اثرات روانی رنگ لباس بر كودكان

اثرات روانی رنگ لباس بر كودكان با عنایت به تحقیقات مختلفی كه بر روی كودكان انجام شد رنگ ها تاثیرات زیادی بر روی روان كودك دارند. به باعث این تحقیقات مشخص شد كودكان شاخصه های هر چیز را بر مبنای رنگ آن دسته بندی می كنند.


به گزارش المور به نقل از ایسنا، بنابراعلام فروشگاه اینترنتی هپی لند، طبق تحقیقاتی که انستیتوی روانشناسی رنگ شهر اسن آلمان انجام داد واکنش کودکان نسبت به رنگ ها کاملاً متفاوت می باشد و صفات هر چیز را بر مبنای رنگ آن چیز مشخص می کنند.
در این تحقیقات مشخص شد که کودکان نسبت به رنگ های قرمز، آبی، نارنجی و زرد واکنش مثبت و علاقه بیشتری نشان می دهند. در حالیکه رنگ های سیاه، سفید خاکستری و قهوه ای تاثیر مطلوبی بر آنها ندارد.
تاثیر رنگ لباس بر روحیه کودک
یکی از نمونه های تحقیقاتی این انستیتو زمانی بود که آنها از یک معلم در کودکستان خواستند تا برای مدت چند روز لباس قهوه ای به تن کند تا واکنش کودکان نسبت به این مورد مشخص شود.
به کمک این تحقیق مشخص شد که کودکان پس از دیدن این معلم صفاتی نظیره بداخلاق و بعد عنق را به معلم نسبت داده و معلم مورد نفرت آنها واقع شد؛ اما چندی بعد همان معلم با پوشیدن لباس های رنگ روشن و شاد توانست نظر کودکان را به خود جلب کرده و بین کودکان محبوبیت به دست آورد.
این تحقیقات نشان داد که رنگ ها بر اعصاب کودکان تأثیرات زیادی می گذارد. برای مثال اگر کودکی مدام با رنگ های مرده و تیره نظیر سیاه و خاکستری در تماس باشد از نظر روانی اعصابش مختل و خسته می شود.


ارتباط سن کودک و رنگ
با گسترش این تحقیقات طی سال ها مشخص شد که هر طیف سنی نسبت به گروهی از رنگ ها واکنش متفاوت تری از خود نشان داده است. برای مثال نوزادان نسبت به رنگ هایی نظیر زرد، سفید، صورتی و قرمز واکنش بیشتری نشان داده و بیشتر به آنها خیره می شوند.
در حالیکه هر چقدر سن نوزاد بیشتر می شود واکنشش نسبت به رنگ زرد کمتر شده و به تدریج به آبی گرایش بیشتری پیدا می کند و رنگ های قرمز و آبی تاثیرات عمیق تری بر او می گذارند.
همینطور بعد از بلوغ رنگ های آبی و سبز نسبت به قرمز، نارنجی و زرد بر اعصاب کودکان تاثیرگذاری بیشتری پیدا می کند.
انتخاب رنگ توسط کودکان چه چیزهایی را می گوید؟!
در ادامه تحقیقات مشخص شد که واکنش کودکان نسبت به رنگ ها بیشتر است تا نسبت به شکل ها و کودکان به رنگ ها دلبستگی پیدا می کند. طبق تحقیقات کودکانی که در نقاشی های خود از رنگ های سرد نظیر آبی یا سبز استفاده می نمایند جزو کودکان متفکر و سنجیده به حساب می آیند.
به کاربردن رنگ های تیره نظیر خاکستری و قهوه ای نشان از ناراحتی درونی کودک دارد.
رنگ قرمز مبین عشقی ساده و آرام در کودک و از سویی امکان دارد خصومت و احتیاج به صحبت را نشان دهد.
بکارگیری رنگ آبی در نقاشی و رنگ آمیزی کودکان مبین سازگار بودن و یا به شکلی سرکوب احساسات تلقی می شود.
کودکانی که در نقاشی های خود از رنگ سبز زیاد استفاده می نمایند به صورت کاملاً محسوس فاقد احساسات قوی هستند به کار بردن رنگ های قهوه ای، سیاه یا خاکستری به صورت درهم مبین اعتراض به والدین است.
استفاده بیش از اندازه از رنگ سیاه در نقاشی های کودکان ترس یا اضطراب درونی کودک را نشان داده است.
انتخاب لباس مناسب برای کودکان
یکی از کارشناسان کارخانه هپی لند، تولیدکننده بزرگ و تخصصی لباس های کودک در این رابطه می گوید. جهت استفاده از رنگ ها هیچ محدودیتی وجود ندارد؛ اما چیزی که دارای اهمیت است ایجاد یک ترکیب و هارمونی مناسب جهت استفاده از رنگ هاست.
با خلق یک ترکیب هنرمندانه و علمی می توان رنگ ها را طوری کنار هم قرار داد که نه تنها سبب بروز افسردگی و اختلالات روانی نشوند بلکه حسی مثبت و انرژی زا در افراد به وجود آورند.
برای مثال ما در تولید لباس بچگانه در هپی لند به شدت بر این مورد تاکید می کنیم؛ و به تمامی والدین در هنگام خرید لباس کودک پیشنهاد می نماییم از رنگ های شاد و مناسب با سن کودکان استفاده گردد. شاید بعضی از والدین تصور کنند در خرید لباس نوزاد رنگ اهمیتی ندارد؛ اما باید بگوییم این والدین به شدت اشتباه می کنند.


