نگهداری از میلگرد در انبار یا خرید پیش از مصرف؟

نگهداری از میلگرد در انبار یا خرید پیش از مصرف؟ استهلاک مواد ساختمانی در کنار تغییرات قیمت میلگرد، خرید یا انبار کردن و نگهداری از مواد ساختمانی اولیه را موضوع مهمی کرده است.


به گزارش المور به نقل از ایسنا بنابر اعلام آهن آنلاین، صنعت ساختمان سازی همیشه در زمان ایجاد شرایط بحران اقتصادی یا رکود، تا حدود زیادی متاثر از این وضعیت تورمی و رکود بازار می شود. در چنین شرایطی فعالان بخش ساخت و ساز بر سر دو راهی ادامه فعالیت ساختمانی یا ایجاد وقفه در آن تا زمان شروع ثبات اقتصادی و آرامش بازار، مردد هستند. افزوده شدن عامل کرونا به عوامل قبلی سبب شده که شرایط اقتصادی در کشورمان همان گونه که برای همه ما نیز قابل مشاهده می باشد، گرفتار نوساناتی بیش از پیش شود. به جهت این که پروژه های ساخت و ساز به مدت زمان بیشتری جهت تکمیل شدن نیاز دارند، این صنعت بیش از صنایع دیگر گرفتار تلاطم در اثر نوسانات اقتصادی می شود. یکی از اثرات جانبی اما مهم این شرایط گذشته از تغییرات قیمت میلگرد، استهلاک مواد ساختمانی است. بنابراین است که شاهد این نتیجه هستیم که بتازگی موضوع انبار کردن و نگهداری از متریال اولیه ساختمانی بسیار پررنگ و مهم شده است.
در این میان در صورت ایجاد وقفه در اجرا و استفاده از مصالح خریداری شده، میلگرد ساختمانی نسبت به دیگر مصالح بسیار مستعد خوردگی و دیگر لطمه های فیزیکی و شیمیایی است. کیفیت میلگرد در زمان مصرف بصورت مستقیم با شرایط انبار و نگهداری آن مرتبط می باشد. ما نیز در این متن از آهن آنلاین می خواهیم به این مورد مهم بپردازیم.
با آگاهی از شرایط صحیح نگهداری و انبار میلگرد ساختمانی می توانید تا حدود زیادی در هزینه های ساخت صرفه جویی کرده و تا حد امکان از تبدیل این مقطع فولادی پر کاربرد به ضایعات جلوگیری کنید. دقت در شرایط نگهداری میلگرد همین طور می تواند استفاده از میلگرد و بتن مسلح با بالاترین کیفیت را در ساختمان و سازه تضمین کند.
نوسانات قیمت میلگرد در بازار آهن عوامل مختلفی می تواند موجب نوسانات قیمت میلگرد شود. در این قسمت بصورت اجمالی به بررسی این عوامل می پردازیم.
· تغییرات فصل: تغییرات فصول و شرایط آب و هوایی می تواند شرایط ساخت و ساز را تغییر دهد. بطور مثال در فصل سرما که شرایط آب و هوایی برای کار ساختمان سازی دشوارتر از دیگر فصول است، تقاضای میلگرد در قسمتی از سال کاسته می شود. این عامل، با تغییر تعادل عرضه و تقاضا، موجب نوسانات قیمت در بازار میلگرد می شود. عامل تغییرات فصل هر سال تکرار می شود و موقت و قابل پیشبینی است، همچنان بطور مداوم قیمت میلگرد را در نیمه دوم سال دست خوش نوسان می کند.
· نوسانات قیمت ارز: ارز به ویژه در سالهای اخیر بعنوان یک کالای سرمایه ای با نقدینگی سریع در کشورمان شناخته و به کار برده شده است. هر چند با نگاهی منطقی به موضوع متوجه می شویم که افزایش قیمت دلار موجب پایین آمدن قیمت نفت می شود و در نتیجه آن قیمت آهن آلاتی مانند میلگرد کاسته می شود. البته این معادله در بازارهای جهانی حاکم است؛ در حالیکه در کشورمان ایران معادلات پیچیده تری بر بازار میلگرد حکم فرما است. برای اینکه نوسانات بازار میلگرد از ارز آزاد نیز تاثیر می پذیرد. همین طور بخش قابل توجهی از مواد اولیه ضروری برای تولید محصولات فولادی وارداتی هستند و به وسیله ارزهای رایج خریداری می شوند.
