مزایده چیست؟

مزایده چیست؟ المور: مناقصه که یک پروسه رقابتی است که باید طبق قانون تمامی شرکتها و مراکز دولتی یا شرکت های خصوصی بزرگ نیاز خودرا به صورت فراخوان اطلاع رسانی می نمایند و این نیاز ممکنست خرید کالا و مواد اولیه یا تجهیزات باشد و یا این که نیاز به یک پیمانکار و خرید خدمات یک شرکت را داشته باشند.


به گزارش المور به نقل از ایسنا، بنابر اعلام پارس نماد داد، احتمالاً بارها واژه مزایده به گوشتان خورده، شرکت پارس نماد داده ها، به آدرس www.parsnamaddata.com مرجع خبرگزاری مناقصات و مزایدات کشور در این متن می خواهد برای واضح تر شدن و فهم بیشتر مفهوم مزایده برای شرکتها و افراد مزایده پذیر، چندین تعریف از مزایده را بیان کند.


۱- معنای مزایده در فرهنگ لغت معین، در معرض فروش گذاشتن چیزی به نحوی که هر خریداری که قیمت بیشتر پیشنهاد کرد، به وی فروخته شود.
۲- مزایده ترتیبی است که در آن اداره یا سازمانی، فروش کالاها و خدمات یا هر دو را بوسیله درج آگهی در روزنامه کثیرالانتشار و یا روزنامه رسمی کشور به رقابت عمومی می گذارد و قرارداد را با شخصی که بیشترین بهاء را پیشنهاد می دهد، منعقد می سازد.
۳- مزایده در اصطلاح حقوقی به معامله ای گفته می شود که طی آن، مالی منقول یا غیرمنقول (همانند زمین و خانه) و متعلق به فرد یا افرادی بوسیله اجرای احکام، مطابق با شرایط مقرر قانونی به فروش بگذارند (قبل از اجرای مزایده، مال بوسیله کارشناس رسمی منتخب دادگستری ارزیابی می شود.) به این ترتیب، پیشنهاد شخصی که بالاترین قیمت را بیان نماید، پذیرفته می شود و مال مورد مزایده به آن شخص که در اصطلاح برنده مزایده نام دارد، منتقل می گردد.
۴- بطور کلی مزایده به مفهوم فروش گذاشتن چیزی است به نحوی که خریداری که قیمت بیشتری را پیشنهاد کرد، کالا به وی فروخته شود و از منظر حقوقی نیز نوعی از معامله و فروش اموال منقول و غیرمنقول با شخص حقوقی یا حقیقی اطلاق می شود که با ساز و کاری حقوقی و شرایطی طبق قانون به مرحله اجرا می رسد گفتنی است که مزایده یکی از روشهای انعقاد پیمان های اداری مبتنی بر رقابت نیر شمرده می شود.

۵- مزایده فرایندی است که به سبب آن اموال دولتی یا خصوصی و یا اموالی که به حکم مراجع قضایی توقیف شده است، به صورت عمومی به فروش گذاشته می شود و هر کس که قیمت پیشنهادی بالاتری بدهد، مالک آن مال خواهد شد.


به گزارش سایت مناقصات پارس نماد داده ها برای افراد بدهکار بدین صورت است که مزایده در ضمن یک فراخوان عمومی و طبق قوانین و مقررات و با شرایط مشخص و عادلانه انجام می گیرد و مراجع ذیصلاح نسبت به کلیه امور مربوط به آن نظارت دارند، شخص حقیقی یا حقوقی، در صورت عدم پرداخت بدهی، ملک محکوم و یا اموال وی توقیف می شود که ممکنست با نظر کارشناسان و تعیین قیمت، ملک یا مال به مزایده گذاشته می شود. گاهی در جریان برگزاری مزایده، شرایط و مشکلاتی به وجود می آید که منجر به ابطال مزایده می شود. در این نوع شرایط درخواست ابطال مزایده و عملیات اجرائی آن در مهلت معین به دادگاه حقوقی تقدیم می شود.
شما می توانید با مشترک شدن در خبرگزاری مناقصات و مزایدات پارس نماد داده ها، جامع ترین مزایدات صنفی خودرا دریافت کنید. همین طور برای راهنمایی های بیشتر و بهتر می توانید با شماره های ۵-۸۸۳۴۹۶۷۰ تماس حاصل نمایید.


انتهای رپرتاژ آگهیمنبع:

1399/10/27
18:47:11
0.0 / 5
907
تگهای خبر: ارز , خدمات , سایت , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۴
almur

المور

لاکشری و فشن

almur.ir - حقوق مادی و معنوی سایت المور محفوظ است