معرفی بهترین آثار هاروكی موراكامی

معرفی بهترین آثار هاروكی موراكامی به گزارش المور هاروکی موراکامی نویسنده ی معروف ژاپنی است که در دنیا کتاب هایش میان کتاب خوان ها محبوبیت زیادی دارد. موراکامی تاکنون جایزه های زیادی مانند جایزه ی فرانتس کافکا را برده است.


به گزارش المور به نقل از ایسنا بنابر اعلام وبسایت طاقچه، او به شدت تحت تأثیر آثار کافکا بوده و سرگرمی اصلیش در زندگی دویدن است. همینطور نخستین شغل و یا هنری را که دنبال کرده، موسیقی بوده، آن هم از نوع جاز. این ها را گفتیم تا وقتی کتاب های موراکامی را می خوانید، بیشتر شگفت زده شوید. چون که انگار در همه ی داستان های موراکامی، در پنهان ترین و کوچک ترین جزئیات رد پای حضور خود موراکامی را میتوان دید. در ادامه می خواهیم بهترین و معروف ةرین رمان های موراکامی که به فارسی ترجمه شده اند، معرفی کنیم:
سوکورو تازاکی بی رنگ و سالهای زیارتش
هاروکی موراکامی داستان «سوکوروتازاکی بی رنگ و سالهای زیارتش» را درباره مرگ و تنهایی در عصر مدرن نوشته است. سوکورو دوستانی داشته که شانزده سال پیش او را بدون دلیل رها کرده و رفته اند و حالا او به دنبال تک تک آنها می گردد تا دلیل کارشان را بپرسد.
نام فامیل شخصیت های اصلی رمان (دوست های سوکورو) تصادفا نام رنگ ها است، آبی و قرمز و … و موراکامی با قراردادن شخصیتش در موقعیتی که تک تک دوستانش را از دست داده و به یاد مرگ افتاده، در جستجوی راهی است که آدمی بار دیگر می تواند از آن به رنگ های زندگی بازگردد.
این داستان ساختاری ساده و روان دارد و در واقع داستان سوکورو داستان زندگی امروزی انسان قرن ۲۱ است. انسانی که همه چیز دارد ولی باز هم احساس کمبود می کند. رنگ های زندگی اش شاد نیستند بی رنگند. احساس پوچی می کند، شبیه ظرفی خالی. ازخود ناامید می شود و دلیل هر اتفاقی را در درون خود می بیند، در صورتیکه هر اتفاق می تواند ده ها دلیل خارجی دیگر داشته باشد و این ناتوانی او نیست.
موراکامی در این اثر هم مانند تمام کارهایش، مثل یک بندباز ماهر، توازنی عجیب برقرار کرده است. توزان بین سادگی و شگفتی، یاس و امید و حزن و طنز.
کافکا در کرانه
«کافکا در ساحل» یکی از مهم ترین آثار هاروکی موراکامی(-۱۹۴۹)، نویسنده ژاپنی است. رمان «کافکا در ساحل» در سال ۲۰۰۲ به ژاپنی منتشر و در سال ۲۰۰۵ به انگلیسی ترجمه شد. موراکامی در سال ۲۰۰۶ برای همین رمان برنده ی جایزه ی فرانتس کافکا شد. وی به گزارشگران گفت «خواندن آثار فرانتس کافکا تا اندازه ای نقطه ی شروعی شد برای من بعنوان یک رمان نویس.» موراکامی در همین سال نامزد دریافت نوبل ادبی هم شد. نگاه کلی این کتاب، «کافکا در ساحل» و شخصیت کافکا تامورا همان طورکه در جاهایی از کتاب هم اشاره شده تا حدودی تحت تاثیر تراژدی های یونانی و بخصوص نوشته های سوفوکل و سرنوشت اودیپوس است. کافکا تامورا یک اودیپوس امروزی است. «کافکا در ساحل» یا «کافکا در کرانه»، احیانا معروف ترین اثر هاروکی موراکامی است. این کتاب مرموز و قطور، دو داستان را همزمان با هم پیش می برد. فصل های فرد کتاب، روایتگر داستان کافکای ۱۵ ساله است که از خانه فرار کرده تا مادر و خواهرش را پیدا کند. فصل های زوج کتاب، ناکاتای مرموز و عجیب و غریب را نشان داده است که در سالهای پیری اش، شغلی تازه پیدا کرده است؛ یافتن گربه ها!
از دو که حرف می زنم از چه حرف می زنم
این کتاب همچون کتاب هایی است در دسته زندگی نامه ی خود نوشت قرار می گیرد. موراکامی در یازده فصل درباره خصوصیات فردی، خاطرات و سبک زندگیش صحبت کرده است. اما نکته اصلی درباره این کتاب این است که موراکامی در این کتاب به مبحث نویسنده شدن و دویدن بعنوان دو بخش اصلی زندگیش پرداخته است.
نوع نگاه موراکامی به جزئیات و قدرت بالای وی در بیان آنها سبب شده این کتاب در ذهن مخاطب تصویر جذاب و البته روشنی از زندگی موراکامی شکل گیرد.
ابرقورباغه و پای عسلی
مجموعه ی ابرقورباغه و پای عسلی از دو مجموعه داستان موراکامی انتخاب شده است. داستان های انتخاب شده کم و بیش با یکدیگر مرتبط اند. این ارتباط در فضا و نمادپردازی و استعاره های داستان ها دیده می شود. علاوه بر این، میزان جذابیت هر یک از آنها برای مترجم در انتخاب او دخیل بوده است. این مجموعه، مجموعه ای شگفت انگیز و غافلگیرکننده از انزوا و عشق (رمان عاشقانه ایرانی) و گریز و کاوشهای موراکامی است. چیزی که او می نویسد متعلق به دنیای امروز ماست، دنیای وامانده بین فرهنگ ها. به همین خاطر میتوان چنان با قهرمان های داستان هایش هم ذات پنداری کرد که انگار از سرزمین اسرارآمیزی آمده اند که همه ما مدتی در آن زیسته ایم!
موراکامی یک نویسنده استثنایی است و اتفاقات استثنایی هم برای قهرمانان داستان​ هایش رخ می​ دهد... او درد مشترک قلب و فکر معاصر را جذب می​ کند. به نظر مترجم کتاب، فرحناز حائری، او نویسنده ​ای اصیل است و در​عین​ حال میراث​ دار فرانتس کافکا چون که به​ نظر می​ رسد هوشمندی شناخت واقعی کافکا را داشته است.
انتهای رپرتاژ آگهی


1400/03/02
13:21:12
0.0 / 5
235
تگهای خبر: زندگی , سایت , كتاب , مد
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۴
almur

المور

لاکشری و فشن

almur.ir - حقوق مادی و معنوی سایت المور محفوظ است