براساس توافقات انجام شده؛

همكاریهای شیلاتی ایران و روسیه افزایش می یابد

همكاریهای شیلاتی ایران و روسیه افزایش می یابد به گزارش المور ایران و روسیه موافقت کردند که همکاریهای دو کشور در زمینه شیلات و آبزیان نه تنها در خزر بلکه در دریای خلیج فارس هم توسعه یابد.به گزارش المور به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، ایران و روسیه موافقت کردند که همکاریهای دو کشور در زمینه شیلات و آبزیان نه تنها در خزر بلکه در دریای خلیج فارس هم توسعه یابد.
در این نشست که کاظم جلالی سفیر جمهوری اسلامی ایران هم حضور داشت «کاظم خاوازی «وزیر جهاد کشاورزی و «ایلیا شیستاکوف» مدیر شیلات روسیه ضمن استقبال از همکاری مشترک در زمینه تحقیقاتی و علمی در زمینه شیلات و آبزیان، موافقت کردند که دامنه همکاری را از خزر به خلیج فارس هم انتقال دهند.
خاوازی با استقبال از پیشنهادات طرف روس در زمینه همکاریهای آموزشی و تحقیقاتی در زمینه شیلات و آبزیان و همینطور گسترش دایره همکاری از خزر تا خلیج فارس اظهار داشت که انعقاد تفاهم نامه همکاری با روسیه در این حوزه ها برای ما اهمیت دارد.
وی خاطرنشان کرد: دریای خزر برای همه پنچ کشور مرتبط ارزش دارد و لازم است که برای حفظ گونه های آبزیان این دریا برای همه و نسل های آینده تلاش مشترک و همگانی شود.
خاوازی عنوان کرد: ما هم برای مأموریت مهم حفاظت از ماهیان خاویاری و همینطور ماهیان استخوانی در دریای خزر آمادگی داریم.
رهاسازی بچه ماهی و کاهش صید ماهیان خاویاری
وی اظهار داشت: پیشنهاد ایران این است که با رهاسازی بچه ماهی و همینطور کاهش صید در این پروژه مشترک برای حفاظت از گونه های با ارزش آبزیان در دریای خزر همکاری نماییم.
وزیر جهاد کشاورزی ایران با تکیه بر این که تفکرات و ایده های علمی باید به صورت صنعتی اجرایی شود تا منابع مولد ماهی خاویاری به خزر برگردد، اضافه کرد: در ایران به سمت پرورش ماهی خاویاری در مناطق خشک درحال فعالیت هستیم و ایجاد ۱۶۰ مزرعه پرورش ماهی در این مورد نشانه تلاش ایران برای کاهش فشار بر خزر است.
خاوازی عنوان کرد: لازم است همه کشورهای حوزه خزر هم به همین سمت پیش بروند تا از نابودی ماهیان خاویاری جلوگیری شود و مجدداً این دریا شاهد فراوانی این گونه آبزیان باشد.
وی اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران پیشنهاد می دهد که روی دانش تکثیر گونه های آبزیان خلیج فارس در دریای خزر به صورت مشترک با کشورهای حوزه خزر کار شود.
خاوازی اضافه کرد: ما باید نقاط مشترک دولت ها در بخش خصوصی بخصوص حوزه شیلات را پر نماییم تا بتوانیم به اهداف برسیم.
وزیر جهاد کشاورزی جمهوری اسلامی ایران اظهار داشت: ایران در زمینه توسعه میگو و آبزی پروری در مناطق خشک موفقیت هایی داشته است و با عنایت به دانش و تجربه روسیه می توانیم همکاریهای گسترده ای داشته باشیم.
خاوازی عنوان کرد: بخش شیلات برای ما مهم هست ازاین رو ایران آماده همکاری در این مورد است و امیدواریم انعقاد تفاهم نامه ها به صورت پایدار بین دو کشور به نتیجه برسد.
وی خاطرنشان کرد: تقویت همکاری در حوزه شیلات و کشاورزی با روسیه به تقویت همکاری ها بین دو کشور در حوزه های دیگر منجر خواهد شد که رهبران دو کشور هم بر آن تاکید داشته اند.
لزوم پایش منابع خزر و توجه به آلاینده های خزر
