نوار گوش جهت بررسی وضعیت شنوایی

نوار گوش جهت بررسی وضعیت شنوایی جهت بررسی وضعیت شنوایی معمولاً تست شنوایی سنجی (ادیومتری یا همان نوار گوش) انجام می شود.


به گزارش المور به نقل از ایسنا، بنابراعلام جهان سمعک، معمولاً زمان لازم برای انجام تست نوار گوش پانزده الی سی دقیقه بوده که توسط ادیولوژیست یا شنوایی شناس انجام می شود. مجموعه تست ها شامل تست ادیومتری راه هوایی و استخوانی ( PTA)، ادیومتری گفتاری (SRT، SDS، MCL)، تست ایمپدانس آکوستیک شامل تیمپانومتری و رفلکس آکوستیک (TM، AR) است.
در آزمایش شنوایی سنجی می توان به بررسی وضعیت گوش خارجی، گوش میانی و گوش داخلی پرداخت. هرگونه عفونت قارچی، آسیب، پارگی پرده گوش، عفونت گوش میانی، دررفتگی استخوانچه های گوش میانی، وجود جسم خارجی، بررسی وزوز گوش، تعیین میزان کم شنوایی، تعیین نوع کم شنوایی، تشخیص بیماریهای گوش میانی چون اتواسکلروز، کلستاتوما و... در این آزمایش ها قابل تشخیص هستند.
نوار گوش برای کودکان شامل چه مواردی است؟
نوار گوش در کودکان زیر ۴ سال که نمی توانند همکاری کنند معمولاً تست OAE و تست ABR است. تست OAE معمولاً برای نوزادان زیر سه ماهه به کار می آید. و برای نوزادان بالای سه ماهه تا ۴ سالگی تست ABR گرفته می شود.
برای تشخیص عفونت گوش میانی نیز آزمایش تمپانومتری انجام می شود. نوار گوش جهت بررسی عفونت گوش مخصوصاً در کودکان پرکاربردترین تست شنوایی است.
تفسیر نوار گوش و نتایج آن
تفسیر آزمایش شنوایی سنجی توسط ادیولوژیست انجام می شود. و ادامه روند درمان شامل درمان های جراحی و دارویی نیز توسط متخصص گوش و حلق و بینی انجام می شود.
مجموعه خدمات مرکز شنوایی سنجی آریاشهر
مرکز شنوایی سنجی آریاشهر دارای دو بخش شنوایی سنجی و کلینیک سرگیجه آماده خدمت به هم وطنان عزیز است.
سرگیجه و انواع تست سرگیجه
سرگیجه و عدم تعادل منشأ مختلف دارد. ۸۵ درصد از سرگیجه ها به سبب قرارگیری گیرنده های تعادل که در گوش داخلی هستند، منشأ گوش دارند. جهت بررسی نوع سرگیجه، شدت سرگیجه، منشأ سرگیجه و... نیاز به انجام تست های سرگیجه و تعادل به نام VNG، ECochG، VEMP، VHit، ABR، کالریک، Vibration و... می باشد. تست VNG یکی از اصلی ترین و با اهمیت ترین آزمایش جهت بررسی سرگیجه است.


درمان سرگیجه ی ناشی از کرونا
یکی از عوارض مبتلاشدن به ویروس کرونا، شیوع سرگیجه در این افراد است. گزارش شده است که ۲۰ درصد افراد مبتلا به کرونا پس از بهبودی سرگیجه را تجربه کرده اند. سرگیجه ی ناشی از مبتلاشدن به کرونا منشأ گوش میانی دارد و با انجام تست های مربوطه و مانور درمانی به کلی درمان می شود.
درمان جابجایی مایع گوش میانی
درمان جابجایی مایع گوش میانی پس از انجام تست های سرگیجه امکان پذیر است. درمان سرگیجه شامل درمان دارویی، جراحی و توانبخشی بصورت تیمی توسط ادیولوژیست و متخصص گوش و حلق و بینی صورت می پذیرد.
درمان بیماری BPPV گوش
سرگیجه وضعیتی خوش خیم یا بیماری BPPV شایع ترین علت سرگیجه و عدم تعادل در افراد است. یکی از موارد سرگیجه است که به آسانی درمان می شود. پروتکل درمانی در این نوع سرگیجه ابتدا انجام تست VNG جهت تشخیص کانال درگیر و در ادامه مانور درمانی مربوطه است.
تشخیص و مدیریت بیماری منییر
بیماری منییر یا هیدروپس آندولنف یکی از بیماریهای سیستم شنوایی است. شایع ترین علامت آن سرگیجه های دوره ای است. تشخیص این بیماری با کمک آزمودن ECOG و نوار گوش است. در صورت تشخیص نهایی مشاوره تغذیه و نحوه ی مدیریت این اختلال به بیماران داده می شود.
توانبخشی سرگیجه و تعادل
توانبخشی سرگیجه در مجموعه ی ما شامل یک برنامه منظم از قبیل انجام تست های تشخیصی، تمرینات تخصصی برای تقویت تعادل و پیگیری علایم و درمان افراد با مشکل عدم تعادل است.
انتهای رپرتاژ آگهیمنبع:

1400/01/14
23:42:53
0.0 / 5
549
تگهای خبر: تخصصی , خدمات , مد
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
almur

المور

لاکشری و فشن

almur.ir - حقوق مادی و معنوی سایت المور محفوظ است