رییس شورای اسلامی شهر قم:

درآمدهای پایدار برای بودجه های شهر قم تعریف شود

درآمدهای پایدار برای بودجه های شهر قم تعریف شود به گزارش المور ایرنا- رئیس شورای اسلامی شهر قم اظهار داشت: باید برای بودجه های شهر به درآمدهای پایدار رجوع نماییم تا هزینه ها کم، بهره وری بالا و فشار به شهروندان تعدیل شود.


به گزارش عصر سه شنبه ایرنا از آستان مقدس حضرت فاطمه معصومه(س)، حسین اسلامی در دیدار با آیت الله سید محمد سعیدی تولیت این بارگاه ملکوتی، اضافه کرد: در این راستا بحث دانش بنیان شدن مباحث مدیریت شهری را از شورای اسلامی شهر آغاز کردیم و مرکز پژوهش های شورای اسلامی شهر قم فعال گشته است.
رییس شورای اسلامی شهر قم اضافه کرد: شورای اسلامی شهر قم در سال جدید به مسئله بافت تاریخی و قدیمی ورود پیدا کرده و مصوباتی در خصوص کاهش پهنه بافت تاریخی برای رفع محدودیت ها و همینطور مجوز ساخت یک طبقه بیشتر در بافت فرسوده را پیشنهاد کرده است تا مالکان اراضی بافت فرسوده احساس زیان نکنند و افراد بومی مجبور به ترک بافت فرسوده نشوند.
وی با اشاره به اینکه بودجه سال قبل شهرداری قم ۳ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان بود که ۹۵ درصد آن محقق شد، اظهار داشت: با عنایت به تورم، برای سال ۱۴۰۱ بودجه باید با ۴۰ درصد افزایش یا بیشتر منعقد می شد و قم ظرفیت داشت که بودجه ۸ هزار میلیاردی داشته باشد؛ اما به خاطر رعایت حال مردم، اعضای شورای شهر تصمیم گرفتند؛ بودجه ۲۰ درصد افزایش داشته باشد و ازاین رو رقم ۴ هزار و ۲۵۰ میلیون تومان مصوب شد.
اسلامی اظهار داشت: تکمیل ضلع شرقی حرم مطهر حضرت معصومه(س) هم در سال جدید در دستور کار جدی قرار گرفته است و با عنایت به هزینه سنگینی که دارد، تدابیری اندیشیده شده و بخشی از مشکلات هم در ارتباط با مسایل حقوقی و قضایی طرح های ضلع شرقی حرم است که کار پیچیده و زمانبری است.
رییس شورای اسلامی شهر قم افزود: با عنایت به تاکید رهبر معظم انقلاب نسبت به تحکیم بنیان خانواده، کمیته بانوان و امور خانواده در شورای اسلامی شهر قم تشکیل شد.
وی اضافه کرد: در این حوزه، جلسات گوناگونی با مسؤلان استانی برگزار شده و این کمیته با مبحث هایی از قبیل زنان بی سرپرست و بد سرپرست و فرزندان ناشی از طلاق فعال شده و به صورت منسجم و ضابطه مند درحال پیشروی است.
اسلامی ضمن اشاره به مبحث «عدالت محوری» در مناطق شهری قم اظهار داشت: در شهر مقدس قم مناطق ۲ و ۶ نسبت به دیگر مناطق امکانات پایین تری دارند ازاین رو برای تحقق عدالت در مناطق قم، کمیته مناطق کم برخوردار تشکیل شد تا ظرفیت های رشد این مناطق را رصد کند و مناطق برخوردار، پشتیبان این مناطق کم برخوردار شوند.
رییس شورای اسلامی شهر قم افزود: در قم ۱۷ طرح نیمه تمام داریم و اولویت شورای اسلامی شهر قم این است که سال جاری این طرح ها به سرانجام برسند و هیچ موردی غیر از این ها آغاز به کار نشود.
وی با اشاره به اینکه در بودجه ۱۴۰۱ تبصره ای افزوده شد که تمام طرح ها باید پیوست فرهنگی و اجتماعی داشته باشند و این پیوست برای شهرداری اجبار آور است، اظهار داشت: از سوی دیگر در مواردی که مردم احساس می کنند، حقی از آنها توسط شهرداری ضایع شده است، می توانند به کمیسیون حقوقی شورای اسلامی شهر رجوع کنند تا ادعای آنان در این کمیسیون بررسی شود و پیش از رفتن به قوه قضاییه مشکلات حل و فصل شود.
اسلامی اضافه کرد: کمیسیون خدمات شهری شورای اسلامی شهر قم در روزهای نیمه شعبان خدمات زیادی را ارائه کرد و کمیسیون بودجه هم اولویت بندی طرح ها را انجام می دهد.

فضاهای ثابتی را برای عرضه محصولات خانگی بانوان ایجاد کنیم
رییس کمیسیون بانوان و امور خانواده شورای اسلامی شهر قم هم اظهار داشت: با هدف تحکیم بنیان خانواده کارگروه هایی همچون صدمه های اجتماعی، مشاغل، آموزش و تعالی و ورزش و نشاط را ذیل این کمیته تشکیل داده ایم و جلسات گوناگونی را با پژوهشکده های فعال در امور زنان و خانواده، حوزه های علمیه، مسؤلان و استادان دانشگاه برگزار کرده ایم تا از نظراتشان استفاده نماییم.
نرجس نیازمند افزود: در مباحث آموزشی بودجه ای برای آموزش دیده شده و در بحث مشاغل، بر روی مشاغل زنان و خانواده متمرکز شده ایم و با هدف اشتغال آفرینی و تقویت اقتصاد خانواده ها تصمیم گرفته شد که در بازارهای روز ستون های ویژه بانوان داشته باشیم و فضاهای ثابتی را برای عرضه محصولات خانگی بانوان ایجاد نماییم.

اختصاص پیوست فرهنگی برای طرح های شهری
همچنین رئیس کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر قم به اختصاص پیوست فرهنگی برای طرح های شهری اشاره نمود و اظهار داشت: از دیگر اقدام هایی که در دستور کار قرار دارد، بهره گیری از ظرفیت مشارکت های مردمی و نخبگانی است.
مصطفی مولایی اضافه کرد: از کارهای خوبی که از دوره پنجم شورای اسلامی شهر قم شروع شده، ایجاد خانه موزه ها است که در دوره ششم هم خانه موزه مراجع و خانه موزه هیات ایجاد خواهد شد.
شهر قم دارای هشت منطقه شهرداری است.


منبع:

1401/01/16
20:58:38
0.0 / 5
225
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۵
almur

المور

لاکشری و فشن

almur.ir - حقوق مادی و معنوی سایت المور محفوظ است