آب شیرین كن های صنعتی اسمز معكوس

آب شیرین كن های صنعتی اسمز معكوس بهره گیری از آب شیرین کن های صنعتی بعنوان یک ضرورت جهت تامین آب شیرین در مناطق روبرو با کمبود آب آشامیدنی، اجتناب ناپذیر است.


به گزارش المور به نقل از ایسنا، بنابراعلام شرکت فران، هم اکنون پروسه اسمز معکوس اقتصادی ترین پروسه موجود برای تصفیه آبهای شور در مقیاس صنعتی است.
شرکت دانش بنیان فران با تجربه بیش از یک دهه، طراحی، ساخت و بهره برداری آب شیرین کن های صنعتی را انجام می دهد. آب شیرین کن های صنعتی شرکت فران باتوجه به میزان شوری و ظرفیت(دبی) آب خام ورودی و همین طور آنالیز فیزیکی، شیمیایی و بیولوژیکی آب چاه یا دریا طراحی و ایجاد می شود.
ظرفیت آب شیرین کن صنعتی از تولید ده مترمکعب در روز آب شیرین شروع می شود. این پکیج ها در ظرفیتهای مختلف بصورت پیش ساخته همراه با کلیه لوله کشی ها، اتصالات الکتریکی و کنترلی به انضمام تابلو برق و کنترل به روی یک شاسی در محل کارخانه شرکت فران ایجاد می شود.
پیش تصفیه آب شیرین کن های صنعتی
بخش پیش تصفیه آب شیرین کن های صنعتی وظیفه جداسازی و کاهش ذرات معلق نامحلول، ذرات کلوییدی و آلودگی های بیولوژیکی را به عهده دارد. استفاده از سیستم پیش تصفیه ناکارآمد گرفتگی ممبران و در نتیجه افزایش دفعات تعویض ممبران و افزایش میزان استفاده از مواد شیمیایی را به دنبال دارد.
در بخش پیش تصفیه از فرایندهای مختلفی برای جداسازی ذرات نامحلول استفاده می شود که انتخاب آنها وابسته به آنالیز شیمیایی، فیزیکی، بیولوژیکی و میکروبی آب شور است. انعقاد و لخته سازی، بسترهای شنی و کربنی، فیلترهای خود شوینده و فناوریهای مدرن مانند اولترافیلتراسیون فرایندهایی هستند که در پیش تصفیه مورد استفاده قرار می گیرند.
پروسه اولترافیلتراسیون مبتنی بر جداسازی ذرات نامحلول به وسیله غشای نیمه تراوا با هدف حذف ذرات معلق نامحلول تا اندازه یک صدم میکرومتر است. کیفیت بالای فیلتراسیون با اهمیت ترین وجه تمایز فناوری اولترافیلتراسیون نسبت به دیگر فرایندهای پیش تصفیه است.
جریان خروجی از ممبرانهای اولترافیلتراسیون، آب بسیار با کیفیت برای ورود به آب شیرین کن های صنعتی را فراهم می آورد که طول عمر بالای ممبرانهای اسمز معکوس را به دنبال دارد.
غشاهای اولترافیلتراسیون، ذرات نامحلول با وزن مولکولی بالا، ذرات کلوییدی، مولکول پلیمرهای آلی و غیر آلی همچون گرده ها، جلبکها، باکتریها، ویروسها و میکروبها را از آب ورودی جدا می کنند.


