معاون درمان وزارت بهداشت:

خسارت 42 هزار میلیارد تومانی کرونا به سیستم سلامت

خسارت 42 هزار میلیارد تومانی کرونا به سیستم سلامت به گزارش المور، معاون درمان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اظهار داشت: هزینه ای که ویروس کرونا به مراکز درمانی و بیمارستانی و نظام درمان کشور در زمان شیوع آن وارد کرد، نزدیک به 42 هزار میلیارد تومان در این بخش ها برآورد می شود.


به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان ایرنا، سعید کریمی روز شنبه در گفت و گویی تلویزیونی اظهارداشت: از این مبلغ ستاد ملی مقابله با کرونا سال قبل مصوبه خوبی برای جبران قسمتی از این خسارت داشت که حدود ۲۲ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان آنرا مصوب و از محل صندوق توسعه ملی به سیستم سلامت کمک شد.
وی با اعلان اینکه بر طبق اطلاعات موجود از مبلغ تخصیصی ستاد ملی مقابله با کرونا، مقدار قابل توجهی از آن اختصاص داده شد، اشاره کرد: این کمک دولت به سیستم سلامت و مراکز درمانی و بیمارستانی در کشور بود که با این اقدام، قسمتی از لطمه مالی کرونا به حوزه سلامت تا حدودی جبران شد.
وی به سرانه هزینه های خدمات سرپایی به طور متوسط با ۸۰۰ هزار تومان نیز اشاره کرد و اظهارداشت: در مجموع در زمان شیوع ویروس کرونا حوزه درمان کشور هزینه های زیادی را متحمل شد که اگر در تعداد بیماران ضرب و هزینه های مربوط به واکسیناسیون، خرید واکسن، نیروی انسانی برای تزریق واکسن، هزینه های مربوط به داروهایی مانند رمدسیور نیز به آن اضافه شود، این رقم بالاست.
معاون درمان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در عین حال افزود: اکنون با پوشش بیمه ای داروی رمدسیور و تولید آن در داخل کشور هزینه های مصرف این دارو در کشور به شکلی مدیریت شده است.
وی اشاره کرد: حالا وضعیت و شرایط شیوع ویروس کرونا در کشور بهتر شده است؛ ویروس کرونا یک جنگ تمام عیار در همه دنیا و همچون در ایران به راه انداخت اما در دولت جدید و با شرایط خوب کشور، این بیماری تحت کنترل است.
معاون درمان وزارت بهداشت اشاره کرد: با اهمیت ترین چالش سیستم سلامت در سال قبل و در شروع دولت سیزدهم، مقابله با بیماری کرونا بود، در ابتدای این همه گیری، حجم مراجعین بیمارستانی و سرپایی بسیار بالا رفته و تعداد فوت شدگان ناشی از کرونا به روزانه ۷۰۰ نفر نیز رسید.
کریمی افزود: در مقابله با همه گیری کووید ۱۹، تمام بخش های کشور بسیج شدند و در نهایت با حمایت های رییس جمهور و کوشش های شبانه روزی وزارت بهداشت، واکسیناسیون وسیع شروع و پروتکلهای درمانی نیز بصورت منسجم تدوین و ابلاغ گردید.
وی با اعلان اینکه البته نباید از همراهی و مشارکت بی نظیر مردم چشم پوشی کرد، گفت: در موج اخیر که حالا شیب نزول پیدا کرده، روزهایی بود که تا ۳۰ هزار نفر مراجعه سرپایی به مراکز درمانی داشتیم، درحالیکه در اوایل شیوع کرونا، اوج گیری بیماری و تعطیلی کسب وکارها به اقتصاد خانوارها لطمه زیادی وارد کرد.
معاون درمان وزارت بهداشت اشاره کرد: به عبارتی، در موج اخیر به مدد واکسیناسیون همگانی، کمترین لطمه غیرمستقیم به سیستم اقتصادی کشور را مشاهده کردیم.
اجرای ۱۰۰ درصد نسخه الکترونیک در مراکز درمانی و بیمارستانی دولتی
کریمی همین طور به موضوع اجرای نسخه الکترونیک در زمینه سلامت کشور اشاره نمود و اظهار داشت: نسخه الکترونیک از از دی ماه پارینه بصورت جدی در سراسر کشور آغاز شد.
وی افزود: اجرای نسخه الکترونیک از مدت ها پیش معطل مانده بود و امروز در بحث مراکز دولتی و بیمارستانی کشور نزدیک ۱۰۰ درصد نسخه ها بصورت الکترونیک و در بخش خصوصی ۹۰ درصد نسخ بصورت الکترونیک صادر می شود.
معاون درمان وزارت بهداشت اشاره کرد: نسخه الکترونیک به وزارت بهداشت قدرت مدیریت می دهد تا مشخص شود که چه میزان دارو در کشور مصرف می شود.
