آشنایی با انواع رك شبكه

آشنایی با انواع رك شبكه تجهیزات شبکه و سرور، همچون دستگاه های فیزیکی هستند که برای برقراری ارتباط بین دستگاه های موجود در یک شبکه کامپیوتری استفاده می شوند و به واحدهایی که تولید کننده داده ها هستند، میزبان یا هاست (Host) و یا تجهیزات پایانه (terminal) گفته می شود.


به گزارش المور به نقل از ایسنا، بنابراعلام برقچی، با پیشرفت تکنولوژی و ادغام شبکه های کامپیوتری مبتنی بر IP، تجهیزات شبکه و سرور بسیار مورد توجه افراد و مدیران شبکه قرار گرفته است.
به همین جهت در این متن رک شبکه و انواع آنرا که یکی از مهم ترین تجهیزات شبکه است را به شما معرفی خواهیم کرد.
رک شبکه چیست؟
یک شبکه محلی یا LAN از تجهیزات شبکه گوناگونی چون سوییچ، روتر، سرور، پچ پنل، کابل های شبکه، مودم و … تشکیل شده است. تمام این تجهیزات در رک شبکه قرار می گیرند و همگی در یک مکان نگه داری می شوند. تجهیزات شبکه از اندازه استانداردی برخوردار می باشند تا بتوانند درون رک شبکه (که آن هم از این استاندارد ها پیروی می کند) قرار گیرند.
آشنایی با انواع رک شبکه
رک ایستاده یا Tower Racks
رک های ایستاده استاندارد معمولا جهت قرارگیری در مرکز شبکه انتخاب می شوند. در این رک ها، انواع پچ پنل، سوئیچ … و سایر قطعات رکمونت ۱۹ اینچی را برای مدیریت آسان تر یکجا جمع می کنند. از بالا و پائین ورودی برای انواع کابل دارند.


همین طور از چهار طرف باز می شوند. ارتفاع این رک ها می تواند ۱۶، ۲۱، ۲۸، ۳۶، ۴۰ و ۴۴ یونیت باشد. و با عمق های ۶۰، ۸۰، ۱۰۰ سانتیمتر و بیشتر تولید می شوند.
رک های ایستاده دارای درب های شیشه ای یا تلقی فریم دار هستند. امکان نصب ۱ تا ۴ فن درون این رک ها وجود دارد. به طور پیش فرض دارای فقط یک فن هستند. پاور ماژول های ۸ و ۹ پورت افقی درون این رک ها نصب می شود. نسبت به ارتفاع رک می توان پاور ماژول های عمودی نیز نصب کرد.
رک دیواری Wall Mount Racks
انواع مختلفی از کابینت و رک ها می توانند انتخاب درستی برای دیتا سنتر شما باشند که وظیفه مهمی دارند. اما اگر شما نیازتان را در نظر بگیرید، می توانید یک رک یا کابینت مناسب برای کاربرد خود انتخاب کنید.


یک کابینت یک محفظه با تعدادی ریل و یک درب (یا چندین درب) و پانل های جانبی است. یک رک یک فریم ۴ جهته باز، مستقل است که درب یا پانل های جانبی ندارد. تصمیم گیری درباره اینکه از کابینت استفاده نمائیم یا رک بستگی به تعدادی عوامل دارد.
چرا به رک شبکه نیاز داریم؟
رک سرور و شبکه موجب افزایش کارایی می شود. نگهداری از سرور و تجهیزات شبکه آسان تر است، و از همه مهمتر اینکه امنیت افزایش می یابد.
شاید در نگاه اول، صرف هزینه برای خرید رک سرور و رک شبکه کمی سخت باشد اما باتوجه به مزایایی که رک برایتان فراهم می آورد، خرید رک مناسب حتما ارزش دارد.
مهم ترین مزیت های رک شبکه
۱. افزایش کارایی
گردش هوا موجب بهبود عملکرد سیستم ها می شود. سیستم های پردازشی تولید گرما می کنند و اگر تهویه مناسب در محیط نگهداری آنها انجام نشود، افزایش دما اتفاق می افتد که تاثیر مستقیم بر سلامت و کارایی سیستم می گذارد. کنترل دما و رطوبت و گردوغبار، در داخل رک بسیار آسان تر است.
رک محفظه فلزی است که به آسانی گرم می شود اما داشتن تجهیزات خنک کننده و فن مناسب روی آن در زمینه مدیریت دما بسیار مفید و کمک کننده است.
اگر سرور و تجهیزات شبکه در جای خود محکم نشوند ممکنست برمبنای جابجایی مثلا چسبیدن به دیوار، گردش هوای مناسبی اتفاق نیفتد. پس رک ها هم سرور و تجهیزات را در جای خود ثابت نگه می دارند و هم گردش هوای مناسبی برای تهویه مناسب فراهم می کنند.
با تهیه رک سرورهایی که سیستم کولینگ و خنک کننده دارند، می توانید تهویه بهتری فراهم کنید اما در حالت عادی نیازی به سیستم خنک کننده خارجی نیست.
رک ها قابل شخصی سازی است. این یعنی چه؟ یعنی با خارج کردن طبقات خالی می توانید جریان هوای بهتری داشته باشید. در شخصی سازی رک می توانید این موارد را بنا بر نیازتان تغییر دهید:
ثابت کردن یا قابل بیرون کشیدن طبقات رک، قرار دادن کیبل منیجمنت یا نگهدارنده کابل شبکه، سینی کیبورد، کیت های لازم برای نصب تجهیزات، کم و زیاد کردن ریل ها و …
۲. نگهداری آسان تر از سرور و تجهیزات شبکه
برخی رک ها چرخدار هستند. برخی هم طبقاتشان کشویی است یعنی آسان تر می توانید به سرورتان دسترسی یابید. اینجوری لازم نیست روی سرور خم شوید و سرتان به بالای میز و طبقات بخورد.
همین طور انجام خدمات دوره ای و تعمیرات هم ساده تر قابل انجام است. برای انجام تعمیرات و سرویس سخت افزاری، زمان کمتری لازم است و حتی ممکنست بر میزان هزینه ساعتی که به سرویس کار پرداخت می کنید موثر باشد.
۳. افزایش امنیت
دسترسی به شبکه بوسیله تجهیزات شبکه، نکته مهمی است که باید برای حفظ امنیت شبکه تان به آن توجه لازم و کافی را داشته باشید. پس برای حفظ امنیت، در را قفل نکنید و پنجره را باز بگذارید.
با بهره گیری از رک مناسب برای سرور و سخت افزارهای شبکه، لایه امنیتی جدیدی برای آنها و البته اطلاعاتتان فراهم می کنید. جلوگیری از دسترسی افراد غیرمجاز به سرور و تجهیزات شبکه، همچون با اهمیت ترین کاربردهای رک سرور و رک شبکه است. حتی کارمندان نظافت هم برای نظافت اتاق سرور به سرورها دسترسی نخواهند داشت.
نگهداری سرور و تجهیزات شبکه در رک سرور و رک شبکه موجب می شود صدمات ناشی از ضربه و افتادن، زلزله و بلاهای طبیعی بسیار کم شود و مکان امن تری برای تجهیزاتمان فراهم می آورد.
انتهای رپرتاژ آگهی


1399/12/14
22:38:53
0.0 / 5
652
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
almur

المور

لاکشری و فشن

almur.ir - حقوق مادی و معنوی سایت المور محفوظ است