اوپك:

پیشنهاد توقف توسعه ذخایر نفت و گاز بی ثباتی بازار را رقم می زند

پیشنهاد توقف توسعه ذخایر نفت و گاز بی ثباتی بازار را رقم می زند اوپک اعتقاد دارد که نقشه راه آژانس بین المللی انرژی برای به صفر رساندن مقدار انتشار کربن می تواند به نوسان های قیمت نفت بیفزاید و بازارها را بی ثبات کند.


به گزارش المور به نقل از رویترز، سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) اعلام نموده است که اجرای پیشنهاد آژانس بین المللی انرژی (IEA) در خصوص این که سرمایه گذاران نباید در پروژه های نفتی جدید سرمایه گذاری کنند، می تواند سبب نوسان قیمت نفت شود.
این پیشنهاد آژانس برای مهار انتشار گازهای گلخانه ای مطرح شده بود.
آژانس بین المللی انرژی روز سه شنبه (۲۸ اردیبهشت ماه) در سختگیرانه ترین اخطار خود برای مهار سوخت های فسیلی اعلام نمود که برای دستیابی به هدف صفر کردن انتشار کربن تا نیمه این قرن، سرمایه گذاران نباید در پروژه های جدید نفت و گاز و زغال سنگ سرمایه گذاری کنند.
واحد تحقیقات سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) که ۱۳ عضو آن دارنده ۸۰ درصد ذخایر نفت خام جهان هستند، سند توجیهی داخلی درباره گزارش آژانس بین المللی انرژی تهیه کرد.
در گزارش اوپک آمده است: این ادعا که بعد از سال ۲۰۲۱ نیازی به سرمایه گذاری جدید نفت و گاز نیست، کاملاً در تناقض با نتیجه گیری هایی است که در دیگر گزارش های آژانس بیان می شود و در صورت اجرای آن توسط برخی سرمایه گذاران می تواند منبع بی ثباتی بالقوه بازارها شود.
اوپک همینطور اضافه کرد: گزارش آژانس می تواند بر نحوه سرمایه گذاری شرکت ها تاثیر گذارد و تقاضای نفت را محدود کند.
این سازمان حالا پیشبینی کرده است که تقاضای نفت امسال میلادی به شدت بهبود یابد و تا دهه ۲۰۳۰ به روند افزایشی خود ادامه دهد.
اوپک ضمن اشاره به این که برای خیلی از کشورهای در حال توسعه، مسیر انتشار خالص صفر (NZE) بدون کمک بین المللی امکان پذیر نیست و برای رسیدن به این هدف احتیاج به حمایت فنی و مالی دارند، خاطرنشان کرد: بدون همکاری بین المللی بیشتر، انتشار دی اکسید کربن در جهان تا سال ۲۰۵۰ به صفر نمی رسد.


منبع:

1400/03/04
09:26:11
0.0 / 5
288
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
almur

المور

لاکشری و فشن

almur.ir - حقوق مادی و معنوی سایت المور محفوظ است