مسئولیت اجتماعی در رستوران ارکیده

مسئولیت اجتماعی در رستوران ارکیده المور: CSR، یا همان مسئولیت اجتماعی مفهومی است که این روزها کارهای خیلی از برندها را سمت وسو می دهد. شاید بهتر باشد پیش از این که به سراغ مسئولیت اجتماعی سازمان ها برویم اول کمی درباره ی  اصل مسئولیت اجتماعی حرف بزنیم. پُر واضح است که هر کدام از ما به عنوان یک انسان مسئولیت هایی بر دوش داریم که قسمتی از آنها به ارتباط بین ما و جامعه مرتبط می باشد. شاید بتوانیم به زبانی ساده تر بگوییم مسئولیت اجتماعی به صورتی وجدان ما در مقابل جامعه و دیگر افراد آنست.به گزارش المور به نقل از رستوران های ارکیده، قسمتی از موفقیت های ما در بستر همین جامعه پدید آمده است و خیلی از امکاناتی که برای رسیدن به اهدافمان منبعِ کمک و یاری بوده اند هم توسط همین اجتماع به ما داده شده است. پس کاملا منطقی است که ما هم در مقابل، مسئولیت ها و وظایفی در جامعه داریم که باید به آنها پایبند باشیم.

حالا بیایید این مساله را به شرکتها و سازمان ها بسط دهیم. قبول دارید جامعه در موفقیت آنها سهم مهمی دارد؟ و این سهم را مطالبه هم می کند، یعنی چه؟ در این نوشته قصدمان بر این است که با مفهوم مسئولیت اجتماعی شرکتها و اقداماتی که در این جهت انجام می دهند بیشتر آشنا شویم.
مسئولیت اجتماعی شرکتی (Corporate Social Responsibility)
مسئولیت اجتماعی شرکتی از آن واژه هایی است که زیاد استفاده می شود و حدودا همه با مفهوم آن آشنایی دارند، اما راستش را بخواهید معنای دقیق که همه بر آن اتفاق نظر داشته باشند، وجود ندارد. در موج اول این پدیده که از آمریکا و سیستم سرمایه داری آن سرچشمه گرفته، مردم از افراد ثروتمند آن زمان سهم جامعه از ثروتشان را خواهان شدند. آنها هم در هیبت شخصی و یا شرکتی نسبت به انجام یک سری اقدامات که کار خیر می دانستند نسبت به این خواسته ها عمل کردند. هنوز هم برخی از شرکتها کارهای خیرشان را به مسئولیت اجتماعی نسبت می دهند.

اما درحقیقت مسئولیت اجتماعی آن دسته از کارهای شرکت هاست که در امتداد عمل به وظایف خود و منفعت رساندن به جامعه و افراد آن انجام می دهند. یعنی آنها علاوه بر سودآوری و منفعت خود باید تعهدات اجتماعی و زیست محیطی را بپذیرند و به آنها پایبند باشند. مسئولیت اجتماعی دنیای مادی و اقتصادی شرکتها را با دنیای اخلاقی و انسانی پیوند می زند. پیتر دارکر در جایی گفته است سود برای شرکتها همچون اکسیژن برای انسان هاست. کمبودش سبب نابودی است اما این که فکر نماییم، زندگی تنها نفس کشیدن است یعنی جوهره ی اصلی زندگی را گم کرده ایم.
انواع مسئولیت های اجتماعی
مسئولیت های اجتماعی محیطی: اقداماتی در جهت حفظ محیط زسیت و زمین. مانند پاک کردن ردپای کربنی و استفاده از مواد زیست تخریب پذیر

مسئولیت های اجتماعی خیرخواهانه: از اسمش پیداست که اقداماتی را شامل می شود که با نیت خیر انجام می شوند. انواع کمپین هایی که به حل معضلات اجتماعی کمک می نماید، بطورمثال برجسته سازی وضعیت تغذیه ی کودکان کار

مسئولیت های اجتماعی اخلاقی: مانند دوری از کارهای مغایر با قانون و یا همکاری با متخلفان

مسئولیت های اجتماعی نیروس انسانی: ایجاد محیطی امن و سازنده برای کارکنان و.... در این دسته جای می گیرند.

