پرخاشگری در نوجوانان

علت و درمان نوجوان پرخاشگر

علت و درمان نوجوان پرخاشگر المور: نوجوان پرخاشگر راه ارتباط با اطرافیان به ویژه والدین را تنگ می کند. خیلی اوقات کسی متوجه علت این پرخاشگری نمی گردد و آنرا به عوامل مختلف ربط می دهند. پدر و مادری که اطلاع کافی نسبت به تغییرات روانی و جسمی فرزندشان ندارند، بیش از دیگران با رفتارهای پرخاشگرانه و لجبازانه نوجوان خود مواجه می شوند. پس باید نسبت به تغییراتی که در این دوران رخ می دهد اطلاعات کافی داشته باشید. تا بتوانید رفتار مناسبی با او اتخاذ نمایید. در ادامه با ما همراه باشید به علل اصلی این مساله پی ببریم.


به گزارش المور به نقل از ذهن نو، اگر در خانواده شما رفتارهای پرخاشگرانه و لجبازانه نوجوان منجر به بحث و تنش شده حتما برای دریافت مشاوره خانواده اقدام نمایید.
نوجوان پرخاشگر پرخاشگری نوجوان شما، جدا از دلیل آن روی همه اعضای خانواده تاثیرش را می گذارد. این تاثیر می تواند روی سایر فرزندانتان و یا فقط روی رابطه شما با همسرتان باشد. برخی موارد هم والدین اظهار می کنند که "نمی توانند دیگر با نوجوان شان صحبت کنند"، "او دیگر حرف شنوی ندارد"، "بی تربیت شده و داد می زند"، "به وظایف اش عمل نمی کند و دائم به دنبال بهانه ای برای بیرون رفتن از خانه است" و.....، همه این موارد ناشی از تغییراتی است که نوجوان شما در پی بحران نوجوانی تجربه می کند. باید بدانید که او روش درستی برای حل ناراحتی ها و مسائلش هنوز یاد نگرفته و شما با آگاهی از نیازها و شرایط او می توانید به او کمک کنید.
نوجوان پرخاشگر و بحران نوجوانی نوجوانی یکی از مهم ترین مراحل رشدی در زندگی انسان است. افراد در این دوران تلاش می کنند تا از دوران کودکی عبور کرده و خودرا به عنوان یک بزرگسال به دیگران معرفی کنند. در ضمن این پروسه آنها با دغدغه ها و فشارهای مختلفی روبرو می شوند که اگر به درستی مدیریت نشوند می توانند دوره نوجوانی را برای آنها به یک دوره بحرانی تبدیل کنند. همچون این دغدغه ها می توان به نیاز به پذیرش در گروه همسالان، نیاز به کسب هویت دلخواه، مسائل در رابطه با بلوغ جسمی و جنسی اشاره نمود.
البته توجه به این مساله بسیار حائز اهمیت می باشد که نوجوانی لزوما یک دوره طوفانی و تنش زا نیست. اگر والدین و اطرافیان نوجوان به خوبی از خاصیت های این دوره آگاهی داشته باشند و بتوانند درک متقابلی را ارائه نمایند این دوره نیز می تواند به آرامی و با حداقل تعارض ها سپری شود. کمک گرفتن از یک روانشناس متخصص در حیطه کودک و نوجوان و دریافت مشاوره خانواده همچون اقدامات مهمی است که می تواند در مدیریت این شرایط موثر باشد. برای دریافت تمامی خدمات لازم می توانید به مشاوره روانشناسی ذهن نو مراجعه نمایید.
علت پرخاشگری در نوجوان
به غیر از بحران نوجوانی که شرح دادیم، دلیلهای دیگری برای پرخاشگری نوجوانان وجود دارد که با اطلاع از آنها می توانید واکنش های مناسب تری در پیش بگیرید. در ادامه به تعدادی از این علت ها اشاره کرده ایم.
1- تغییرات هورمونی یکی از مهم ترین علت های پرخاشگری نوجوانان، تغییرات هورمونی آن هاست. نوجوانان درحال عبور از کودکی به بزرگسالی هستند، هنوز کارکردهای مغزی آن‎ها کامل نشده و هورمون های مختلفی آغاز به ترشح کرده اند. بدون این هورمون ها مسلما رشد جسمی و فیزیکی سالم رخ نخواهد داد. شما می توانید با آموزش های لازم به نوجوان خود او را متوجه این تغییرات بکنید، او با آگاهی از علت تغییرات جسمی اش و پی بردن به طبیعی بودن آنها، احساس بهتری در این سن خواهد داشت.
2- نیاز به استقلال یکی از نیازهای اساسی نوجوانان، نیاز به استقلال است. خیلی از رفتارهایی که موجب بروز تنش و پرخاشگری نوجوانان می شود، ریشه در این نیاز دارد. او با مخالفت کردن ها، خارج شدن از خانه، وقت گذرانی با دوستان، بهانه گیری برای سفر با خانواده، نخوردن غذا و.... تلاش دارد تا به شما نشان دهد که دیگر به مانند کودکی فرمانبردار نیست. این روند طبیعی به همه ما آدم ها کمک می نماید تا تبدیل به فردی مستقل در بزرگسالی بشویم. اما واکنش والدین در این بازه زمانی اهمیت زیادی دارد. چونکه اگر نوجوان نتواند شخصیت مستقل خودش را پیدا کند، حتما در بزرگسالی گرفتار مشکل خواهد شد. رها کردن او بطور کامل نیز راهکار مناسبی نیست، بلکه باید تعادل را رعایت کنید و در کنار نظارت، به او آزادی و حق انتخاب بدهید.
3- به دست آوردن قوه تحلیل کودکان قادر به حل مسائل تحلیلی نیستند و ذهن آنها عینی است. در دوره نوجوان توانایی تحلیل ذهنی به دست می آید. نوجوانان با تاکید بر این قوه خود، تصور می کنند که دیگران توانایی درک و فهم کافی و یا حداقل در اندازه آنها را ندارند، و او به سبب جوانی دانایی بیشتری نسبت به بزرگسالانش دارد. در این شرایط او دلیلهای شما را نمی پذیرید و باتوجه به توانایی که تازه به دست آورده خودرا حق به جانب می داند. بحث ها و مخالفت های شما شرایط را بدتر می کند و تنها را ارتباطی تان را قطع خواهدنمود. بهتر است در چنین شرایطی با او از در منطق وارد شوید و به کمک خود او مسائل را تحلیل کنید تا متوجه نتیجه منفی یا مثبت موضوعات مختلف بشود.
4- نداشتن مهارت کافی خیلی اوقات نوجوان روشی که برای رسیدن به اهداف اش انتخاب می کند، نادرست و یا خطرناکست. شاید هدفی که انتخاب نموده درست باشد اما چون بی تجربه است، راه درست را نمی داند و بنا بر این زود از کوره در رفته و پرخاشگری می کند. برای حل این مشکل بهترین روش الگوبرداری است، بهترین و مهم ترین الگو هم والدین هستند. بهتر است قبل از آن که فرزندتان به سنین نوجوانی برسد، روی الگوسازی کار کرده باشید.
5- نیاز به همسر همانطور که گفتیم نوجوانی همراه با تغییرات هورمونی است، یکی از نیازهایی که از این دوران آغاز به رشد می کند، نیاز به همسر است. اما همیشه زمینه لازم و آمادگی روانی برای ازدواج جوانان فراهم نیست. برنامه ریزی برای ازدواج و هدف گزینی از همین دوران نوجوانی به آنها کمک می نماید که بتوانند دراین زمینه مدیریت نیازهای جسمی را یاد گرفته و برای ازدواج خودرا آماده کنند. شما می توانید برای حل این مساله از خدمات مشاوره ازدواج استفاده نمایید.
درمان پرخاشگری نوجوان

