رئیس انجمن دیابت ایران:

ضرورت پوشش بیمه ای برای داروهای دیابت

ضرورت پوشش بیمه ای برای داروهای دیابت به گزارش المور، رئیس انجمن دیابت ایران اظهار داشت: پوشش بیمه ای مناسب برای داروهای بیماران مبتلا به دیابت در کشور لازم است چونکه این بیماران بیشترین هزینه را با توجه به این که مhدام العمر باید دارو مصرف کنند، می پردازند.


اسدالله رجب روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار حوزه سلامت ایرنا درباره ی افزایش داروی ترکیبی کنترل کننده قند خون (سینوریپا) و انسولین قلمی اضافه کرد: دیابت بیماری است که اگر به درستی با مصرف مداوم داروهای مورد نیاز کنترل نشود تمام سیستم های اصلی بدن همچون قلب، کلیه، کبد، چشم و غیره را تخریب کرده و علاوه بر افزایش هزینه های سنگین به بیمار و خانواده وی، به سیستم سلامت کشور نیز خسارت وارد میکند.
وی گفت: ۳۵ سال است که تاکید می نماییم باید ابزار و داروهای بیماران مبتلا به دیابت تحت پوشش مناسب بیمه قرار بگیرد در حالی که این اتفاق رخ نمی دهد و این افراد مجبورند هزینه های زیادی را بابت دارو پرداخت کنند.
رجب اشاره کرد: به عنوان مثال یک بیمار مبتلا به دیابت که انسولین مصرف می کند سالانه یک هزار و ۷۰۰ بار تزریق انجام می دهد و ۲ هزار و ۱۰۰ بار نیز قند خونش را اندازه می گیرد بدین سبب باید از این بیماران حمایت شود و بیمه هزینه کنترل های روزانه و مورد نیاز بیمار را به عهده بگیرد.
۲۰ درصد جمعیت بالای ۲۰ سال کشور دیابت نوع ۲ دارند و سالانه حدود ۳۰۰ هزار نفر به شمار مبتلایان به دیابت افزوده می شود
به گفته وی، ۲۰ درصد جمعیت بالای ۲۰ سال کشور مبتلا به دیابت نوع ۲ هستند و سالانه حدود ۳۰۰ هزار نفر به شمار دیابتی ها اضافه می شود، هر چه عمر متوسط ایرانیان بالاتر می رود، مبتلاشدن به این بیماری نیز بیشتر می شود.
رئیس انجمن دیابت ایران اشاره کرد: شمار بیماران مبتلا به دیابت در ۲۵ سال قبل چهار برابر بالا رفته، اگر بتوانیم این بیماری را بموقع شناسایی و درمان نماییم، هزینه های درمان آن نیز کاهش پیدا می کند و توجه به پیشگیری در ابتلای افراد به این بیماری بسیار ضروری و با اهمیت می باشد.
رجب افزود: چاقی و اضافه وزن، عوامل محیطی، نداشتن تحرک و تغذیه سالم همچون عوامل مبتلاشدن به بیماری دیابت است و ۸۰ درصد افرادی که دارای اضافه وزن و چاقی هستند، در معرض مبتلاشدن به دیابت نوع ۲ قرار دارند، همین طور عده ای از بیماران فقط یک دفعه به پزشک مراجعه می کنند و زمانی که داروهای آنها تمام می شود، باردیگر همان دارو را از داروخانه تهیه و مصرف می کنند و دیگر به پزشک مراجعه نمی کنند.
پیشگیری از دیابت و عوارض آن نوعی صرفه جویی برای سیستم سلامت کشور به حساب می آید و آموزش راحترین و بهترین راه حل است
وی با اعلان اینکه پیش گیری از دیابت و عوارض آن به صورتی صرفه جویی محسوب می شود، گفت: آموزش راحت ترین و بهترین راه حل این پیشگیری است، آموزشی کاربردی که بتوان با تاکید بر ارزشیابی کیفی آن از آمار مبتلایان به دیابت و عوارض آن و نیز افزایش هزینه های تحمیلی آن کاهش داد، در وضعیت فعلی کشور که حوزه دیابت نیز گرفتار برخی نارسایی ها همچون افزایش هزینه های مهار و کنترل دیابت است باید به آموزش توجه اساسی کرد.
رجب اشاره کرد: باید بتوانیم با همکاری سیاستگذاران، متخصصان، افراد دیابتی، خیرین و دست اندرکاران حوزه دیابت بتوانیم دست در دست یکدیگر آینده روشنی برای دیابت در کشور رقم بزنیم.

به گزارش المور به نقل از خبرگزاری ایرنا، اطلس فدراسیون جهانی دیابت نشان میدهد شیوع دیابت نوع ۱ و ۲ رو به افزایش است بطوریکه تعداد افراد مبتلا به دیابت در منطقه خاورمیانه و شمال افریقا که ایران نیز در همین منطقه واقع شده، تا سال ۲۰۴۰ دو برابر افزایش خواهد یافت یعنی از ۳۵ میلیون و ۴۰۰ هزار نفر امروز به ۷۲ میلیون و ۱۰۰ هزار نفر خواهد رسید.
در دنیا پنج میلیون نفر از بزرگسالان ۷۹-۲۰ ساله مبتلا به دیابت، ۱۹۳ میلیون نفر بدون تشخیص، ۳۱۸ میلیون نفر پیش دیابت یا مبتلا به اختلال تحمل گلوکز هستند، تا سال ۲۰۴۰، عده دیابتی ها به ۶۴۳ میلیون نفر خواهد رسید و هزینه سالانه دیابت، حدود ۶۷۳ میلیارد دلار برآورد می شود یعنی ۱۲ درصد بودجه ملی بهداشت صرف درمان دیابت و عوارض آن می شود.
در حال حاضر در ایران حدود ۱۲ درصد از جمعیت بزرگسال به دیابت مبتلا هستند، در دنیا از هر ۱۰ نفر، یک نفر دیابتی است و پیش بینی می شود که تا سال ۲۰۴۵ از هر هشت نفر یک نفر به دیابت مبتلا باشد.منبع:

1401/06/15
11:01:40
0.0 / 5
249
تگهای خبر: ارز , بیمه , دلار , مد
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۵
almur

المور

لاکشری و فشن

almur.ir - حقوق مادی و معنوی سایت المور محفوظ است