· هزینه حمل و نقل: این عامل که تاثیر مستقیمی از قیمت سوخت می گیرد، پیوسته در حال تغییر است. می دانیم که هزینه حمل و نقل جز جدانشدنی هزینه نهایی کالا است و میلگرد نیز از این مورد مستثنا نیست.
علاوه بر موارد ذکر شده در بالا، عوامل دیگری مانند نوع و استاندارد ساخت میلگرد، برند و کارخانه تولیدکننده میلگرد، جنس و آلیاژ به کار رفته در ساخت میلگرد، نوع گرید آلیاژی، شکل ظاهری و وزن میلگرد دلیل بازه قیمتی متنوع در بازار میلگرد است.
ضوابط نگهداری از میلگرد در انبار نگهداری از میلگرد در انبار، صرف نظر از جنس میلگرد، قیمت میلگرد یا کیفیت آن، امری ضروریست که سبب مصرف بهینه از این محصول مهم فولادی می شود. بطور کلی برای این کار قوانین و ضوابطی وجود دارد که در ادامه به شرح آنها می پردازیم.
· میلگردها باید به دور از تماس مستقیم با مواد خورنده و دیگر مواد لطمه زا قرار گیرند.
· محل نگهداری میلگرد فولادی باید عاری از رطوبت و خاک و دیگر آلودگی ها باشد تا از خوردگی و کثیف شدن سطح آنها جلوگیری شود. برای اینکه املاح موجود در گرد و خاک می تواند خاصیت خوردگی داشته باشد و منجر به جذب رطوبت از محیط شود.
· در ورود و خروج میلگرد به انبار باید دقت شود که تا حد امکان از لطمه مکانیکی، تغییر شکل پلاستیک یا ضربه به میلگردها جلوگیری شود.
· هنگام بتن ریزی باید به دمای میلگردها توجه گردد و پیش از انجام اینکار دمای آنها را با آب پاشی کم کرد و مانع از افزایش دمای آنها در اثر تابش مستقیم آفتاب شد.
· میلگردها باید بگونه ای انبار شوند که از سطح زمین ۱۵ سانتی متر فاصله داشته باشند.
· باید دقت شود که میلگردهای با قطر ۸ میلی متر یا کمتر، می توانند بصورت کلاف بسته بندی و انبار شوند، اما میلگردهای با قطر بیشتر مجاز به نگهداری بصورت کلاف نیستند.
· میلگردها باید بسته به قطر و رده آنها بصورت مجزا بسته بندی و انبار شوند.
· میلگردهایی که هنوز بریده یا خم نشده اند باید بگونه ای انبار و نگهداری شوند که برچسب و علامت کارخانه سازنده فولاد بر روی آن مشخص باشد.
· استفاده از پوشش های نایلونی برای محافظت از میلگردها می تواند به خوردگی بیشتر منجر شود. برای اینکه سفارش می شود برای این کار از پوشش هایی نظیر برزنت استفاده گردد.
· در مرحله بتن ریزی نیز باید به آلودگی سطح میلگرد توجه گردد تا ملاتی که قبلا بتن ریزی شده روی سطح میلگرد باقی نمانده باشد. البته در صورتیکه فاصله بین دو بتن ریزی حداکثر سه ساعت باشد، نیازی به پاک کردن قشر ملات از سطح میلگرد نیست.نمایی از بندیل میلگرد اهواز
رطوبت و زنگ زدگی در مناطق جنوب در سالهای اخیر یکی از عمده ترین خرابی ها و خسارات در بخش صنعت ساخت و ساز در سازه های بتن مسلح مناطق گرم جنوبی و به ویژه مناطق حاشیه خلیج فارس و دریای عمان در ارتباط با خوردگی و زنگ زدگی میلگرد است. خوردگی میلگردهای فولادی در بتن مسلح منجر به بروز ترک در پوشش بتنی میلگردها می شود. این خوردگی با بروز پدیده کربناتاسیون و خصوصاً نفوذ یون کلرید شروع شده و شدت می یابد. در نهایت نیز به ترک خوردگی و ریزش سازه می انجامد. در رطوبت های نسبی ۷۰ تا ۸۰ درصد پخش اکسیژن در بتن شدت یافته و خوردگی میلگرد را تسریع می کند. رطوبت محیط علاوه بر این که احتمال خوردگی میلگرد درون بتن را زیاد می کند، می تواند موجب زنگ زدگی میلگرد در مراحل تولید تا مصرف نیز بشود.
