مراحل محاسبه ظرفیت برج خنک کننده

مراحل محاسبه ظرفیت برج خنک کننده محاسبات برج خنک کننده شامل مراحل و مجموعه اقداماتی جهت محاسبه ظرفیت برج خنک کننده، مراحل محاسبه آب جبرانی کولینگ تاور و مواردی از این قبیل می شود. محاسبات برج خنک کننده، امری کاملاٌ مهندسی است و انجام عملیات خارج از چارچوب استانداردهای فنی و عدم طراحی سیکل خنک کاری متناسب با نوع کاربرد برج خنک کن، خسارتی جدی برای تاسیسات مجموعه بدنبال خواهد داشت.


به گزارش المور به نقل از ایسنا، بنابر اعلام دماگستر، ساخت نرم افزار محاسبه ظرفیت کولینگ تاور یکی از چالشهای مهم در این حوزه است. مهندسین دماگستر با ساخت این نرم افزار گام بزرگی برای جهش صنعت خنک کاری کولینگ تاورها برداشته اند. محاسبات برج خنک کننده مبنای اصلی طراحی انواع این تجهیز صنعتی است.
در حقیقت می توان گفت انجام دادن دقیق محاسبات برج های خنک کننده گامی مهم در انتخاب مناسب و درست نوع خنک کن می باشد. همین طور گفته می شود که انجام صحیح این محاسبه سبب کارکرد بهتر برج خنک کننده خواهد شد و در نتیجه عملکرد خوب در این تجهیز سایر دستگاه هایی که با خنک کن سرد می شود نیز کارکرد بهتری خواهند داشت.
بعنوان مثال در یک کوره القایی اگر محاسبه ظرفیت برج خنک کننده به درستی انجام نگیرد امکان دارد کوره نتواند با قابلیت صد در صد ذوب گیری را انجام دهد، یا در یک زمان محدود گرفتار رسوب گرفتگی و مشکلات زیادی خواهد شد. در حقیقت مراحل محاسبات مختلف کولینگ تاور پیش زمینه ای برای طراحی برج خنک کننده صنعتی و بهبود بخشیدن در سیستم سرمایشی صنعت بحساب می آید.
محاسبات ظرفیت برج خنک کننده چه تاثیری دارد؟
همانطور که می دانیم محاسبات مربوط به برج خنک کننده در دسته بندی های مختلفی قرار گرفته اند. گام اول نحوه تعیین دمای خروجی آب است. بعد از تعیین دمای آب قدم دوم پارامترهایی از قبیل ظرفیت برودتی و شرایط کارکرد برج خنک کن کمک به سزایی در انتخاب مناسب تر یک برج خنک کننده می باشند. محاسبه کردن آب مصرفی کولینگ تاور نیز به سبب برآورد تجهیزات جانبی در راه اندازی سیستم گردش آب از اهمیت بالایی برخوردارست. امروزه کاهش یافتن اندازه مصرف آب و انتخاب صحیح و درست نوع برج خنک کننده یکی از با اهمیت ترین قسمت های محاسبات بحساب می آید. افزایش بازده و راندمان، کاهش میزان مصرف آب و تعیین دقیق ظرفیت برودتی کولینگ تاور با اهمیت ترین بخش های در رابطه با انتخاب صحیح یک منبع برودتی قلمداد می شود که معمولأ به دو شیوه زیر صورت می گیرد.
· استفاده از نرم افزارهای مخصوص انتقال حرارت و طراحی تجهیزات برودتی
· استفاده از فرمول ها و جدول های از پیش تهیه شده در قسمت های مختلف


