به منظور مدیریت خطرپذیری بلایا؛

فائو پروژه بهبود ظرفیت نظام های كشاورزی ایران را شروع كرد

فائو پروژه بهبود ظرفیت نظام های كشاورزی ایران را شروع كرد المور: فائو پروژه بهبود ظرفیت نظام های كشاورزی و روستایی ایران را بمنظور مدیریت خطرپذیری بلایا، شروع كرد.به گزارش المور به نقل از دفتر نمایندگی فائو در تهران، سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو) با همکاری وزارت جهاد کشاورزی، فاز اجرائی پروژه همکاریهای فنی ارتقای تاب آوری جوامع روستایی و نظام های کشاورزی ایران بمنظور جلوگیری و کاهش تأثیرات رخدادهای شدید اقلیمی را شروع کرد.
این پروژه که از طرف فائو تامین مالی شده است، بر بهبود دانش و ظرفیت دست اندرکاران ایرانی در زمینه مدیریت آب و خاک در چهار استان گلستان، خوزستان، لرستان و سیستان و بلوچستان متمرکز است. در این راستا، فائو با هدف تقویت نظام ها و سازکارهای ملی مدیریت خطرپذیری بلایا در کشور، توان تخصصی خودرا در اختیار طرف های ایرانی قرار می دهد.
در این خصوص، فائو با برگزاری یک کارگاه آغازین، دست اندرکاران مختلف این پروژه که شامل کارشناسانی از معاونت آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی؛ وزارت نیرو؛ سازمان هواشناسی؛ سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری؛ دفتر کاهش خطرپذیری بلایای وزارت جهاد کشاورزی، مقامات استانی و اجتماعات محلی هستند را گردهم آورد تا زمینه برقراری یک نظام ملی پایش کشاورزی جهت برداشتن گام های لازم برای اجرای این پروژه را فراهم سازد.
مشارکت کنندگان در این کارگاه آغازین ضمن بررسی الزامات و چالش های اجرای این پروژه، پیشرفت های حاصل در مرحله ابتدایی پروژه را نیز مورد بحث قرار دادند. کارشناسان حاضر در این جلسه، همین طور پیشنهادهای مطرح شده درباره راهبردهای استانی «مدیریت آب و خاک تاب آور در مقابل تغییرات اقلیمی» و همین طور مدیریت خطرپذیری بلایا را مورد سنجش قرار دادند.
«گرولد بودِکِر»، نماینده فائو در ایران نیز در سخنان افتتاحیه خود در این جلسه با اشاره به خسارت های گسترده سیلاب های سال ۱۳۹۸ به کشور، تاکید کرد: «این پروژه ظرفیت دست اندرکاران ایرانی را در زمینه مدیریت آب و خاک باتوجه به خطرپذیری اقلیمی، نظام ها و سازوکارهای مدیریت خطرپذیری سیلاب ها، و اقدامات لازم برای احیای منابع آب و خاک جهت رسیدگی و کاهش خسارات و لطمه های ناشی از سیلاب ها به بخش کشاورزی را تقویت می کند.»
بودِکِر در ادامه اضافه کرد: «هدف تمامی این فعالیت ها کاهش خطرپذیری و ارتقای تاب آوری دست اندرکاران و توانمندسازی آنها برای مقابله با رخدادهای شدید اقلیمی آتی و در نتیجه بهبود امنیت غذایی و تغذیه جوامع کشاورزی متأثر از سیلاب ها در استان های هدف است.»
فائو ضمن ترویج و پشتیبانی از برقراری سیاست های تسهیل گرانه جهت اقدام در زمینه تغییرات اقلیمی، از تقویت ظرفیت کشورهای عضو برای برنامه ریزی، اجرا و گزارش دهی در ارتباط با سازگاری و کاهش تغییرات اقلیمی و تاب آور کردن بخش کشاورزی حمایت می کند.


منبع:

1399/08/27
22:11:58
5.0 / 5
1327
تگهای خبر: تخصصی , مد , نمایندگی , وام
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
almur

المور

لاکشری و فشن

almur.ir - حقوق مادی و معنوی سایت المور محفوظ است