نگهداری میلگرد در محیط های تمیز و عاری از رطوبت می تواند از این خسارات جلوگیری نماید. بنا بر آئین نامه بتن ایران، میلگردها نباید در معرض خوردگی تا حدی که منجر به کاهش سطح آنها شود، قرار بگیرند. میلگرد اهواز که یکی از زیرمجموعه های گروه ملی صنعتی فولاد ایران است، از موقعیت مکانی مناسب و نزدیکی به بنادر جنوبی برخوردار می باشد. این مزیت موجب می شود تا محصولات میلگرد اهواز مسافت کمتری در حمل و نقل طی کرده و مدت زمان کمتری در انبار قرار بگیرند.
با کاهش فاصله مصرف تا تولید میلگرد ساختمانی می توان از خسارات و خوردگی ناخواسته ای در آنها جلوگیری کرده و در نتیجه پروژه ساخت و ساز را با ریسک کمتری به پیش برد. شما می توانید با راهنمایی و مشاوره کارشناسان فروش آهن آنلاین از قیمت میلگرد اهواز باخبر شده و خریدی مطمئن را تجربه کنید.
خرید یا نگهداری، تصمیم درست چیست؟ عوامل بسیاری می توانند در مبحث خرید قبل از مصرف یا نگهداری و انبار کردن میلگرد، در تصمیم گیری شما دخیل باشند. شما امکان دارد فعال بخش ساخت و ساز باشید یا تصمیم به ساخت واحد مسکونی شخصی خودرا داشته باشید. به هر حال این دو راهی تصمیم گیری مقابل هر شخصی قرار دارد. در این بخش جوانب هر گزینه را بررسی می نماییم تا بتوانید خریدی مطمئن و حرفه ای داشته باشید.
در مورد این تصمیم گیری، زمان اجرای پروژه بیشترین تاثیر را اعمال می کند. اگر برای اجرای پروژه خود از زمان مناسبی برخوردار باشید، می توانید از چند ماه قبل روند بازار را تحت نظر قرار بگیرید تا بتوانید نوسانات آنرا پیشبینی کنید. معمولا بازه نوسانات قیمت در بازار آهن آلات ایران سه ماهه است. ازاین رو شما می توانید نوسانات قیمت میلگرد را در بازه سه ماه اخیر بررسی کنید، اما پیشبینی قیمت با تاثیرگذاری های پیشبینی نشده ارز و قیمت مواد اولیه وارداتی که در کشورمان اتفاق می افتد، کار آسانی نیست. شما می توانید با بخش تحلیل قیمت بازار آهن آنلاین همراه شوید و از پیشبینی کارشناسان این حوزه بهره مند شود.
با پیشبینی قیمت میلگرد می توانید در بهترین شرایط بازار، خرید میلگرد را انجام دهید و در صورتیکه موظف به شروع اجرای پروژه در زمان مشخصی هستید، مطابق با قوانین و مقررات ذکر شده به انبار و نگهداری میلگرد تا زمان مشخص بپردازید. اما خرید قبل از مصرف با حذف مراحل انبار و نگهداری، ریسک کمتری داشته و خیال شما را از حفظ کیفیت میلگرد تا زمان مصرف راحت کرده و همین طور در این میان از هزینه کردن برای انبار و ضایعات احتمالی بی نیاز می کند. ازاین رو برای تصمیم به خرید قبل از مصرف یا نگهداری میلگرد بهتر است به همه عوامل اثرگذار مانند زمان اجرای ساخت و ساز، هزینه انبار کردن، بودجه خرید مواد اولیه و نوسانات بازار میلگرد دقت کنید.
جمع بندی همان گونه که در این مطلب اشاره شد، نگهداری و انبار کردن میلگرد بسیار حائز اهمیت بوده و می تواند بطور مستقیم بر استواری و دوام سازه تاثیر بگذارد. صرف نظر از قیمت میلگرد، برند، نوع یا جنس میلگرد، در صورتیکه تصمیم به خرید و نگهداری از میلگرد در انبار دارید، باید این عملیات را مطابق با قوانین و مقرارات مربوطه انجام دهید. با استفاده از مطالب این بخش می توانید بهترین تصمیم را درباب زمان خرید میلگرد اتخاذ کنید. شما هنگام خرید خرید میلگرد به چه نکاتی توجه می کنید؟ تجربیات خودرا در زمینه خرید میلگرد ساختمانی با آهن آنلاین به اشتراک بگذارید!
انتهای رپرتاژ آگهی


1400/03/03
09:16:46
0.0 / 5
633
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۱
almur

المور

لاکشری و فشن

almur.ir - حقوق مادی و معنوی سایت المور محفوظ است