وی با اعلان اینکه با اجرای نسخه الکترونیک حتی نوع خدماتی که به افراد مراجعه کننده ارائه می شود مشخص است، تاکیدکرد: حالا یکی از کارها و اقدامات خوبی که در کشور در دست اجراست بحث پزشک خانواده است که در حقیقت این طرح بدون نسخه الکترونیک بی معناست.
کریمی افزود: با این شرایطی که فراهم شده و نسخه الکترونیک در بیشتر مراکز درمانی و بیمارستانی درحال اجراست، می توانیم پرونده بیماران در سراسر کشور را به پرونده الکترونیک تبدیل نماییم.
وی با اعلان اینکه پرونده الکترونیک شکل تکاملی نسخه الکترونیک است و باید به سمت اجرائی شدن آن پیش برویم، اظهارداشت: باتوجه به کمک شرکت های دانش بنیان و استارت آپ ها به وزارت بهداشت برای اجرای دقیق نسخه الکترونیک، امیدواریم در بحث پرونده الکترونیک هم به ما کمک کنند.
افزایش ۱۰ هزار تخت بیمارستانی در یک سال
کریمی، تعداد تخت های بیمارستانی کشور در برهه فعلی را ۱۵۵ هزار تخت عنوان نمود و اظهار داشت: هم اکنون، کمتر از هشت هزار بیمار کرونائی در کل کشور داریم و ظرفیت خدمت رسانی مان نسبت به تعداد بیماران بسیار بیشتر است.
معاون درمان وزارت بهداشت درباب سرانه تعداد پزشک و پرستار نسبت به جمعیت اظهار داشت: در یک سال اخیر، حدود ۱۰ هزار تخت بیمارستانی افزوده شده است؛ در مورد نیروی انسانی نیز تبدیل وضعیت پرسنل بهداشت و درمان در دستور کار گرفت که این اقدام با تبدیل وضعیت ایثارگران شروع شد.
وی با اعلان اینکه هم اکنون سرانه پزشک در کشور ۱۶ است، افزود: توزیع پزشک در کشور عادلانه صورت می گیرد؛ برای مثال، در یک سال اخیر، ۲۲۰۰ پزشک متخصص در کشور توزیع شد. اما آنچه اهمیت بیشتری دارد، مبحث ماندگاری پزشکان است. باید شرایط معیشتی مطلوبی فراهم گردد که پزشکان در مناطق محروم یا دورافتاده بمانند.
معاون درمان وزارت بهداشت درباب ظرفیت پذیرش رشته پزشکی عنوان کرد: طبق مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی، ظرفیت پذیرش رشته پزشکی بالا رفته و کمبود نیروی پزشک در کشور جبران خواهد شد.
لزوم فراهم آوری شرایط مطلوب برای ماندگاری پزشکان در مناطق محروم
وی اشاره کرد: فراهم آوری شرایط ماندگاری پزشک، پرستار و سایر پرسنل بهداشت و درمان در مناطق محروم کشور، همچون اولویت هایی است که به توزیع عادلانه نیروی درمانی در کشور کمک می نماید.
دکتر کریمی اشاره کرد: در سال ۹۵ مصوبه ای تحت عنوان سقف و پلکان (سقف کارانه پزشکان) تصویب شده بود که از آن زمان تا حالا هیچ تغییری نکرده و سبب شده بود که در مناطق محروم انگیزه ماندگاری به شدت کم شود.
حذف سقف کارانه پزشکان در مناطق محروم
معاون درمان وزارت بهداشت ضمن تاکید بر فراهم آوری شرایط مطلوب برای ماندگاری پزشکان در مناطق محروم، اظهار داشت: حذف سقف کارانه پزشکان در مناطق محروم انگیزه ماندگاری را افزایش داده است.
وی افزود: خوشبختانه در یک سال اخیر، با کوشش های انجام شده این سقف برداشته شد و پزشکان در مناطق محروم هرچقدر که می توانند خدمت عرضه کنند برای اینکه این سقف سبب شده بود که پزشکان از بیمارستان های دولتی خارج شده و به سمت بیمارستان های خصوصی بروند و چون در مناطق محروم تعداد بیمارستان های خصوصی کمتر است، به سمت شهرهای برخوردار می رفتند.
تعرفه گذاری خدمات پرستاری با ۵ هزار میلیارد تومان هزینه
وی اضافه کرد: در زمینه پرستاری، قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری که سال ها بلاتکلیف مانده بود، نیز به نتیجه رسید و طبق قولی که داده شده، تا اختتام شهریورماه این مبالغ پرداخت می شود. تعرفه گذاری خدمات پرستاری ۵ هزار میلیارد تومان هزینه داشت که در قانون بودجه دیده شد، بخشی هم از منبع دیگری تامین شد.منبع:

1401/06/06
08:29:53
0.0 / 5
180
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۱
almur

المور

لاکشری و فشن

almur.ir - حقوق مادی و معنوی سایت المور محفوظ است