نتیجه روانی رنگ ها
چیزی که همه انسان ها بدون محدودیت سنی به دنبالش هستند وجود احساس آرامش و شادمانی است. پس استفاده از رنگ ها یکی از مهمترین و تاثیرگذارترین فاکتورها در اینباره است.
بر طبق این تحقیقات می توان اینطور نتیجه گرفت که افرادی که بیشتر از رنگ های خاکستری، سیاه و قهوه ای استفاده می نمایند، از ناراحتی های روانی نظیر انزوا یا افسردگی رنج می برند.
حال آن که استفاده از این رنگ ها در کنار رنگ های دیگر می تواند یک ترکیب مثبت و با آرامش بسازد به شرط آن که علمی پشت این کار وجود داشته باشد و شناختی نسبت به رنگ ها باشد.
البته باید به این مورد توجه کرد که گاهی استفاده از رنگ های سیاه، قهوه ای و خاکستری می تواند یک اجبار و نتیجه یک قرارداد اجتماعی باشد و نباید آنرا افسردگی و انزوا تلقی نمود. برای مثال امکان دارد کارمندان یک سازمان موظف به پوشیدن لباس خاکستری باشند.
اما به صورت کلی استفاده از رنگ های شاد و داشتن دانش ترکیب رنگ ها در کنار هم در لباس می تواند بر روان عمومی، تمدد اعصاب، دوری از پرخاشگری و اضطراب و حتی ایجاد اعتماد به نفس تاثیر بسیار زیادی داشته باشد.
سخن پایانی
کارشناس فروشگاه اینترنتی هپی لند در انتهای مصاحبه ای که با او داشتیم، ادامه می دهد. فروید یک عبارت بسیار معروفی دارد و می گوید زندگی انسان تنها هشت سال نخست است و باقی عمر تنها نشخوار همان هشت سال نخست است.
در انتخاب رنگ لباس مردانه و زنانه برای خود بعنوان والدین، رنگ محیط و لباس کودک بسیار با احتیاط بیشتر عمل کنید.
انتهای رپرتاژ آگهیمنبع:

1399/05/29
21:18:28
5.0 / 5
1824
تگهای خبر: تخصصی , تولید , زندگی , فروش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۱
almur

المور

لاکشری و فشن

almur.ir - حقوق مادی و معنوی سایت المور محفوظ است