بیمه شخص ثالث چه خساراتی را پرداخت می كند؟

بیمه شخص ثالث چه خساراتی را پرداخت می كند؟ حوادث رانندگی در تعطیلات نوروز سال ۱۴۰۰، بیشتر از ۲۱ هزار مصدوم برجای گذاشته است. اغلب تصادفات منجر به جرح هزینه سنگینی بر روی دست راننده می گذارد. بیمه شخص ثالث برای جبران خسارات تشکیل شده است.


به گزارش المور به نقل از ایسنا، بنابر اعلام شرکت کیان، اما بیمه شخص ثالث چه خساراتی را پرداخت می کند؟ در این متن به این سؤال پاسخ می دهیم. امیدواریم هیچ وقت احتیاج به استفاده از بیمه شخص ثالث نداشته باشید.
بیمه شخص ثالث چیست؟ پیشگیری بهتر از درمان است! تصادفات منجر به جرح یا فوت نیازمند پرداخت دیه است. بیمه شخص ثالث به منظور پوشش حوادث تشکیل شده است. نرخ بیمه شخص ثالث به صورت سالانه توسط بیمه مرکزی تعیین می شود. شرکتهای بیمه هم مطابق قوانین در تصادفات جاده ای ملزم به جبران خسارت هستند.
معرفی انواع خسارت در بیمه شخص ثالث بر مبنای قانون خسارات را میتوان به دو دسته مالی و جانبی تقسیم کرد. منظور از خسارت جانی صدمه دیدگی، نقص عضو یا فوت شخص است. منظور از خسارت مالی هم گم شدن، معیوب شدن یا از بین رفتن یک شی است.
دیه خسارات در سال ۱۴۰۰ چقدر است؟ بیمه مرکزی هم نرخ خسارت در سال ۱۴۰۰ را به شرح زیر تعیین کرده است:
· خسارت جانی شخص ثالث معادل ۶۴۰ میلیون تومان است.
· خسارت جانی راننده مقصر حادثه ۴۸۰ میلیون تومان است.
· خسارت مالی تا سقف پوشش بیمه خریداری شده توسط بیمه شونده است. حداقل خسارت ۱۶ میلیون تعیین شده است.
منظور از سقف پوشش بیمه چیست؟ ۱۶ میلیون تومان حداقل سقف پوشش است و همه شرکتهای بیمه ملزم به رعایت آن هستند. اما شرکتهای بیمه می توانند مبالغ بیشتری از این سقف را هم پوشش داده و به مشتریان خود ارائه نمایند. سقف پوشش بیمه هم توسط بیمه مرکزی اعلام می شود و در سال ۱۴۰۰ این مبلغ ۳۲۰ میلیون تومان است. شرکتهای بیمه حق ندارند بالاتر از این سقف را پوشش دهند. شرکت بیمه ایران یکی از بالاترین سقف های پوشش مالی بیمه شخص ثالث را در اختیار دارد. با رفتن به صفحه نرخ بیمه شخص ثالث بیمه ایران می توانید اطلاعات کاملی در این خصوص کسب کنید.
حادثه و خسارت در بیمه شخص ثالث بر مبنای قوانین بیمه مرکزی به هر نوع دیه یا ارش (دیه ای که مقدار آن مشخص نیست) که در اثر آن آسیب، شکستگی، نقص عضو، از کارافتادگی یا فوت شخص ثالث اتفاق بیفتد، مشمول بیمه شخص ثالث است. در قانون بیمه شخص ثالث حادثه، سانحه ای ناشی از وسایل نقلیه است که در اثر آن تصادم، تصادف، سقوط، واژگونی، آتشسوزی یا انفجار رخ دهد. بیمه شخص ثالث موظف است که تمامی هزینه های درمانی و جانبی را جبران کند.


۷ موردی که بیمه خسارتی پرداخت نمی کند قانون بیمه شخص ثالث ۷ مورد را مشخص کرده که در این موارد هیچ گونه خسارتی از سمت شرکت بیمه پرداخت نمی گردد. به عبارت دیگر این موارد جزء خدمات شرکت بیمه شخص ثالث نیستند.
۱. خسارات وارده به خودرو مقصر و محموله در حال حمل خودرو زیر پوشش بیمه شخص ثالث نیست.
۲. خسارت مستقیم و یا غیرمستقیم ناشی از تشعشعات اتمی و رادیواکتیو
۳. در صورتیکه تصادف به قصد خودکشی و سقط جنین باشد، خسارتی پرداخت نخواهد شد.
۴. در صورتیکه تصادف به قصد انتقام گیری و صدمه رسانی عمدی به دیگران باشد و مبحث در دادگاه ثابت شود، خسارتی پرداخت نمی گردد.
۵. اگر راننده وسیله نقلیه مقصر فاقد گواهینامه بیمه شخص ثالث باشد یا گواهینامه او متناسب با نوع وسیله نقلیه نباشد، شرکت بیمه گر هیچ تعهدی نسبت به پرداخت خسارت ندارد.
۶. در صورتیکه وسیله نقلیه سرقتی باشد و راننده از سرقتی بودن وسیله آگاه باشد، خسارتی پرداخت نمی گردد.
۷. در صورت تغییر کاربری خودرو (مثلا استفاده از خودرو شخصی بعنوان خودرو مسافرکشی) بیمه شخص ثالث تعهدی در مقابل پرداخت خسارت ندارد.
۸. در صورتیکه ظرفیت یک خودرو بعنوان مثال ۵ نفر باشد و بیشتر از ظرفیت در خودرو حاضر باشند و تصادفی رخ دهد. شرکت بیمه صرفا موظف به پرداخت خسارت همان ۵ نفر است. خسارت مابقی اشخاص توسط صندوق خسارت های بدنی پرداخت و بعداً از مقصر حادثه باز پس گرفته خواهد شد.
۹. در صورتیکه سرنشینان در قسمت های غیر استاندارد خود باشند (مثل صندوق عقب) شرکت بیمه هیچ خسارتی را پرداخت نمی نماید. در این موارد هم خسارت از سمت صندوق پرداخت و سپس از مقصر حادثه باز پس گرفته خواهد شد.


همین هم اکنون برای خرید یا تمدید بیمه شخص ثالث اقدام کنید!
بیمه شخص ثالث چه خساراتی را پرداخت می کند؟ این مهم ترین سوالی بود که در این متن به صورت کامل و جزئی به آن پاسخ دادیم. حدس می زنیم اطلاعات عرضه شده در متن شما را بیشتر از پیش به اهمیت بیمه شخص ثالث آشنا کرده است.
برای خرید و تمدید بیمه شخص ثالث می توانید به سایت آیتول رجوع کنید. آیتول، سامانه جامع خودرو من خدمات متنوعی را به کاربران خود عرضه می کند. سامانه استعلام خلافی خودرو، خرید بیمه شخص ثالث، پرداخت عوارض و خرید طرح ترافیک تنها بخشی از خدمات آیتول است. علاوه بر سایت از راه اپلیکیشن هم می توانید به خدمات آیتول دسترسی داشته باشید. برای شروع کافی است همین هم اکنون عبارت «آیتول» را در گوگل جستجو کرده و وارد سامانه جامع خودرو من شوید. با آیتول تمامی کارهای خودرو خویش را به صورت آنلاین مدیریت کنید.
انتهای رپرتاژ آگهیمنبع:

1400/01/31
19:18:51
0.0 / 5
463
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۱
almur

المور

لاکشری و فشن

almur.ir - حقوق مادی و معنوی سایت المور محفوظ است