تصفیه میانی با پروسه اسمز معکوس
پروسه اسمز معکوس، پروسه اصلی نمک زدایی آبهای شور و بخش اصلی پروسه تصفیه است. در این پروسه آب شور با فشار بالا از ممبران اسمز معکوس عبور داده می شود. ممبران پرده ای برای عبور یونهای محلول در طرفین ممبران و از سمت محلول با غلظت بالا(آب شور) به سمت محلول با غلظت پایین(آب شیرین) است.
میزان شوری آب شور، فشار مورد نیاز برای عبور یونهای محلول یا انتقال جرم بوسیله غشای نیمه تراوا را تعیین می کند. افزایش شوری آب منجر به افزایش فشار اسمزی و افزایش انرژی مصرفی برای شیرین سازی آبهای شور می شود.
آب شیرین کن صنعتی دو جریان آب شیرین و جریان شورابه با شوری بالاتر از آب ورودی را تولید می کنند که جریان شورابه با رعایت ملاحظات زیست محیطی به طبیعت بازگردانده می شود. درصد بازیافت آب شیرین در دستگاه های آب شیرین کن وابسته به میزان شوری آب خام، تعداد مراحل اسمز معکوس، نوع ممبرانهای مصرفی و تعداد آنها از ۵۰ تا ۹۰ درصد متغیر است.
رعایت الزامات و فاکتورهای طراحی بر طبق دستورالعمل هایی که تولید کنندگان غشاهای نیمه تراوا تدوین کرده اند برای دستیابی به کارایی و طول عمر ممبرانها بسیار لازم است.
تزریق دقیق مواد شیمیایی مناسب ممبرانها بوسیله مخازن مجهز به میکسر مواد شیمیایی و پمپهای تزریق یکی از ضروریات حفظ طول عمر ممبران های اسمز معکوس است.
متأسفانه خیلی از سازندگان فاقد صلاحیت دستگاه های آب شیرین کن صنعتی بدون توجه به الزامات طراحی نسبت به ساخت آب شیرین کن های صنعتی اقدام می کنند که نتیجه آن طول عمر پایین ممبران، کیفیت پایین آب شیرین و خرابی های گوناگون در طول مدت بهره برداری خواهد بود.
غشای نیمه تراوا یا ممبران اسمز معکوس
ممبرانهای اسمز معکوس(غشای نیمه تراوا) در مقیاس صنعتی، استوانه های پلیمری با لایه های نازک به هم پیچیده شده با قطر ۴ و ۸ اینچی هستند که عموماً از جنس پلی آمید ساخته میشوند. ممبران RO از تعداد زیادی لایه های نازک به هم پیچیده شده تشکیل شده که با چسب مخصوص به هم متصل شده اند.
فیلمهای نازک پلی آمید توسط لایه غشایی ضخیم تر از جنس پلی سولفون با تخلخل بالاتر تقویت می شود. قیمت ممبران آب شیرین کن صنعتی، بخش مهمی از بهای تمام شده پکیج آب شیرین کن را به خود اختصاص می دهد.


پمپ فشار قوی آب شیرین کن صنعتی
پمپ فشار قوی وظیفه افزایش فشار آب ورودی برای غلبه به فشار اسمزی و شیرین سازی آب را به عهده دارد. پمپهای فشار قوی مورد استفاده در واحدهای آب شیرین کن صنعتی مشتمل بر انواع مختلفی هستند. پمپهای طبقاتی عمودی از پرکاربردترین انواع پمپهای فشار قوی برای فشارهای میانی تا حدود ۲۰ بار و با سطح اشغال پایین فضا هستند.
فشار آب ورودی در این پمپها بوسیله چند پروانه متوالی بر روی محور عمودی افزایش می یابد. آب بعد از افزایش فشار در هر مرحله به مرحله بعدی منتقل شده و فشار آب در هر مرحله افزوده می شود.
شرکت فران با تجربه بیش از پانزده سال در زمینه تصفیه آبهای صنعتی، آب شیرین کن های صنعتی خودرا برای انواع آبهای شور گارانتی می کند.
انتهای رپرتاژ آگهی


1400/02/03
23:02:33
0.0 / 5
319
تگهای خبر: اقتصاد , تولید , شركت , صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۲
almur

المور

لاکشری و فشن

almur.ir - حقوق مادی و معنوی سایت المور محفوظ است