درایو چیست؟

درایو چیست؟ المور: حتما تابحال این سوال برایتان پیش آمده که چطور میتوان سرعت یا گشتاور یک موتور القایی را کم و زیاد کرد؟! در این مطلب می خواهیم به پرسش این سوال و سوال بسیار مهم تر درایو چیست، پاسخ دهیم.به گزارش المور به نقل از ماناموتور، در پاسخ پرسش چطور میتوان سرعت یا گشتاور یک موتور القایی را کم و زیاد کرد؟! باید بگوییم که به وسیله یک درایو فرکانس متغیر یا اینورتر می توان این کار را انجام داد. نام اینورتر در حقیقت برای این سیستم غلط است و اینورتر در معنای درست به وسیله ای می گویند که جریان مستقیم DC را به متناوب AC تبدیل می کند؛ اما امروزه در زبان محاوره به دستگاه هایی که جریان AC متناوب را می گیرند و در خروجی، جریان متناوب با فرکانس و دامنه متفاوت می دهند، می گویند.

با کمک این دستگاه می توان تمامی پارامترهای یک الکتروموتور القایی که سرعت، گشتاور، جهت و... هستند را کنترل نمود.

<div id="68513640129"><script type="text/JavaScript" src="https: //www.aparat.com/embed/XLmYQ?data[rnddiv]=68513640129&data[responsive]=yes"></script></div>

طرز کار درایو

برای این که اینورتر بتواند تغییراتی روی الکتروموتور اعمال نماید بایستی مراحلی را پشت سر بگذارد. درایو AC بین منبع تغذیه و الکتروموتور قرار می گیرد و اساس کار آن کنترل فرکانس، ولتاژ و جریان وارده به موتور می باشد.

این دستگاه به ظاهر پیچیده تشکیل شده از مدار یکسو کننده جریان، مدار دیسی باس، و مدار اینورتر می باشد. ابتدا برق ورودی، به واحد یکسو کننده می رود و ولتاژ ایسی به دیسی با ریپل ولتاژ به نسبت بالا تبدیل می شود. مدار میانی دیسی باس، ریپل ولتاژ را کم می کند. سپس در مدار تبدیل معکوس یا اینورتر جریان می یابد تا ولتاژ DC را باردیگر به ولتاژ AC تبدیل کند. این پروسه به درایو AC اجازه می دهد تا فرکانس، جریان و ولتاژ عرضه شده به موتور را بسته به نیاز پروسه تنظیم کند. هنگامی که فرکانس بالاتری به موتور تزریق کند، سرعت موتور افزایش می یابد و اگر فرکانس پایین تری داشته باشد سرعت موتور کاهش پیدا می کند. این بدان مدلول است که سرعت موتور را می توان بوسیله رابط اینورتر کنترل کرد.

انواع اینورتر
انواع اینورترها از نظر ورودی و خروجی به سه نوع تقسیم می شوند.

اینورتر سه فاز به سه فاز

هر زمان که می خواهیم به وسیله برق سه فاز، موتور سه فازی را راه اندازی نماییم، باید از انواع اینورتر سه فاز استفاده نمود. این محصول بطور معمول برای مصارف صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد و از آنجائیکه از منبع برق سه فاز تغذیه می شود، می تواند توان بالایی تحویل دهد. بطور کلی باید تا حد امکان از اینورتر سه فاز به سه فاز بهره برد.

اینورتر تک فاز به سه فاز

این دسته از انواع اینورترها امکان استفاده از موتورهای سه فاز را با منبع برق تک فاز ایجاد می کنند. خیلی از محیط های صنعتی که دسترسی به برق سه فاز ندارند، با بهره گیری از این مبدل می توانند موتورهای سه فاز خودرا راه اندازی کنند. بسته به توان مورد نیاز در کاربردهای مختلف تا حدود 4 کیلووات، این نوع از انواع اینورترها می توانند پاسخگوی نیازهای مختلف مانند آسانسورها و بالابرهای مغازه و خانگی، الکتروموتورها، پله برقی، تردمیل و... باشند.

