مدیركل دفتر امور زنان و خانواده استانداری گلستان:

حدود ۴۰ درصد زوج های گلستان نابارور هستند

حدود ۴۰ درصد زوج های گلستان نابارور هستند به گزارش المور مدیرکل دفتر امور زنان و خانواده استانداری گلستان اظهار داشت که این استان جزو هشت استان قرمز و اول کشور در بخش ناباروری زوجین است که مطابق آمار دانشگاه علوم پزشکی حدود ۴۰ درصد زوجین این استان نابارور هستند.


به گزارش المور به نقل از ایرنا، آزاده رجبی روز یکشنبه در جلسه ستاد پشتیبانی از خانواده و جوانی جمعیت گنبدکاووس تصریح کرد: باید با اقدامات درمانی، حمایتی، آموزشی و فرهنگی نسبت به کاهش آمار ناباروری زوجین گلستانی یا پیشگیری از افزایش آن اقدام نمود.
وی ضمن اشاره به این که آئین نامه پشتیبانی از خانواده و جوانی جمعیت با مشارکت ۶ استان همچون گلستان و وزارت کشور ابلاغ گردید، افزود: بدون تردید این آئین نامه اشکالات و نواقصی خواهد داشت که باتوجه به آزمایشی بودن قانون، باید آن را برطرف کرد و در همین راستا تابحال ۲۰ اشکال به وزارت کشور اعلام شده است.
وی خاطرنشان کرد: دراین قانون که دارای دو بال اقتصادی و فرهنگی است شرح وظایف ۳۸ دستگاه متولی مشخص شده و باید هر کدام به وظایف خود به نحو احسن عمل کنند تا در انتهای دوره هفت ساله اجرا از چاله جمعیتی خارج شده و جوانی جمعیت برسیم.
رییس مرکز بهداشت گنبدکاووس هم در این نشست ضمن اشاره به ثبت سه هزار و ۴۶۸ فقره ازدواج طی سال قبل در این شهرستان اظهار داشت: روند ازدواج از سال ۹۲ تا ۹۹ در گنبد نزولی بود اما پارسال این رقم افزوده شد.
دکتر عبدالرحیم پالیده اضافه کرد: نرخ باروری در گنبدکاووس ۲.۱ و بالاتر از میانگین استانی و کشوری است ضمن این که هزار و ۷۰۰ زوج نابارور در این شهرستان شناسایی شدند که مراحل درمان آنها در حال انجام است.
به گفته وی، الان ۲۸ مرکز جامع خدمات سلامت، ۱۱۱ خانه بهداشت به همراه ۷۰ ماما در گنبدکاووس به گروه هدف خدمات مراقبت های حاملگی عرضه می کنند و کلاس های آموزش خانواده برای زوجین برگزار می گردد.

رییس اداره تبلیغات اسلامی گنبدکاووس هم در این جلسه اظهار داشت: این اداره در جهت جهاد تببین در ۲ بخش امیدآفرینی و جوانی جمعیت، فعالیتهای فرهنگی و تبلیغاتی با همکاری مبلغان دینی و ۳۷ هیات مذهبی بانوان زیرنظر تبلیغات اسلامی انجام می دهد.
حجت الاسلام احمدرضا کریمی اضافه کرد: علاوه بر فعالیتهای فرهنگی و تبلیغی باید نسبت به اقناع اندیشه زوجین و خانواده ها نسبت به فواید فرزندآوری اقدام گردد چونکه مسائل اقتصادی به تنهایی تاثیری در تعداد فرزندان ندارد.
کمال الدین نظرنژاد مدیر آموزش و پرورش گنبدکاووس هم در این نشست پیشنهاد کرد که در پذیرش دانشجو برای دانشگاه فرهنگیان همانند آزمون استخدامی وزارت آموزش و پرورش، به ازای تاهل و تعداد فرزندان شرط سنی حداکثر ۲۴ سال قبولی در این دانشگاه افزایش یابد.
همچنین فرماندار ویژه گنبدکاووس با مهم دانستن قانون پشتیبانی از خانواده و جوانی جمعیت برلزوم تشکیل کارگروه های تخصصی و بومی ذیل ستاد اصلی در شهرستان برای احصای راهکارهای اجرای بهتر قانون و بررسی موانع کم توجهی به فرزندآوری توسط زوجین تصریح کرد.
مهدی دهرویه اظهار داشت: در کنار توجه به مسائل اقتصادی و رفاهی باید روی مسائل روحی و روانی و فرهنگی و معنوی تمرکز شود تا زوجین و خانواده ها نسبت به اهمیت فرزندآوری و جوانی جمعیت تشویق و ترغیب شوند.
وی قناعت در زندگی را از مسائل مغفول مانده جامعه دانست و اضافه کرد: ترویج و تشویق داشتن زندگی ساده و پرهیز از تجمل گرایی از اصول زندگی اسلامی است که باید مورد توجه زوج های جوان و خانواده ها قرار گیرد.
دهرویه با تاکید برضرورت حضور پررنگ سمن ها و تشکل های مردم نهاد و هم هیات های اندیشه ورز برای انجام فعالیتهای فرهنگی و آموزشی با مبحث خانواده و جوانی جمعیت در گنبدکاووس، افزود: فرمانداری مکان مناسب در اختیار تشکل ها قرار می دهد.
گنبدکاووس با ۴۱۱ هزار نفر جمعیت دومین شهرستان بزرگ استان گلستان است.


منبع:

1401/05/09
18:56:07
0.0 / 5
191
تگهای خبر: اقتصاد , تخصصی , خدمات , زندگی
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۱
almur

المور

لاکشری و فشن

almur.ir - حقوق مادی و معنوی سایت المور محفوظ است