عوامل اثرگذار بر عملكرد صحیح كاتالیست خودرو

عوامل اثرگذار بر عملكرد صحیح كاتالیست خودرو مبدل کاتالیستی قطع ه­ای بسیار حساس بوده که از سال ۱۹۷۴ بکارگیری و نصب آن  بر روی خودروها­، نقشی کلیدی در کاهش میزان آلاینده­ های خروجی از وسایل نقلیه موتوری ایفا کرده است.به گزارش المور به نقل از ایسنا، بنابراعلام ایران دلکو، در ایران هم با هدف کاهش آلودگی هوا از سال ۱۳۸۳ نصب کاتالیست روی خودرو های سواری الزامی شده است. علاوه بر اهمیت و نقش مبدل کاتالیستی، پارامترهای تأثیرگذار دیگری هم در کنترل میزان انتشار گازهای خروجی از اگزوز خودرو ها نقش دارند. نوع طراحی و عملکرد موتور خودرو و کیفیت سوخت از مهم ترین پارامترهای موثر بر عملکرد مبدل کاتالیستی می باشند که در ادامه می خواهیم شما را با این دو عامل بیشتر آشنا نماییم.

پارامترهای مهم سوخت با کیفیت

بهبود کیفیت سوخت­ مصرفی بخصوص افزایش عدد اکتان و کاهش سرب و گوگرد موجود در آن به کاهش قابل ملاحظه­ آلاینده­ های خروجی از موتور خودرو، کمک شایانی کرده است. در گذشته به منظور افزایش عدد اکتان بنزین جهت تسهیل احتراق کامل سوخت درون موتور خودرو، از سرب استفاده می ­کردند که خود بعنوان یک عامل آلاینده شناخته می ­شود. حذف سرب از بنزین، با معرفی کاتالیست های خودرو در اواخر سال ۱۹۷۴ شروع شد و تا امروز بیشتر از ۱۸۵ کشور افزودن سرب به بنزین را متوقف کرده ­اند.گوگرد موجود در سوخت مانعی برای عملکرد هر چه بهتر مبدل کاتالیستی جهت کاهش حداکثری ذرات معلق و گازهای آلاینده حاصل از احتراق می ­شود. این در شرایطی است که تولیدکنندگان کاتالیست خودرو در جهان به تلاش خود برای کاهش اثرات گوگرد بر روی عملکرد کاتالیست ادامه می ­دهند. پژوهش ­های صورت گرفته در این حوزه به این نکته تاکید دارد که کاهش سطح گوگرد در سوخت، تاثیر مثبت قابل توجهی بر کاهش انتشار آلایندگی از اگزوز خودرو ها داشته است.

گوگرد بلای جان کاتالیست­ های خودرو

همراه با افزایش سخت گیری­ در استانداردهای روز آلایندگی خودرو های سبک و سنگین، حد مجاز میزان گوگرد موجود در سوخت، پایین ­تر آمده است. گوگرد موجود در سوخت در حین احتراق در موتور، منجر به انتشار دی­ اکسید گوگرد (SO۲)، به همراه مقادیر کمی تری­اکسید گوگرد (SO۳) می­ شود. SO۲ و SO۳ به مرور زمان سبب ترکیب با عناصر اصلی موجود در ساختار کاتالیست و متعاقبا غیرفعال شدن عملکرد کاتالیستی در تبدیل آلاینده ها می­ شوند. در واقع SO۲ بعنوان عاملی بازدارنده برای واکنش­های گازی سطح مبدل کاتالیستی عمل کرده و راندمان مبدل کاتالیستی را تحت تأثیر خود قرار می­ دهد.

همچنین SO۲ و SO۳ ساخته شده با بخار آب حاصل از احتراق روی سطح کاتالیست واکنش داده و سبب تشکیل اسید سولفوریک می­ شود، که می­ تواند منجر به خوردگی لوله و قطعات فلزی اگزوز به مرور زمان ­شود. میزان تاثیر منفی و مخرب گوگرد بر عملکرد مبدل­های کاتالیستی به پارامترهای مختلفی همچون نوع و میزان بارگذاری فلزات گرانبهای موجود در بستر کاتالیست، ظرفیت ذخیره ­سازی اکسیژن، طراحی (مانند موقعیت و جانمایی فلزات گرانبها) و محل قرارگیری مبدل کاتالیستی در خودرو و همینطور مقدار گوگرد موجود در سوخت بستگی دارد.

یک دست صدا ندارد

رسیدن به عملکرد بهینه سیستم کنترل آلایندگی که مبدل کاتالیستی یکی از اجزای اصلی آن محسوب می­ شود، با طراحی موتورهایی با عملکرد بالا در کنار تولید سوخت با کیفیت امکان­پذیر است که نتیجه آن داشتن هوایی پاک می­ باشد. رعایت حد مجاز استاندارد انتشار آلایندگی، بدون داشتن سوخت با کیفیت و همکاری خودروسازان برای تولید خودروهایی مطابق با استاندارد و تنها با استفاده از کاتالیست مناسب بی­ ثمر خواهد بود.شرکت­ ایران دلکو، بعنوان یک شرکت دانش بنیان فعال در عرصه تولید مبدل­های کاتالیستی، مطابق با سوخت موجود در کشور و نوع موتورهای خودرو های داخلی، توانسته است با استفاده از فناوری نانو و با تاکید بر دانش فنی خود، کاتالیست­هایی کارآمد مطابق با استاندارد­های آلایندگی روز دنیا به منظور تأمین خودروسازی ها و بازار یدکی جهت تعویض کاتالیست های فرسوده و دریافت مجوز معاینه فنی تولید نماید.

ایران دلکو در اندیشه آسمانی آبی...

برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره خرید با شماره ۵۶۲۳۱۴۳۰-۰۲۱ تماس بگیرید.

سایت: http: //fa.irandelco.com/ اینستاگرام: https: //www.instagram.com/irandelco/

انتهای رپرتاژ آگهیمنبع:

1400/01/24
14:21:33
0.0 / 5
260
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۱
almur

المور

لاکشری و فشن

almur.ir - حقوق مادی و معنوی سایت المور محفوظ است