در ایزو ۲۶۰۰۰، مسئولیت اجتماعی یک سازمان، اینطور تعریف شده است: پذیرفتن مسئولیت در قبال تاثیرات و نتایج تصمیم ها و کارهای سازمان (محصولات، خدمات، فرآیندها) بر جامعه و محیط زیست، بطور شفاف و اخلاقی که موارد زیر را در برمی گیرد:
مشارکت در توسعه پایدار، شامل بهداشت و رفاه جامعه. در نظر گرفتن انتظارات ذی نفعان. تطابق با قوانین و سازگاری با هنجارهای رفتاری بین المللی. یکپارچه سازی مسئولیت اجتماعی در سراسر سازمان و استفاده از آن در روابط خود.
شرکت های پیشرو همیشه می کوشند با میزان کردن دغدغه های اقتصادی و اجتماعیشان، مسئولیت های اجتماعیشان را جدی بگیرند. در ادامه به بررسی CSR در صنعت رستوران داری می پردازیم.
مسئولیت اجتماعی در صنعت رستوران داری


حالا به ذهنتان رجوع کنید، فهرست رستوران های محبوب و یا حتی دوست نداشتنی، کافه های دنج یا پرطمطراق را بیرون بکشید و به مسئولیت های اجتماعی که فکر می کنید باید بپذیرند و یا اقداماتی که از سمت آنها در این جهت مشاهده کرده اید را بررسی کنید.

در بخش مسئولیت های اجتماعی محیطی هدف، حفظ زمین و هوای ارزشمندمان است. بازیافت و جداسازی زباله ها، تولید کمتر زباله و استفاده ی کمتر از ظروف پلاستیکی، بسته بندی که قابل استفاده مجدد باشد، لطمه نرساندن به طبیعت در فرآیند ساخت و نگهداری ساختمان، کوشش برای کاهش آلودگی نوری و صوتی در اطراف رستوران، استفاده از مواد و مصالح دوست دار زمین در ساختمان، طراحی و وسایل، استفاده بهینه از آب، برق و دیگر انرژی ها و... قسمتی از اقداماتی است که بنظر می رسد رستوران ها و کافه ها می توانند با انجامشان قدم مهم و سبزی بردارند.

در بخش خیرخواهانه اختصاص دادن قسمتی از درآمد خود برای اقشار محروم، زنده کردن فرهنگ غذایی بخش های مختلف کشور می توانند کمک کننده باشند.

در بخش اخلاقی هم جانب حق و انصاف را در تمامی زمینه ها نگاه داشتن، مثل استفاده از محصولات مرغوب و تازه و دوری از تبلیغ غذای ناسالم.

مسئولیت های اجتماعی در رابطه با سرمایه های انسانی: استخدام نیروها از بین افراد توان یاب و یا دارای سابقه کیفری، افراد بی تجربه و کم سابقه، آموزش صحیح نیروها، دوری از هرگونه برخورد جنسیت زده و یا نژاد پرستانه در این دسته از وظایف جای می گیرد.
رستوران ارکیده و توجه ویژه به مسئولیت اجتماعی


در مجموعه رستوران های ارکیده با 65 سال قدمت، مسئولیت های اجتماعی با جدیت پیگیری می شود که در ادامه به بررسی تعدادی از آنها می پردازیم:
پاکسازی همیشگی محیط اطراف رستوران مانند ساحل متل قو. ایمن سازی محیط برای کودکان ایمن سازی و تسهیل رفت وآمد افراد توان یاب طراحی منو با خط بریل برای نابینایان بزرگداشت روزهای خاص سال (روز زن، مناسبت های ملی و...) با اختصاص دادن کد تخفیف اختصاص دادن قسمتی از تولید غذای روزانه برای افراد کم توان جامعه استفاده از مواد زیست تخریب پذیر در بسته بندی استفاده از ظروفی با قابلیت چندبار استفاده در ارسال سفارشات آنلاین هزینه ارسال رایگان نظرسنجی پس از سفارشات آنلاین در جهت تکریم مشتریان توجه به تنوع جنسی، قومیتی و... در استخدام کارکنان
ارکیده باور دارد، ارتباط دوسویه با جامعه در پیشبرد اهداف مجموعه و قدم برداشتن در راه آبادانی کشور، ضمن این که وظیفه ای مهم می باشد، موجبات موفقیت بیشترش را هم فراهم می آورد.

انتهای رپرتاژرآگهیمنبع:

1401/04/10
13:28:08
0.0 / 5
182
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۴
almur

المور

لاکشری و فشن

almur.ir - حقوق مادی و معنوی سایت المور محفوظ است