نصب سیستم های اعلام حریق

نصب سیستم های اعلام حریق المور: شركت ایمن تیام سپاهان بیش از بیست و اندی سال در زمینه ایمنی، آتش نشانی و آزمایشگاه فعالیت دارد و خدمات تخصصی شارژ كپسول آتش نشانی طبق استاندارد NFPA-10، خرید و فروش انواع خاموش كننده های آتش، بازسازی سیلندرهای جوشكاری شده مطابق با استاندارد 869 و تست آنها مطابق با استاندارد 18753، تست هیدرو استاتیك سیلندرهای بدون درز مانند سیلندرهای C02، CNG و …. را مطابق با استاندارد 6792 انجام می دهد و الان یكی از بهترین شركتها دراین زمینه هاست.


به گزارش المور به نقل از ایسنا، بنابراعلام ایمن تیام سپاهان، نصب و راه اندازی سیستم های اعلام و اطفاء حریق مستلزم داشتن مهارت و تخصص کافی در زمینه برق کشی ساختمان و دانش راه اندازی کنترل پنل آنست.
اجزای سیستم اعلام حریق دتکتور یا آشکار ساز دودی، کنترل پنل، شاسی دستی و چراغ هشدار دهنده
چنانچه متراژ مکانی که سیستم اعلام حریق در آن می خواهد نصب شود بالا باشد، باید یا از کنترل پنل های صنعتی دارای قابلیت زون بندی زیاد استفاده گردد و یا تعداد دتکتورها و به طبع آن، تعداد زون ها را افزایش داد.
دتکتور یا آشکار ساز دودی وظیفه اعلام حریق بوسیله به صدا درآوردن آژیر و روشن کردن چراغ هشداردهنده در هنگام دریافت دود را بر عهده دارند.
کنترل پنل نیز بمنظور اطلاع از زون یا مکانی است که آتش و دود در آن تشخیص داده شده است.


نحوه تخصیص تعداد دتکتورها در هر منطقه شرکت های تولید کننده سیستم اعلام حریق، استانداردهای خاص خودرا دارند که به هنگام خرید کردن و نصب آن باید به این استاندارد توجه کرد
همچون هر زون یا منطقه نباید از ۲۰۰۰ متر مربع بیشتر باشد و المان های آن یعنی دتکتور، چراغ، آژیر و شاسی نباید بیشتر از ۲۴ عدد باشد.
در حالت کلی برای یک واحد مسکونی که دو خوابه با متراژ ۱۰۰ متر مربع باشد، لازم است چهار دتکتور یا آشکار ساز، یکی برای حال و پذیرایی، یکی برای آشپزخانه و دو تا دتکتور دیگر برای اتاق ها در نظر گرفته می شود.
در آپارتمان های مسکونی عموماٌ هر طبقه بعنوان یک زون در نظر گرفته می شود و دتکتورهای داخل خانه و فضای مشاع آن طبقه مثل راه پله و پاگرد جز یک زون شمرده می شود.
شرکت ایمن تیام سپاهان ارائه دهنده خدمات ایمنی و آتش نشانی مانند شارژ کپسول آتش نشانی، سیستم های اعلام و اطفاء حریق و آزمایشگاه تست هیدرواستاتیک با به کارگیری نیروهای متخصص آماده ارائه خدمات به شما عزیزان می باشد.
برای دریافت مشاوره و خدمات ایمنی-آتش نشانی می توانید با شماره های ۰۲۱۴۰۳۳۷۴۰۰ و ۰۲۱۴۰۳۳۴۷۰۰ تماس حاصل نمایید.
دتکتورها را چگونه نصب نماییم جهت نصب سیستم اعلام حریق در سازه ها باید دو سیم کشی صورت گیرد. سیم کشی اول جهت اتصال دتکتورها به سیستم برق ساختمان و سیم کشی دوم جهت اتصال آشکارسازها به کنترل پنل است.
درون هر آشکارکننده یا دتکتور یا سنسورهای دود ورودی و خروجی وجود دارد.


در دتکتور یا آشکارسازها عموماٌ یک ورودی با نام L۱ in و یک خروجی با نام L۲ out وجود دارد که هر دو مثبت هستند و یک L۲ منفی که مشترک است.
ابتدا سیم ها با بهره گیری از سیم چین لخت کرده و به ورودی و خروجی های دتکتور وصل می نماییم. پس از اتمام کار سیم کشی دتکتور، درپوش آنرا گذاشته و به سراغ نصب دتکتورهای دیگر می رویم.
نصب آخرین دتکتور نصب دتکتورها همگی مثل هم هستند ولی برای نصب آخرین دتکتور در یک زون باید به یک نکته دقت شود.
در دتکتور آخر به سبب اینکه اختتام یک مدار قرار دارد و از سویی هر مداری باید بسته شود تا عمل کند؛ بدین سبب برای بسته شدن مدار یک دیود یا مقاومت تعبیه گردد.
بسته به برند سیستم اعلام حریق استفاده از دیود یا متفاوت می باشد. در بیشتر برندها از دیود استفاده می شود.
ابتدا لازم است برای بستن مدارها و نصب و راه اندازی تمامی آشکارسازها، سیم های داخل دتکتور بسته شوند و در آخر دیود را برداشته سر سفید رنگ آنرا به پایانه L۱ out و سمت رنگ مشکی را به L۲وصل نماییم.


نصب کنترل پنل سیستم اعلام حریق ۱. ابتدا اطمینان حاصل کنید که برق ۲۲۰ ولت سیستم کنترل پنل قطع باشد.
۲. برای جلوگیری از به بارآمدن خسارت، باطری ها را از درون جعبه، خارج کنید.
۳. پس ازامتحان کردن سیم کشی، مقاومت های انتهای خط را از ترمینال جدا کرده و آنها را به ترمینال دتکتور آخر و آخرین آژیر هرم دار متصل کنید.
۴. پس از آن تمامی آژیرها و دتکتورها را وصل نمایید.
۵. تکمیل بودن مدار سیم کشی را با یک اهم متر چک کنید.
۶. باید به هر شستی، مقاومت ۴۷۰ اهم متصل باشد.
۷. زمانی که از محکم و سالم بودن همه اتصالات و عایق روی سیم ها مطمئن شدید، باتری ها را در سر جای خودشان قرار دهید، سپس درب جلوی دستگاه را بسته و در آخر دستگاه را به برق وصل نمایید.
انتهای رپرتاژ آگهی


1399/09/08
13:24:09
5.0 / 5
1110
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۲
almur

المور

لاکشری و فشن

almur.ir - حقوق مادی و معنوی سایت المور محفوظ است