فاجعه پلاسكو با این تجهیزات می توانست هیچ گاه رخ ندهد

فاجعه پلاسكو با این تجهیزات می توانست هیچ گاه رخ ندهد در کنترل آتش سوزی ها زمان از اهمیت بسیار زیادی برخوردارست. اگر مامورین اطفاء یا سامانه های اطفاء حریق بموقع مطلع نشوند آتش گسترش پیدا کرده و کنترل و مهار آن نیز سخت تر می شود.


به گزارش المور به نقل از ایسنا، بنابر اعلام آرات گروپ، به همین خاطر است که اعلام بموقع حریق در لحظات اولیه در کاهش خسارت ها نقش به سزایی دارد. آنچه تجربه نشان میدهد این است که خیلی از آتش سوزی ها در زمانی اتفاق می افتند که کسی در محل حضور ندارد و ساعت کاری به پایان رسیده است. در بعضی محل ها که امکان حضور دائمی افراد وجود ندارد باید از تجهیزات کشف و اعلام حریق استفاده گردد. در این مطلب مدیرعامل مرکز اعلام حریق آرات گروپ درباره تازه ترین تجهیزات کشف حریق و برند اعلام حریق آریاک به سوالات زیر پاسخ دادند و حادثه پلاسکو را از دید یک کارشناس بررسی نموده است.

در مساله پلاسکو فقط موضوع تجهیزات هشدار حریق مطرح نبود!
رشد امکانات و تجهیزات کشف حریق، در سالهای اخیر و بعد از رخ دادن فاجعه پلاسکو اساسا خیره کننده بوده، اما در ماجرای پلاسکو موضوع فقط اطلاع از بروز حریق نمی توانست مانع پیشروی آتش بشود. تا جایی که در گزارش سازمان آتش نشانی عنوان شد، این سازمان در نخستین دقایق بروز حریق با تماسهای مردمی و افراد داخل ساختمان در جریان حادثه شده اند و نیرو به منطقه اعزام کرده اند، اما با زبانه کشیدن به طبقات بالا، نیاز به تجهیزات پیشرفته و ماشین آلات قوی تر بوده که ماجرای زیرساخت های شهر تهران موجب طولانی شدن فرآیند حضور آتش نشانان در محل حادثه می شود و فاجعه بالا می گیرد.

همکاران ما در داخل کشور اهمیت تجهیزات خاص کشف حریق را نمی دانند
علیرضا آذرنژاد اعتقاد دارد که برخی از فعالان بخش ساخت و ساز، و یا همکاران فعال در صنعت اعلان حریق تنها با تجهیزات عام کشف حریق آشنا هستند و از خاصیت های تجهیزات مدرن و جدید گاهی ناآگاه هستند. او بطور مثال مصرف پایین تجهیزاتی مانند بیم دتکتور اعلام حریق را یکی از نشانه های ابتدایی بودن سواد فعالان این عرصه نسبت به تجهیزات خاص اعلام حریق می داند.
وی ابراز امیدواری کرد که پیش از بروز فجایعی بزرگتر، لزوم استفاده از تجهیزات با کاربردهای اختصاصی کشف حریق در ایران همه گیر شود تا ایمنی حداکثری ساختمان های تجاری و مسکونی ایران ایجاد گردد.

در نصب کاشف های حریق ملاحظات فنی بیشتر از خود تجهیزات اهمیت دارد
مدیرعامل مرکز اعلام حرق ارات با تاکید بر این که مرکز اعلام حریق آرات بزودی در زمینه آموزش نصب سیستم های اعلان حریق هم ورود می کند اضافه کرد: محاسبات و ملاحظات نصب دتکتور در سیستم های کشف و اعلام حریق چیدمان و قرارگیری دتکتورهای اعلام حریق در سیستم های کشف و اعلام حریق برای هر طبقه باید مجزا و منظم باشد، طوری که کل محدوده ی مورد نظر را پوشش دهد. به همین خاطر باید تعداد دتکتورها برمبنای وسعت و خصوصیات منطقه ی تحت پوشش محاسبه و نحوه ی قرارگیری و چیدمان آنها مشخص شود. به علاوه محدوده ی پوششی هر افشانه یک مخروط درنظر گرفته می شود و برای پوشش کامل هر منطقه باید به تعداد لازم دتکتور نصب شود. بطور کلی هیچ نقطه ی کوری در محدوده ی پوشش نباید وجود داشته باشد.
باید در هر منطقه برمبنای مبنای حریق دو نوع دتکتور نصب شود و از آنجایی که مساحت حفاظتی هر نوع دتکتور متفاوت می باشد، این محاسبات برای هر یک جداگانه انجام می شود. در چیدمان دتکتورها نیز تناوب قرارگیری آنها در کل محدوده باید با نظم باشد. دتکتورهای غیرهم نوع بهتر است یکی در بین نصب شوند و بالطبع سامانه ی الکتریک و کابل کشی هر کدام از انواع دتکتورها نیز مجزا و متفاوت خواهد بود.

نمایندگی فروش تجهیزات کشف و اعلان حریق: مرکز اعلام حریق آرات
آذرنژاد در آخر از همکاران فعال در صنعت اعلان حریق دعوت کرد تا با جلوگیری از ترویج سیستم های کشف حریق غیر استاندارد و یا گرانقیمت خارجی، با مصرف نمونه های باکیفیت ایرانی به تولید داخل کمک کنند.
وی اضافه کرد: مرکز اعلام حریق آرات با تاکید بر توان تولید داخل و برندهای اعلام حریق متعارف و آدرس پذیر ایرانی بزودی برای تامین احتیاجات کشورهای منطقه اقدام می کند. مرکز اعلام حریق آرات یکی از مراکز معتبر عرضه تجهیزات اعلام حریق مورد تایید سازمان آتش نشانی بوده و سال هاست بعنوان عاملیت و نمایندگی برندهای معتبر ایرانی فعالیت می کند.
انتهای رپرتاژ آگهی


1400/02/27
08:55:31
0.0 / 5
183
تگهای خبر: استاندارد , تولید , صنعت , فروش
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۱
almur

المور

لاکشری و فشن

almur.ir - حقوق مادی و معنوی سایت المور محفوظ است