در گزارش المور مطرح شد؛

رابطه مستقیم ارزش سهام آرامكو و قیمت نفت

رابطه مستقیم ارزش سهام آرامكو و قیمت نفت به گزارش المور رئیس دفتر مطالعات انرژی وین با اعلان اینکه ارزش سهام آرامکو با قیمت نفت و انتظار بازار از افق قیمت نفت رابطه مستقیم دارد، اظهار داشت: بایدن حفظ ارزش دلار مقابل یورو و یوآن را یک مقوله امنیتی می داند.فریدون برکشلی، رئیس دفتر مطالعات انرژی وین در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به اینکه بایدن حالا فشار بر ایران را کم یا ملایم تر کرده، اظهار داشت: رئیس جمهوری آمریکا در مقابل، فشار بر اتحادیه اروپا و نظام مالی سوییفت را شدت بخشیده است. امروز اتحادیه اروپا برای معاملات با ایران، بیش از گذشته تحت فشار است. ایران می تواند نفت بیشتری بفروشد ولی همچنان پولی دریافت نمی نماید. نفت ایران برای تنظیم و مدیریت بازار عرضه صادر می شود. حتی روسیه و چین هم نسبت به گذشته درباب معاملات با ایران تحت کنترل بیشتری قرار دارند.
مشکلات با گفتمان حل می شود؟ / روایت یک خیال خام
برکشلی با تاکید بر اینکه شرایط فعلی از سال ۲۰۲۰ میلادی حساس تر است، افزود: اتحادیه اروپا به وضوح متوجه این واقعیت شده که بایدن، در شرایطی است که می تواند هر گونه اقدامی، حتی اقدام نظامی را به بهانه اشتباهات ترامپ و یا نتایج خطاهای راهبردی وی، عملی سازد. شاید امروز دیپلماسی مؤثر در قبال اتحادیه اروپا و ژاپن بیش از دوره پیش از ژانویه ۲۰۲۱، مؤثر باشد. از یک مسئول اتحادیه اروپا شنیدم که بایدن حالا حفظ ارزش دلار در مقابل یوان و یورو را یک مقوله امنیتی می داند.
رئیس دفتر مطالعات انرژی وین با اشاره به اینکه ارزش سهام آرامکو با قیمت نفت و انتظار بازار از افق قیمت نفت رابطه مستقیم دارد، اظهار داشت: قیمت جهانی نفت می باشد که ارزش ذخایر نفت داخل چاه را تعیین می کند. بدیهی است که وقتی قیمت بالا می رود، ارزش سهام این شرکت هم بالا می رود، اما ازسویی دیگر از آنجائیکه بورس بازان و سفته بازان امید ندارند که قیمت نفت خودش را در محدوده بالاتر برای مدت طولانی حفظ کند، همه فروشنده نفت می شوند. بدین سبب با عرضه بیشتر سهام، ارزش سهام موقعیت خودرا از دست می دهد.
وی گفت: بعد از حمله انصارالله یمن به تأسیسات نفتی عربستان شاهد افزایش نرخ شاخص نفت برنت به میزان ۲ درصد بودیم که بالاترین سطح خود از ژانویه ۲۰۲۰ بوده است.
این مقام مسئولوضیح داد: تأثیرات این اقدامات روی آرامکو را باید دقیق تر بررسی کرد. باوجود بررسی های انجام شده روی ارزش سهام این ابرشرکت نفتی، ارزش سهام آرامکو، تغییراتی را نشان نمی دهد. باید در یک بازه زمانی، این ارزش سهام و اثر آن بر اقتصاد نفتی عربستان و بازار نفت را رصد کرد. شاید نیازمند زمان بیشتری باشد. البته موضوع مهمی بشمار می رود و از طرفی دیگر مدیریت خبری آرامکو هم خیلی گسترده است.
وی اشاره کرد: در حوزه قیمت نفت، تغییرات سبک هم داشتیم ولی نسبت به پایداری آن تردید است. طیف ۵۰ تا ۷۰ دلار برای هر بشکه طیفی است که بازار روی آن اتفاق نظر دارد. تولیدکنندگان نفت هم در این طیف برنامه ریزی را انجام داده اند تا بتوانند رونق را در این صنعت حفظ کنند. البته انتظار تغییر بیشتر قیمت در وضعیت فعلی بازار ضعیف است.


منبع:

1399/12/25
01:47:59
0.0 / 5
578
تگهای خبر: آمریكا , ارز , اقتصاد , بازار
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۴
almur

المور

لاکشری و فشن

almur.ir - حقوق مادی و معنوی سایت المور محفوظ است