اطلاعات حقوقی توهین در فضای مجازی

اطلاعات حقوقی توهین در فضای مجازی به گزارش المور امروزه فضای مجازی جزء لاینفک زندگی افراد جامعه می باشد و روزانه افراد وقت زیادی را صرف این مورد می کنند. اینستاگرام، واتس آپ، تلگرام، ایتا و... همچون نرم افزارهایی هستند که افراد بدین وسیله در فضای سایبری وارد می شوند.


به گزارش المور به نقل از ایسنا بنابر اعلام گروه حقوقی عدل جویان، حدود یک دهه می باشد که جامعه وارد حوزه ی جدیدی شده است. بدین منظور در کنار مزیت هایی که فضای مجازی دارد نباید از مضرات و اشکالات آن هم غافل شد. یکی از اشکالات وارد بر این فضاها ناشناخته بودن افراد در آن است که سبب می شود فرد حتی اگر در جامعه ی حقیقی به علت شناخته بودن دست به جرم علنی نزند و ظاهری موجه داشته باشد، اما در این فضا به سادگی مرتکب جرم های عدیده ای خواهد شد. در ادامه با گروه حقوقی عدل جویان همراه باشید.
توهین در فضای مجازی:
توهین جرم است خواه در فضای واقعی اتفاق بیافتد و خواه در فضای مجازی. مجازات اشخاصی که در فضای مجازی و با استفاده از ابزارهای ارتباطی جدید همچون تلگرام و اینستاگرام به دیگران توهین می کنند مانند کسانی است که در کوچه و خیابان به دیگران اهانت می کنند. به همین سبب مجازات چنین جرمی در فضای مجازی مطابق ماده 608 بخش تعزیرات مصوب سال 1375 قانون مجازات اسلامی اگر منجر به حد قذف نشود، جزای نقدی درجه6 است. البته تا حدودی رویه قضایی در این خصوص متفاوت می باشد.
نحوه شکایت از پیام توهین آمیز:
در وهله ی اول از متن ارسالی باید اسکرین شات تهیه شود و سپس اینترنت گوشی را غیرفعال کرد تا فرد مقابل قابلیت حذف پیام ارسالی را نداشته باشد و اینترنت نزد پلیس فتا روشن شود.
اگر در واتس‎آپ توهین به وقوع بپیوندد، پیش از تهیه اسکرین شات، اگر نام فرد در تلفن همراه ذخیره است، از حالت ذخیره بیرون برود تا شماره فرد درج شود.
در ادامه در تهران و کلان شهرها به دادسرای جرایم کامپیوتری و در دیگر شهرها به دادسرای عمومی رجوع شود تا نامه احراز اصالت سنجی گرفته شود تا به پلیس فتا عرضه شود. بهره گیری از تجربیات یک وکیل کیفری خوب در این حوزه می تواند کمک شایانی برای افراد باشد.
قانون جرائم کامپیوتری در این رابطه:
در ماده 16 قانون جرائم کامپیوتری مصوب سال 1388 در حوزه هتک حیثیت و نشر اکاذیب به شکلی از توهین پرداخته شده است. طبق این ماده هرکس به وسیله سامانه های کامپیوتری یا مخابراتی فیلم یا صوت یا تصویر دیگری را تغییر دهد یا تحریف کند و آنرا منتشر و با علم به تغییر یا تحریف منتشر کند به نحوی که عرفا باعث هتک حیثیت شود به حبس از 91 روز تا 2 سال یا جزای نقدی از 5 میلیون تا 40 میلیون ریال یا هر دو مجازات محکوم خواهد شد. اگر تحریف به صورت مستهجن باشد مرتکب به حداکثر هر دو مجازات خواهد شد.
انتهای رپرتاژ آگهیمنبع:

1400/02/27
22:23:56
0.0 / 5
235
تگهای خبر: زندگی , كالا
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
almur

المور

لاکشری و فشن

almur.ir - حقوق مادی و معنوی سایت المور محفوظ است