اینورتر تک فاز به تک فاز

اینورتر تک فاز به تک فاز: بطور کلی اینورترهای تک فاز به تک فاز خیلی نادر هستند و بصورت سفارشی توسط تولیدکننده ها ساخته می شوند. از مهم ترین برندهای تولیدکننده انواع درایو می توان اینورتر دلتا، پنتاکس، اینورتر LS را نام برد. که بسته به نوع کارکرد می توان از آنها استفاده نمود.

شکل موج خروجی

این اینورترها از نظر شکل موج خروجی هم به سه دسته تقسیم می شوند که بیشتر نوع سینوسی آن کاربرد دارد.

موج سینوسی: این موج در حقیقت همان موجی است که از برق شهر یا یک ژنراتور دریافت می کنید. مزیت اصلی اینورتر موج سینوسی این است که تمام تجهیزاتی که در بازار به فروش می رسد برای موج سینوسی طراحی شده اند و این مسئله تضمین می نماید که تجهیزات با مشخصات کامل خود کار می کنند. اینورترهای موج سینوسی نسبتا گران هستند.موج سینوسی اصلاح شده: این نوع اینورتر امواجی بیشتر شبیه موج مربعی با یک پله اضافی دارد. این نوع اینورتر با بیشتر تجهیزات با بازده نسبتا کمتری کار می کند.

موج مربعی: تعداد بسیار کمی از این نوع از انواع اینورتر وجود دارد و به ندرت از آن دیده می شود، اما ارزان ترین اینورترها موج مربع هستند. این روش در موتورهایی ساده مانند یونیورسال به کار می رود.
تفاوت اینورتر و درایو چیست ؟

برای پاسخ به این پرسش که تفاوت اینورتر و درایو چیست، باردیگر به توضیحات قبل که گفتیم باز می گردیم. باردیگر تکرار می نماییم که اینورتر در حقیقت معکوس کننده جریان برق از دیسی به ایسی می باشد، در صورتیکه درایو با بهره گیری از همین عملکرد معکوس کردن جریان و سپس یکسو کردن آن می تواند فرکانس و ولتاژ خروجی را تغییر دهد.
در واقع اینورتر تنها قسمتی از درایو که دارای ساختاری پیچیده و چند بخشی است می باشد که عموم مردم به اشتباه این دو را یکی فرض می کنند. دیگر تفاوت این دو محصول این است که اینورتر ساختاری کاملا ایستا و ثابت دارد در صورتیکه درایو دارای بخش های متحرک می باشد.
مزایای استفاده از اینورتر یا انواع درایور موتور چیست؟
صرفه جویی در مصرف برق: استفاده از انواع اینورتر می تواند مصرف انرژی را بین 20 تا 50 درصد کاهش دهد

عملکرد سافت استارتر: انواع درایورهای کنترل دور موتور AC می تواند موتور را با فرکانس پایین راه اندازی کند و فرکانس و سرعت موتور را به تدریج افزایش داده تا به سرعت مورد نظر برسد

سادگی در سیستم کنترلی: درایوهای AC برای تغییر جهت چرخش به جریان کمی نیاز دارد.

حذف اجزای متحرک و الکترومکانیکی: یک درایو AC می تواند بدون عملگرها مثل رله و کنتاکتور و گیربکس های افزاینده یا کاهنده سرعت، مقدار دور موتور را کنترل کند. این موجب صرفه جویی در هزینه های تعمیر و نگهداری دستگاه می شود.
روش های کنترلی انواع درایو های موتور acچیست ؟
روش های کنترلی که توسط انواع اینورتر به کار گرفته می شود تاثیر زیادی بر عملکرد، کیفیت و کارایی این وسیله دارد. در پاسخ به این پرسش که روش های کنترل انواع درایو چیست، باید اشاره نمود که، بطور کلی چهار روش اصلی کنترل موتور توسط درایو مورد استفاده قرار می گیرد:

مد کنترلی V/f

این روش ساده ترین مدل کنترل موتور الکتریکی است که همه اینورترها از این روش پشتیبانی می کنند. در این روش از نسبت بین ولتاژ و فرکانس برای تامین گشتاور موتور استفاده می شود. بدین سبب برای تغییر دور موتور می بایست فرکانس اعمال شده را تغییر دهیم. مهم ترین عیب این روش کنترلی این است که هیچ فیدبکی از چرخش شفت موتور نداریم.

در شکل زیر عملکرد موتور از نظر گشتاور و سرعت را در فرکانس های مختلف مشاهده می کنید:

مد کنترلی V/f با انکودر

در این مد کنترلی با بهره گیری از انکودر می توان از جهت و سرعت موتور فیدبک گرفت و این دو پارامتر را کنترل نمود.

مد کنترلی حسگر لس وکتور کنترل

یکی از مدهای کنترلی جدید و کارآمد که امروزه جای مد V/f را گرفته است مد کنترلی وکتور حلقه باز است.

در این روش جریان تولید کننده شار V/f اندازه گیری شده و ولتاژ خروجی را بر این اساس تنظیم می کند؛ برای کنترل دقیق به ویژه در سرعت های پایین جریان های تولید شار و گشتاور بصورت Real Time اندازه گیری می شود. در این روش بجای استفاده از درایو به عنوان تولید کننده ولتاژ و فرکانس مشخص در یک Set point خاصی اهتمام می شود شار و گشتاور را مستقیما کنترل کرد. در کاربری های سنگین که گشتاور راه اندازی بالا موتور مورد نیاز است بهترین راه استفاده از همین روش کنترلی است.
در شکل زیر دیاگرام سیستم کنترل را در این مد کنترلی مشاهده می کنید.
مد کنترلی وکتور حلقه بسته

این روش کنترلی کامل ترین و بهترین مد کنترلی اینورترها می باشد که اغلب از آن پشتیبانی نمی کنند.
در این روش از فیدبک انکودر استفاده می نماییم تا از خطاهای احتمالی در سرعت، جهت و موقعیت شفت موتور جلوگیری شود.

اغلب اینورترها از همین مدهای استفاده می نمایند اما بتازگی اینورترهای پیشرفته ای به بازار آمده اند که مانند اینورتر دلتا سری C2000 مدهای بسیار بیشتر و فراوان تری دارند که می توان به مد کنترل گشتاور و مد کنترل موقعیت هم اشاره نمود.

در آخر باید بگوییم که به سبب مزایای فراوان و دسترسی های زیادی که اینورتر در کنترل موتور به ما می دهد بهترین راه جهت راه اندازی الکتروموتور اینورتر می باشد.

سوالات متداول:

فرق درایو و اینورتر چیست ؟

اینورتر در حقیقت معکوس کننده جریان برق از دیسی به ایسی می باشد در صورتیکه درایو با بهره گیری از همین عملکرد معکوس کردن جریان و سپس یکسو کردن آن می تواند فرکانس و ولتاژ خروجی را تغییر دهد. در حقیقت اینورتر تنها قسمتی از درایو که دارای ساختاری پیچیده و چند بخشی است می باشد که عموم مردم به اشتباه این دو را یکی فرض می کنند.

آیا می توان الکتروموتور تکفاز را با درایو راه اندازی نمود ؟

به طور کلی اینورترهای تک فاز به تک فاز خیلی نادر هستند و بصورت سفارشی توسط تولیدکننده ها ساخته می شوند.
انتهای رپرتاژ آگهیمنبع:

1401/05/18
11:34:15
0.0 / 5
209
تگهای خبر: ارز , بازار , تولید , صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
almur

المور

لاکشری و فشن

almur.ir - حقوق مادی و معنوی سایت المور محفوظ است