معرفی كولینگ تاور

معرفی كولینگ تاور المور: کولینگ تاور یا همان برج خنک کننده دستگاهی برای حذف گرمای اضافی می باشد که با استفاده ازگردش هوا و آب پروسه حرارت مازاد را به جو انتقال می دهد.


به گزارش المور به نقل از ایسنا، بنابراعلام مهتاب گستر، تمام برج های خنک کننده برمبنای اصل حذف گرما از آب با تبخیر قسمت کوچکی از آب که بوسیله واحد در گردش مجدد است، کار می کنند.
مخلوط شدن آب گرم و هوای خنک کننده گرمای نهان تبخیر را آزاد می کند و موجب خنک شدن آب می شود. به طور معمول از کولینک تاور برای خنک کردن و دفع گرمای چیلر استفاده می شود.
به احتمال زیاد اگر از یک ساختمان مرتفع به پایین نگاه کنید سازه های مکعبی و مخروطی شکل را بر روی پشت بام ها مشاهده خواهید کرد که یک فن بر روی آنها نصب شده است، این تجهیزات همان کولینگ تاور یا خنک کننده های آب می باشند که در ابعاد و ظرفیتهای مختلف تولید می شوند.
ولی به طور گسترده از کولینگ تاورهای بزرگ در صنایعی مانند نیروگاهها، پالایشگاههای نفت و گاز، صنایع تزریق پلاستیک، صنایع غذایی و دارویی و دیگر صنایع تولیدی استفاده می شود.
کولینگ تاور چگونه کار می کند؟ در پروسه خنک سازی محیط و فرآیندهای تولیدی آب در گردش گرم می شود. تجهیزات تهویه مطبوع و فرآیندهای صنعتی می توانند گرما را به صورت تن آب گرم تولید کنند که باید سرد شود.
در این مرحله اهمیت و کارآیی کویلنگ تاور مشخص می شود و وجود این دستگاه لازم می گردد. آب گرم شده از برج خنک کننده (cooling tower) عبور می کند، جایی که باردیگر در معرض هوای خشک و خنک قرار می گیرد. گرما بوسیله تبخیر آب خنک می شود و کولینگ تاور را ترک می کند.
سپس آب سرد شده باردیگر به تجهیزات تهویه مطبوع یا پروسه وارد می شود تا آن تجهیزات خنک شود و چرخه خنک کننده بارها و بارها تکرار می گردد. هنگامی که آب گرم بوسیله سیستم پایپینگ به برج خنک کننده منتقل شد، توسط لوله کشی داخلی کولینگ تاور و چند نازل به صورت قطره های کوچک بر روی پکینگ ها یا همان سطوح خنک کننده پاشیده می شود، پکینگ های کولینگ تاور موجب افزایش سطح تماس آب و هوا می شوند و بوسیله تبخیر بیشتر موجب از دست دادن حرارت بهتر می گردد.
البته جهت به حرکت در آمدن جریان هوای داخل برج از الکترو فن مناسب در بالای کولینگ تاور استفاده می شود. هدف فن برج خنک کننده، مکش هوا از پایین برج و انتقال آن به سمت بالا و در جهت مخالف آب گرم می باشد.


انواع کولینگ تاور: دسته بندی انواع برج خنک کننده را می توان از لحاظ مختلف انجام داد که یکی از آنها نوع جریان هوا می باشد که بصورت طبیعی و مکانیکی صورت می گیرد. نوعی دیگر دسته بندی را می توان به لحاظ جهت جریان هوا انجام داد که بصورت جریان متقاطع (Cross flow) و جریان مخالف (Counter flow) می باشند.
کولینگ تاورهای جریان طبیعی: این نوع از تجهیزات معمولاً برای نیروگاه های بزرگ و صنایع با جریان آب خنک کننده زیاد استفاده می شود. این نوع از کولینگ تاورها با از بین بردن گرما بوسیله بالا بردن هوای گرم که سپس در جو آزاد می شود، کار می کند. ظاهراین برج ها بلند و دارای شکل هذلولی می باشد که برای القای جریان هوا مناسب هستند.
کولینگ تاور جریان مکانیکی: در این نوع از برج های خنک کننده هوا توسط یک فن به گردش در می آید و از قسمت بالای کولینگ تاور خارج می شود، فن های متداول مورد استفاده در این برج ها شامل فن های آکسیال و فن های گریز از مرکز(سانتریفیوژ) می باشد.
باتوجه به تقویت جریان هوا دراین نوع از کولینگ تاورها راندمان خنک کاری بالاتری نسبت به برج های جریان طبیعی اتفاق می افتد.
کولینگ تاور جریان متقاطع (Cross flow): در این نوع از کولینگ تاورها، عبور جریان آب از پکینگ مدیا بصورت عمودی می باشد و هوا بصورت افقی در آب در حال پاشش جریان می یابد. بنا بر این آنرا جریان متقاطع یا کرس فلو می نامند.
کولینگ تاور جریان مخالف (Counter flow): دراین نوع از برج ها پروسه خنک کاری به این صورت می باشد که هوا بصورت عمودی به سمت بالا و در خلاف جهت جریان آب در کولینگ تاور حرکت می کند.
به سبب جریان عمودی هوا، امکان استفاده از تشتک در این برج ها وجود ندارد بدین سبب آب گرم پس از عبور از لوله های ورودی با بهره گیری از نازل ها تحت فشار بر روی پکینگ ها توزیع می شود و در مجاورت هوا قرار گرفته و خنک می شود.
بهترین ماده برای ساختار اصلی و بدنه کولینگ تاور چیست؟
مهتاب گستر برای ساخت دستگاه کولینگ تاور از دو متریال اصلی استفاده می نماید. بدنه اصلی کولینگ تاور یا از ورق گالوانیزه می باشد یا از فایبر گلاس، همانطور که می دانید ورق های فلزی می توانند خیلی زود زنگ بزنند و گرفتار خوردگی و پوسیدگی شود و البته نیاز به هزینه های بالای برای نگهداری دارند ولی کولینگ تاور فایبر گلاس که حدودا عمرمفید دوبرابری نسبت به نوع فلزی دارد این مشکلات را ندارد و درعین حال از وزن سبک تری نیز برخوردار می باشد.
اجزایی تشکیل دهنده کولینگ تاور:
۱-بدنه اصلی ( ستونی، فن استک، پنل و لوور)
۲-تشتک ذخیره آب
۳-الکتروموتور و پروانه
۴-پکینگ و قطره گیر
۵-لوله کشی و نازل های پخش کننده آب
۶- اتصالات جانبی و فلنچ ها و نردبان


انتهای رپرتاژ آگهیمنبع:

1399/12/27
19:21:00
0.0 / 5
592
تگهای خبر: تولید , صنعت , مد , نفت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۴
almur

المور

لاکشری و فشن

almur.ir - حقوق مادی و معنوی سایت المور محفوظ است