درخواست تأمین بالگرد آبپاش برای اطفای حریق تالاب انزلی

درخواست تأمین بالگرد آبپاش برای اطفای حریق تالاب انزلی به گزارش المور، گسترش دامنه آتشسوزی و عدم دسترسی به محل حادثه در منطقه چراغ پشتان تالاب بین المللی انزلی اطفاء حریق را با مشکل مواجه و ستاد بحران استان گیلان از سازمان امداد هوایی کشور درخواست بالگرد آب پاش کرده است.


مدیرکل مدیریت بحران استانداری گیلان بامداد جمعه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به اینکه حریق تالاب صبح جمعه در منطقه چراغ پشتان از حواشی شهر بندری انزلی شروع شده و عوامل اجرایی و امدادی به منطقه اعزام شده اند، عنوان کرد: با عنایت به باتلاقی بودن منطقه، اطفاء حریق فقط از راه بالگرد آبپاش امکان پذیر است که در این رابطه از ساعت ۳۰ دقیقه بامداد اطلاع رسانی و درخواست امداد هوایی بدلیل عدم دسترس بودن از مدیریت بحران کشور به صورت ملی به دستور استاندار گیلان انجام شده است.
امیر مرادی افزود: تجهیزات استانی در انزلی برای اطفاء حریق فراهم است اما به علت عدم دسترسی به منطقه تنها راه اطفاء آن هوایی است که هماهنگی ها با مدیریت بحران کشور و سازمان اطفاء هوایی کشور برای دراختیار گرفتن بالگرد و هواپیمای آب پاش انجام شده است.
وی تصریح کرد: تعداد بالگردهای آب پاش در کشور محدود است اما قول مساعد داده شده که این بالگرد برای اطفا حریق به تالاب انزلی اعزام شود.
اولین آتشسوزی در تالاب انزلی در سال ۱۴۰۱ در ۳۱ تیرماه حادث شد که حدود ۱۵ هکتار از این تالاب را در محدوده روستای کوچک محله طعمه حریق کرد و این دومین آتشسوزی امسال در تالاب انزلی است.
تالاب بین المللی انزلی در سال ۱۴۰۰ شاهد چندین مورد آتشسوزی بزرگ بود که در آن بخش بزرگی از نیزارهای روستاهای شانگهای پرده، روستاهای طالب آباد، لیجارکی و منطقه چراغ پشتان انزلی طعمه آتش شدند که همه این حریق ها به قصد تصرف اراضی و توسط سودجویان انجام شد.
در سال ۹۸ هم حدود ۱۰ هکتار از نیزار های تالاب بین المللی انزلی توسط سودجویان به آتش کشیده شد. این تالاب بین المللی با مساحتی حدود ۲۰ هزار هکتار که از شمال به انزلی، از جنوب به صومعه سرا، از شرق خمام، از جنوب شرقی به رشت و از غرب به کپورچال و آبکنار انزلی محدود است.
تالاب انزلی سال ۱۳۵۴ در لیست تالاب های بین المللی کنوانسیون رامسر به ثبت رسید. همینطور سازمان بین المللی حیات پرندگان، این تالاب را بعنوان زیستگاه با اهمیت برای پرندگان تشخیص داده و جزو تالاب های طبیعی و آب شیرین کشور و همچون زیباترین مناظر آبی منطقه است.
تالاب انزلی محل تخم ریزی آبزیان و پناهگاه و مامن پرندگان بومی و مهاجر است، این تالاب که با بیشتر از ۱۰۰ گونه پرنده، ۵۰ گونه ماهی و صدها گونه موجودات گیاهی اکوسیستم کم نظیری دارد، از سال ۱۳۵۴ جزو تالاب های بین المللی تحت حفاظت شناخته شد و مهم ترین منبع تکثیر و تولید ماهیان خاویاری و استخوانی دریای خزر و سالانه پذیرای مسافران بی شمار داخلی و جهانگردان خارجی است.

1401/06/11
12:17:36
0.0 / 5
304
تگهای خبر: بین المللی , تولید , مد , وام
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۴
almur

المور

لاکشری و فشن

almur.ir - حقوق مادی و معنوی سایت المور محفوظ است