساخت انواع ترازو است، می تواند اولین گام برای تعریف ماهیت یک ترازوی دیجیتال باشد. چونکه تمامی عملکردهای انواع ترازو دیجیتال بر اساس قطعه ای انجام می شود که فشار و نیرو را به سیگنال های الکتریکی بدل می کند؛ و این پروسه دیجیتالی در دل ابزاری دیجیتال رخ می دهد و آنرا بدل به یک ترازوی دیجیتال می کند.
سنسور توزین در مدلهای آزمایشگاهی ترازوها از حساسیت های بی نظیری همچون یک صد هزارم گرم (۰.۰۰۰۰۱) یا حتی یک میکروگرم برخوردار می باشند و در واحدهای آزمایشگاهی تولید و ترکیب موارد شیمیایی و دارویی یا در ساخت زیورآلاتی مانند طلا و ری گیری ها بسیار اثرگذارند.
در باقی مشخصه های یک ترازوی دیجیتال که شامل برد و نمایشگر و کیبورد می شود، برمبنای دقت و حساسیت و توانی که سنسور توزین برخوردار می باشد تعریف می شوند.
به این معنا که اگر سنسور توزین برای ترازویی آزمایشگاهی باشد، نمایشگر و برد و کیبورد با اقتضاهای آزمایشگاهی طراحی می شود؛ و همین طور است برای یک ترازوی فروشگاهی یا ترازوی زیرپایی یا ترازوی قد و وزن و پزشکی.
این قطعات داخلی اصلی در کنار افزوده شدن قابلیت ها و قطعاتی مانند اتصال به دستگاه های دیگر بواسطه درگاه های ارتباطی، داشتن چاپگر داخلی که عموما از نوع حرارتی اند، امکان اتصال به شبکه وای فای و برخورداری از نمایشگرهای لمسی و متحرک و حتی علمک های با قابلیت تنظیم ارتفاع، مواردی هستند که تعداد مدلها و تنوع را در بازار ترازوی دیجیتال به شکلی بسیار گسترده زیاد کرده است.


انواع ترازو دیجیتال
حوزه های پزشکی، سلامت، باشگاهی، خانگی، فروشگاهی و آزمایشگاهی و صنعتی، بسترهایی هستند که می توان هزاران ترازوی دیجیتالی را برای کسب و کارهای در رابطه با آنها طراحی و تولید کرد.
از ترازوی فروشگاهی بعنوان یکی از مرسوم ترین انواع ترازو گرفته تا ترازوی گرمی، ترازوی آزمایشگاهی، ترازوی تحلیل گر، ترازوی رطوبت سنج، ترازوی طلا، ترازوی زعفران، ترازوی آویز، ترازوی زیرپایی، ترازوی آشپزخانه، ترازوی داروخانه ای، ترازوی قد و وزن، ترازوی نوزاد و ده ها و صدها نوع دیگر از انواع ترازو دیجیتال به شمار می آیند که در اطراف ما طراحی تولید و مصرف می شوند.
انتهای رپرتاژ آگهیمنبع:

1399/05/14
14:00:22
5.0 / 5
2022
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۱
almur

المور

لاکشری و فشن

almur.ir - حقوق مادی و معنوی سایت المور محفوظ است