خاوازی اظهار داشت: واحدهای تحقیقاتی جمهوری اسلامی ایران برای ارزیابی وضعیت ذخایر خزر آمادگی دارند و لازم است تفاهم نامه ای برای پایش ذخایر و بحث آلاینده های خزر بین دو طرف و همه کشورهای حوزه خزر منعقد شود.
وی تصریح کرد: در مذاکرات با وزیر کشاورزی روسیه قرار شد درباره موضوعات مختلف کشاورزی، تفاهماتی در زمینه های همکاریهای دو جانبه صورت گیرد و از یک هیأت مجرب روسی جهت بررسی ظرفیت های کشاورزی و شیلات جهت بررسی ظرفیت های ایران دعوت به عمل می آوریم.
آمادگی روسیه برای پذیرش دانشجویان ایرانی در رشته شیلات
رئیس شیلات روسیه هم بر اجرای طرح های مشترک بین دو کشور تصریح کرد و اظهار داشت: در صورت تمایل ایران، آمادگی لازم برای پذیرش دانشجویان ایران در زمینه شیلات و ابزی پروری را داریم.
شیستاکوف عنوان کرد: ما همینطور آمادگی لازم برای برگزاری دوره های آموزشی برای تولید و پرورش ماهیان خاویاری را داریم.
نیاز به تمدید ممنوعیت صید ماهیان خاویاری در دریای خزر
وی با تکیه بر این که احتیاج به تمدید ممنوعیت صید ماهیان خاویاری در خزر وجود دارد، عنوان کرد: لازم است که کشورهای حوزه خزر برای حفاظت از گونه های با ارزش و نادر آبزیان تلاش وافری از خود نشان دهند.
روسیه، ایران، جمهوری آذربایجان، قزاقستان و ترکمنستان برای سال ۲۰۲۰ مهلت قانونی برای صید تجاری ماهیان خاویاری در دریای خزر را تمدید کردند.
این تصمیم در جریان جلسه کمیسیون در ارتباط با حفظ، استفاده منطقی از منابع بیولوژیکی آبزی دریای خزر که از ۲۳ تا ۲۵ دسامبر در تهران برگزار شد، اتخاذ گردید.
وی با قدردانی از ایران در قالب همکاریهای پنج جانبه دریایی خزر اظهار داشت: امیدواریم همکاری ها گسترش یابد و بتوانیم قرارداد جدیدی برای حفظ منابع آبی دریای خزر امضا و مسائل مهم دیگر خزر را هم بررسی نماییم.
رئیس شیلات روسیه با اشاره به اینکه لازم است آزمایش ها و تحقیقاتی جدید جهت بررسی وضعیت اکولوژیک خزر صورت گیرد، خاطرنشان کرد: آمادگی داریم با کمک انستیتو های ایران از وضعیت خزر ارزیابی هایی صورت گیرد.
شیستاکوف با بیان آمادگی برای همکاری با ایران در تکثیر گونه های آبزیان در حوزه خلیج فارس اظهار داشت: به این منظور آمادگی داریم تجهیزات و امکانات لازم در حوزه شیلات و آبزی پروری را در اختیار ایران قرار دهیم.
دعوت از ایران برای اجلاس شیلات
رئیس شیلات روسیه عنوان کرد: اجلاس شیلات که سال گذشته به خاطر کرونا برگزار نشد را سال جاری برگزار خواهیم کرد و از جمهوری اسلامی ایران مانند سالهای گذشته برای حضور در این جلسه دعوت می نماییم.
وی با اشاره به اینکه با شیلات ایران به صورت دائم در تماسیم، اظهار داشت: ما هر سال با طرف ایرانی نشست هایی برگزار و در این جلسه همکاریهای علمی و تحقیقاتی بخصوص در حوزه شیلات را بررسی می نماییم.
شیستاکوف همینطور با استقبال از همکاری بخش خصوصی ایران و روسیه در زمینه شیلات اظهار داشت: یک هیأت بخش خصوصی روسیه را جهت بررسی وضعیت ایران و همکاری در این مورد به ایران اعزام خواهیم کرد.
مقام شیلات روسیه از ایران برای همایش شیلات و آبزیان در ژوئن سال جاری دعوت کرد.

1400/03/10
23:09:50
0.0 / 5
260
تگهای خبر: ارز , تولید , صنعت , مد
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۲
almur

المور

لاکشری و فشن

almur.ir - حقوق مادی و معنوی سایت المور محفوظ است