از طغیان تا مصلوب شدن یك ابله

از طغیان تا مصلوب شدن یك ابله به گزارش المور .. اول باید نسبت به دیگران مودب و روراست باشم، كسی بیشتر از این انتظار ندارد. اینجا همه فكر می كنند كه من بچه هستم، بگذار خیال كنند، اصلا نمی دانم به چه علت همه فكر می كنند من ابله هستم.


به گزارش المور به نقل از ایسنا، بنابراعلام کتابچین، وقتی سراسر کتابهای دنیا مثل کتاب ابله داستایوفسکی را بخوانید یا در آن دقیق شوید متوجه می شوید که عمده مطالب، گفتگوهای قهرمان داستان، تفکرات و نوع نگرش نویسنده برداشت ها و تجربیات خود او بوده اند.
این، اصلی ترین هدف یک نویسنده است: انتقال تجربیات، انتقال احساسات لحظه ای و تفکراتی که او را احاطه کرده اند. چیزی که در رمان ابله هم دیده می شود و شما در واقع با ذهن پر رمز و راز آقای داستایوفسکی و قدرت قلم او روبرو هستید. به ادبیات روسیه، داستانی اگزیستانسیالیسم، اقتباسی و فلسفی خوش آمدید!
چرا رمان ابله نوشته شد؟
شاید با آمدن نام ابله از این کتاب تصور قصه ای خنده دار و زندگی یک شخص دیوانه در نظرتان مجسم شود که رفتارهایش یا او را به دردسر می اندازد یا دیگران را! اما اینطور نیست. نام کتاب و داستان آنرا می توان برگرفته از یک انسان رئوف در نظر گرفت. شخصی که هیچ بدی را به درون خود راه نمی دهد و همیشه در فکر کمک و یاری رسانی به دیگران است.
محبتی که اختتام ندارد. بخشش او محدود نیست و همین روند موجب می شود تا وی حتی عزت نفس خودرا از دست بدهد. داستان حول محور پرنس میشکین می چرخد، او تازه از بیمارستان روانی مرخص شده و درگیر زندگی عاطفی می شود. این شخص یکی از فرزندان یک خانواده تزار در روسیه است که به ورطه ورشکستگی رسیده اند.
شاید با خودتان فکر کنید که بازهم انتخاب کلمه ابله برای این رمان انتخاب هوشمندانه ای است، اما در دنیای فریبنده و رو به زوالی که داستایفسکی در این کتاب آنرا به تصویر می کشد، شخصیت های والای انسانی در آن عملاً وجود دارند. چنین دنیا و چنین شخصیتی شاید در نگاه اول واقعا ابلهانه به نظر برسد.
نوشتن رمان ابله به قلم داستایوفسکی را می توان بیشتر تصور یک دنیای واقعی در مقابل یک شخص آرمانی دانست، که با همین وِیژگی ها اطرافیان و دوستان اش را به نابودی می کشاند و خودش نیز در این راه نابودی قرار می گیرد.
بگفته خود داستایوفسکی، در این رمان سعی شده تا یک انسان والا به تصویر کشیده شود. در واقع شبیه مسیح (اعتقادات داستایوفسکی، و میلش به آموزه های مسیح در این اثر به خوبی دیده می شود) است که برعکس این پیامبر معجزه ای ندارد، اما بدی در او جای نمی گیرد.
نگاهی به زندگی داستایفسکی
کمتر کسی است که حتی نام داستایفسکی را نشنیده باشد. نویسنده روس معروفی که خیلی از آثارش در دوران شهرتش یعنی سال ۱۸۴۴ بسیار دیده شد. همچون آثار او می توان به آزردگان، جنایات و مکافات و بیچارگان اشاره نمود.
کتاب هایی که داستایفسکی روایتگر آنهاست اصولا با پیچیدگی های شخصیتی هم راه است. افراد قهرمان یا خاص رمان او عادی نیستند و همین دلیلی واضح برای محبوبیت او در میان خیلی از علاقه مندان ادبیات روس است. داستایفسکی در سال ۱۸۲۱ به دنیا آمد و در سال ۱۸۸۱ چشم از جهان فرو بست. رمان ابله او، به لطف همسرش به چاپ رسید.
داستایفسکی


منبع:

1399/08/12
14:56:11
5.0 / 5
1594
تگهای خبر: زندگی , كتاب , مد , هوشمند
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
almur

المور

لاکشری و فشن

almur.ir - حقوق مادی و معنوی سایت المور محفوظ است