انواع آلیاژهای ورق استیل و كاربردهای هریك در صنعت

انواع آلیاژهای ورق استیل و كاربردهای هریك در صنعت المور: استیل و ورق استیل امروزه یكی از پركاربردترین و اصلی ترین مواد اولیه در صنایع مختلف شمرده می شود.


به گزارش المور به نقل از ایسنا، بنابراعلام آهن اول، شرکت های تولیدکننده بسیار بزرگی در جهت تولید انواع ورق استیل به وجود آمده و رقابت سنگینی نیز در تولید انواع ورق استیل درجه یک وجود دارد. ورق استیل کاربردهای بسیاری دارد و آلیاژهای مختلفی از آن در جهت مصارف گوناگون نیز تولید شده است.
انتخاب ورق استیل
ورق استیل آلیاژی بر پایه آهن است که حداقل دارای ۱۰.۵٪ کروم است. ورق استیل دارای یک لایه اکسید محافظ در مقابل خوردگی روی سطح خود است که این لایه به استیل خاصیت ضدزنگ بودن داده است. ورق استیل معمولاً به شکل رول و یا ورق، بسته بندی و حمل می شوند و قیمت ورق استیل به توجه به ابعاد نهایی آن و وزن و چگالی آن مشخص می شود.
برای تولید ورق استیل در ابتدا ضایعات آهنی ذوب شده و سپس ترکیب شیمیایی آن مشخص می شود. در این مرحله برای رسیدن به ترکیب شیمیایی مورد نظر و تولید گریدهای استاندارد عناصر آلیاژی مورد نظر به آن اضافه می شود.


تولید ورق استیل با ذوب ضایعات آهنی شروع و سپس ترکیب شیمیایی آن در کارگاه ذوب مشخص می شود. بدین صورت که ابتدا مواد خام، استنلس استیل و آلیاژهای آهنی بازیافت شده و در یک کوره قوس الکتریکی با ظرفیتی بیش از ۱۶۰ تن تبدیل به مذاب می شود.
سپس فلز مذاب به یک مبدل منتقل می شود که برای حصول ترکیب شیمیایی مورد نظر، عناصر آلیاژی به آن اضافه می گردد. به همین صورت می توان تمامی گریدهای استاندارد را تولید نمود.
پاتیل مذاب بمنظور حصول دقیق ترین ترکیب شیمیایی با دمای استاندارد، پیش از پروسه ریخته گری پیوسته شامل عناصر آلیاژی دیگری نیز می شود.
آلیاژ مذاب در طول پروسه ریخته گری، به صورت پیوسته ریخته گری، سرد و بعد منجمد می شود. در این مرحله عرض حداکثری برای ورق ها مشخص می شود و سپس ورق های رولی استیل بوسیله هوا برش به ابعاد مورد نظر با طول و عرض های مشخص تقسیم می شود، که پیش از اینکه این ورق ها را جهت نورد گرم وارد غلتک ها کنند، بمنظور از بین بردن عیوب سطحی روی سطح زمین می نشانند.
سپس ورق استیل برای انجام نورد گرم وارد غلتک ها شده که نتیجه ی آن تولید ورق هایی نازکتر و بلندتر است. ضخامت به تدریج بوسیله این پروسه کاهش پیدا می کند و محصول استیل در انتهای خط تولید به صورت رول و یا صفحاتی با ابعاد مورد نظر در می آید.
عملیات حرارتی آنیل نهایتاً خواص مورد نیاز را باتوجه به درخواست و نیاز مشتری به ورق استیل می دهد. در نتیجه پروسه نورد سرد، سطح ورق استیل صاف و براق شده و این امکان فراهم می شود که از ورق استیل برای کاربردهای زیبایی مانند طراحی دکوراسیون و یا ساخت لوازم منزل استفاده گردد. ضخامت کویل های سفید باردیگر در پروسه نورد سرد کاهش می یابند.
نورد سرد برای کاهش ضخامت و بهبود کیفیت سطح ورق استیل صورت می گیرد.
انواع آلیاژهای استیل
انتخاب آلیاژ استیل مناسب برای کاربرد شما یک مرحله مهم می باشد. انتخاب یک آلیاژ باتوجه به جزئیات مختلف مانند چگالی، مقاومت دربرابر کشش، کارایی، مقاومت در مقابل اسید و کاربرد آن صورت می پذیرد.
ورق استیل رده ۳۰۰ که یکی از پرکاربردترین آلیاژهای استیل است شامل گریدهای ۳۰۲، ۳۰۴، ۳۰۹، ۳۱۶، ۳۲۱ و۳۴۷ است. از مصارف مشهور این گریدهای استیل می توان به ساختمان کرایسلر اشاره نمود که با ورق استیل ۳۰۲ پوشانده شده و یا ورق استیل ۳۱۶ که برجهای پتروناس در مالزی و بلندترین ساختمان های جهان را پوشش داده است.