محاسبه راندمان برج خنک کننده
قسمت مهم و با اهمیت طراحی و محاسبات برج خنک کننده تعیین راندمان یا efficiently می باشد. راندمان برج خنک کننده (Cooling Tower Efficiently) به دو بخش آپروچ (Approach) و اختلاف دما (Range) ارتباط مستقیم دارد. در تعریف ساده تری می توانیم بگوییم محاسبه راندمان نیز همانند خیلی از پارامترهای طراحی کولینگ تاور وابسته به دمای مرطوب محیط است. در محیط هایی با دمای نسبی بالا و هوای شرجی، خروجی محاسبه راندمان برج خنک کننده کمی کمتر از حالت های ایده آل می باشد. همین طور در محیط هایی با رطوبت نسبی پایین یا همان اقلیم های گرم و خشک، همانند شهرهایی چون یزد و شیراز در نتیجه محاسبه راندمان به عددهایی همانند 85 درصد به بالا می رسیم.
در عبارت دیگر گفته می شود رسیدن به راندمان 100 درصد در محاسبه برج خنک کننده به مفهوم این می باشد که آپروچ معادل صفر در نظر گرفته می شود که چنین موضوعی امکان ندارد. بنا بر این در محاسبه راندمان کولینگ تاور رسیدن به عددی بالاتر از 90 درصد به هیچ عنوان شدنی نیست. بمنظور دقیق محاسبه راندمان از فرمول هایی استفاده می شود که خروجی این اعداد نشانگر این مساله است که بهینه ترین میزان راندمان برج خنک کننده با ضریب اطمینان استاندارد، معادل 70 الی 75 درصد می باشد. در حقیقت رسیدن به راندمان بالاتر از 75 درصد در محاسبات برج خنک کننده نیازمند هزینه بسیار زیاد بوده و غیر اقتصادی می باشد.
در نتیجه گیری کلی می گوییم محاسبه راندمان برج خنک کننده معادل است با نسبت اختلاف دما به مجموع آپروچ و اختلاف دما در کولینگ تاور است.
کاهش یافتن میزان آپروچ و افزایش میزان اختلاف دما در کولینگ تاور بر طبق فرمول فوق سبب افزایش راندمان می شود. نکته قابل ذکر در مورد این مساله افزایش دما در فصل تابستان می باشد که به همین علت دمای رطوبت محیط راندمان برج خنک کننده را در مقایسه با سایر فصل ها کاهش پیدا می کند. این مساله بیان کننده این است که پارامتر راندمان در دسته محاسبات عددی ثابت نمی باشد و مطابق شرایط فصلی و اقلیمی متغیر است.


محاسبات آب جبرانی برج خنک کننده
یکی از با اهمیت ترین بخش های طراحی و محاسبات برج خنک کننده برآورد اندازه آب مصرفی کولینگ تاور در وضعیت مختلف اقلیمی و فصلی می باشد. آب جبرانی در برج خنک کننده در تعریفی همان میزان مصرف آب کولینگ تاور در واحد زمانی معینی گفته می شود. در یک چرخه گردش سیال آب این سیال از سه روش متفاوت و مختلف از دست می رود. محاسبه آب جبرانی در برگیرنده پارامترهای زیادی می باشد. آب جبرانی در برج خنک کننده مرطوب یا مدارباز در حقیقت اندازه آبی است که جهت ایجاد چرخه دائم و موازنه جرمی باید دائمأ وارد کولینگ تاور گردد.
مراحل محاسبه ظرفیت آب جبرانی در برج خنک کننده تابع سه پارامتر اصلی می باشد. این سه پارامتر موثر بر محاسبه آب جبرانی عبارتند از:
· تبخیر آب
· بلودان
· دریفت قطرات آب به بیرون کولینگ تاور
محاسبه دقیق ظرفیت آب جبرانی: تامین این آب در فصول گرم عملأ باید با دورنگری و در طراحی اولیه در نظر گرفته شود. آب جبرانی در برج خنک کننده به سه شیوه کلی محاسبه می شود:
1. محاسبه آب جبرانی برج خنک کننده بوسیله فرمولی
2. روش محاسبه آب جبرانی بصورت تخمینی ( 1.5 تا 2 درصد آب در گردش)
3. محاسبه آب جبرانی به وسیله ی نرم افزارهای آنلاین و مهندسی همانند Water Waste و SPX Calculato
انتهای رپرتاژ آگهی


1400/06/20
11:26:54
0.0 / 5
208
تگهای خبر: استاندارد , اقتصاد , صنعت , مد
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۵
almur

المور

لاکشری و فشن

almur.ir - حقوق مادی و معنوی سایت المور محفوظ است