چهارمین جلسه دادگاه شرکت کروز انجام شد

چهارمین جلسه دادگاه شرکت کروز انجام شد المور: چهارمین جلسه رسیدگی به پرونده شرکت خودروسازی کروز در شعبه چهارم دادگاه ویژه رسیدگی به مفاسد اقتصادی و به ریاست قاضی صلواتی اجرا شد.


به گزارش المور به نقل از خبرگزاری ایرنا از مرکز رسانه قوه قضاییه، در ابتدای جلسه رییس دادگاه از فولادی نماینده دادستان خواست تا در جایگاه بایستد و ادامه کیفرخواست را قرائت کند.
نماینده دادستان ادله انتسابی متهمان ردیف هشتم تا دوازدهم را قرائت کرد.
وی با اشاره به اتهامات سهیل مؤمنی آبکنار متهم ردیف هشتم پرونده، اظهار داشت: متهم از سال ۹۳ در پست مسئول ترخیص بندرعباس مشغول به کار بوده است و وظیفه ترخیص اموال با اسناد مجعول را بر عهده داشته است.
نماینده دادستان افزود: برمبنای اظهارات متهم او از جعلی بودن اسناد با خبر بوده است اما گفته تمامی این اسناد مجعول توسط کارشناسان واحد خرید خارجی شرکت تهیه و تنظیم می شده اند.
فولادی با اعلان اینکه متهم اقرار کرده که برای ترخیص کالاها رشوه پرداخت کرده است، اظهار داشت: برمبنای اظهارات این متهم اسناد مجعول بصورت چاپی در اختیار وی قرار می گرفته اند که در این اسناد مغایرت در عنوان، ارزش و کشور محل ساخت وجود داشته است.
وی با اشاره به پرداخت یک دستگاه خودروی سمند بعنوان رشوه، اظهار نمود: در اقاریر متهم آمده است که یک دستگاه خودرو سمند توسط شرکت کروز تهیه و توسط متهم به مدیر درب خروج گمرک تحویل داده شده است.
نماینده دادستان اشاره کرد: بخش دیگر رشوه ها اعطای قطعات خودرو به کارمندان برای تسریع در گرفتن جوابیه استاندارد و سازمان محیط زیست بوده است.
فولادی با تاکید بر این که متهمان پرونده برای تسریع در کارهای خود رشوه هایی تحت عنوان هدایا به کارکنان سازمان های دولتی پرداخت می کرده اند، اظهار داشت: تمامی این هدایا بمنظور تسریع در انجام کارها و نمک گیر کردنشان بوده است.
نماینده دادستان با اشاره به بازرسی هایی که از دفتر بندرعباس به عمل آمده است، اظهار داشت: طبق این بازرسی ها مشخص شد که متهم مؤمنی مبادرت به تهیه فهرست رشوه برای ۱۹۸ نفر کرده است که این مبالغ در قالب کارت هدیه و از طرف شرکت پرداخت می شده اند.
وی اضافه کرد: همین طور در بازرسی از کامپیوتر متهم مؤمنی ۱۰۸ صفحه اطلاعات حاوی پرداخت رشوه به ارزیابان و کارکنان گمرک بندرعباس کشف شد.
فولادی درباب پرداخت رشوه در قالب قطعات خودرو اظهار داشت: مدیران شرکت کروز برای تسریع در امر ترخیص کالا به کارمندان گمرک قطعات خودرو رشوه می دادند.
نماینده دادستان اشاره کرد: برمبنای اقاریر متهمان تمامی این رشوه ها و هدایا از طرف مدیریت بخش خرید خارجی شرکت تهیه و به متهم جهت تحویل ارائه می شدند.
وی با اشاره به اقدامات گمرک بندرعباس برای شرکت کروز اظهار نمود: برمبنای اظهارات متهمان، گمرک بندرعباس مزایای خوبی همچون مسیر سبز را برای شرکت کروز قرار داده بود و باتوجه به این مسیر بیشتر محموله های شرکت بدون ارزیابی از گمرک خارج می شدند.
فولادی حک نماد ایرانی روی محصولات چینی را همچون اقدامات خلاف این شرکت بیان کرد و اظهار داشت: برمبنای اظهارات متهمان شرکت کروز به سبب خوشنامی که داشته از مسیر سبز بهره برده و کالاهای خودرا ترخیص می کرد.
نماینده دادستان اظهار داشت: برمبنای اقاریر غلامرضا فاتحی متهم ردیف دوازدهم یک دستگاه خودروی مزدا۳ به نام همسر او شده بود و موارد دیگر جهت ترخیص کالاها به وی داده شده است.
وی افزود: این متهم به صراحت گفته است که اسناد شرکت کروز جعلی بوده اند و از آنجا که متهم فاتحی علم به جعلی بودن اسناد داشته پس معاونت در قاچاق سازمان یافته برای او محرز است.
فولادی با اشاره به اقدامات متهم فاتحی برای ترخیص کالاها اظهار داشت: وی با دریافت رشوه مبادرت به ترخیص کالاها با درصد بالاتری می کرده است.
نماینده دادستان اظهار داشت: بگفته متهم در مجموع ۵ سال ۴۰ سکه به او داده شده است و همین طور به چند تن از مدیران گمرک نیز خودروی مزدا ۳ تحویل داده شده است.

وی اشاره کرد: اظهارات متهم نمایانگر این است که رشوه بصورت مستقیم شیوه کار او بوده است.
در ادامه قاضی صلواتی ضمن ختم جلسه رسیدگی اظهار داشت: از نماینده دادستان خواسته می شود باتوجه به مفتوح بودن پرونده راجع به دیگر افراد چنانچه تحقیقات منتهی به صدور جلب دادرسی شده است پرونده را جهت رسیدگی ارسال نماید.
ادامه رسیدگی به پرونده به شنبه نهم بهمن ماه موکول شد.


منبع:

1400/11/05
20:35:48
0.0 / 5
273
تگهای خبر: ارز , استاندارد , اقتصاد , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
almur

المور

لاکشری و فشن

almur.ir - حقوق مادی و معنوی سایت المور محفوظ است