ورق استنلس استیل ۳۰۲
ورق استیل ۳۰۲ در مقابل خوردگی مقاوم است و آنرا برای کاربردهایی مانند مبدل های حرارتی، مخازن و سایر تجهیزات فرآیندی مناسب می کند. علاوه بر این، این آلیاژ معمولاً در مقادیر کم برای بسته بندی موادغذایی و آشامیدنی، صنایع برودتی و دیگ فشار استفاده می شود.
ورق استنلس استیل ۳۰۴
این آلیاژ متداول ترین نوع ورق استیل است. دلیل آن این است که این گرید ورق استیل قابلیت جوشکاری و ماشینکاری داشته و در مقابل خوردگی مقاوم است.
بعضی از کاربردهای معمول ورق های استیل ۳۰۴ شامل تجهیزات پردازش مواد غذایی، مبدل های حرارتی، ظروف شیمیایی و موارد دیگر است. این نوع ورق تا دمای حداکثر ۱۸۰۰ درجه فارنهایت قابل استفاده می باشد.
ورق استیل ۳۰۹
ورق استیل ۳۰۹ به سبب مقاومت خوب در مقابل اکسیداسیون و حرارت بالا شناخته شده است. این آلیاژ معمولاً در تجهیزات گرمایشی، مبدلهای حرارتی، قطعات کوره و غیره استفاده می شود و تا دمای حداکثر ۲۲۴۰ درجه فارنهایت قابلیت استفاده دارد.
ورق استیل ۳۱۶
ورق استیل ۳۱۶ علاوه بر دوام بالا دارای خاصیت شکل پذیری و جوشکاری بالایی نیز هست. کاربردهای اصلی ورق استیل ۳۱۶ شامل مبدل های حرارتی، ظروف شیمیایی، تجهیزات تهیه غذا و موارد دیگر است.
ورق استیل ۳۲۱
ورق استیل ۳۲۱ مانند ورق استیل ۳۰۴ است، اما ماشین کاری آن تا حدودی آسان تر است. بعضی از کاربردهای معمول این ورق عبارتند از استفاده در تجهیزات پردازش شیمیایی، تجهیزات جوش داده شده و غیره. ورق استیل ۳۲۱ تا دمای حداکثر ۲۰۰۰ درجه فارنهایت قابل استفاده می باشد.
ورق استیل ۳۴۷
ورق استیل ۳۴۷ مقاومت خوبی در مقابل خوردگی در محیط های با درجه حرارت بالا از خود نشان میدهد. این خاصیت ها این آلیاژ را جهت استفاده بعنوان واشرهای با درجه حرارت بالا، تجهیزات تولید مواد شیمیایی، تجهیزات هواپیما و غیره عالی می کند.
انتهای رپرتاژ آگهیمنبع:

1399/09/08
21:42:35
5.0 / 5
1120
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۵
almur

المور

لاکشری و فشن

almur.ir - حقوق مادی و معنوی سایت المور محفوظ است