قبل از هرچیز باید بدانید که خیلی از مشکلات نوجوانی موقتی و گذرا هستند در نتیجه نباید شخصیت فرزندتان را با بحران هایی که در این دوران تجربه می کند، تعریف نمایید.
همین طور لازم است پیش از رسیدن کودک به این دوران اطلاعات خودرا از دوران نوجوانی بالا برده و با روش های برخورد با آنها آشنا شوید. خواندن کتاب های روانشناسی که دراین زمینه نوشته شده و مراجعه به یک روانشناس متخصص در زمینه کودک و نوجوان و خانواده همچون اقدامات موثری است که می تواند دراین زمینه به شما یاری برساند.
درمان پرخاشگری نوجوان بطور معمول در ضمن جلسات مشاوره به آسانی قابل حل است. دارو درمانی تاثیر چندانی نداشته و تنها در مواردی که اختلالی هورمونی یا روانی وجود داشته باشد، نیاز به تجویز دارو است. پرخاشگری نوجوان با بهره گیری از تمرینات کنترل خشم، درمان های شناختی رفتاری، mindfullness، طرحواره درمانی، خانواده درمانی و... درمان پذیر است.
برای دریافت مشاوره حضوری و تلفنی در حوزه نوجوان و خانواده خود کافی است با شماره 02191002360 تماس بگیرید.
سوالات متداول
آیا بروز پرخاشگری در دوران نوجوانی طبیعی است؟
نوجوانان به سبب نوسانات هورمونی در رابطه با بلوغ کمی پرخاشگرتر می شوند. با اینحال اگر شدت این مساله زیاد باشد و نوجوان نتواند به درستی آنرا مدیریت کند لازم است که برای بهبود آن از یک روانشناس کودک و نوجوان کمک بگیرید.
انتهای رپرتاژ آگهی


1401/04/08
23:16:37
0.0 / 5
167
تگهای خبر: خدمات , زندگی , سفر , كتاب
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
almur

المور

لاکشری و فشن

almur.ir - حقوق مادی و معنوی سایت المور محفوظ است