تفاوت ورق آلومینیوم و گالوانیزه چیست و کدام بهتر است؟

تفاوت ورق آلومینیوم و گالوانیزه چیست و کدام بهتر است؟ به گزارش المور، ورق آلومینیوم و گالوانیزه دو مورد از پرکاربردترین پلیت های در صنایع متعدد به حساب می آیند که در خیلی از خصوصیات به هم شباهت دارند. مقاومت در مقابل خوردگی، رطوبت و آب بعضی از خصوصیت های مشترک مهم این ورق ها هستند. اما در کنار این خصوصیت های مشترک، تفاوت های زیادی هم در ساختار آنها دیده می شود که در نهایت به تفاوت در کاربردشان منجر گردیده است.


به گزارش المور به نقل از آنلاین سازه، برای اینکه بدانید کدام یک از شیت های آلومینیوم و گالوانیزه برای کار شما مناسب تر است، باید با هر دو نوع ورق آشنایی داشته و از تفاوت هایشان آگاه باشید. به همین خاطر، در این مقاله به بررسی صفحات آلومینیوم و گالوانیزه و تفاوت های آنها با یکدیگر می پردازیم.
ورق آلومینیوم چیست؟ برای آگاهی از تفاوت این پلیت های فولادی، ابتدا باید بدانید هر یک از این ورق ها چه هستند و چگونه تولید می شوند. ورق آلومینیوم به صورت مستقیم از فرآیند نورد گرم شمش های آلومینیومی ایجاد می گردد. به عبارت دیگر، شمش های آلومینیوم را در دما و درجه حرارت بالا وارد فرآیند نورد کرده و تحت فشار بالای غلتک ها، ضخامت شان را کم می کنند. کاهش ضخامت تا جایی انجام می گیرد که شیت های آلومینیوم تولید شوند. با عنایت به کاربرد مورد نیاز، این ورق ها در ضخامت های بسیار متنوعی ساخته می شوند.


ورق گالوانیزه چیست؟ این نوع ورق همان ورق های فولادی هستند که یک فرآیند دیگر روی آنها انجام می گیرد. بعد از اینکه ورق های فولادی طی فرآیند نورد سرد تولید می شوند، یک لایه فلز روی سطح آنها قرار داده خواهد شد. این عملیات یعنی پوشش دادن سطح ورق فولادی با فلز روی با دو روش مختلف انجام می گیرد که به هر حال، باعث ایجاد خواص جدیدی در ورق می شود. مقاومت بالاتر در مقابل خوردگی و رطوبت مهم ترین آنها به شمار می آیند.


تفاوت ورق آلومینیوم و گالوانیزه شیت های گالوانیزه و آلومینیوم با وجود شباهت در خیلی از کاربردها، تفاوت های گوناگونی هم با یکدیگر دارند. همین موارد باعث تفاوت کاربردهای آنها در خیلی از زمینه ها شده است. جهت استفاده صحیح و مناسب از این ورق ها، باید با خواص و خصوصیت های هر کدام به صورت کامل آشنا شوید. در همین راستا، بعضی از تفاوت های مهم ورق آلومینیوم و گالوانیزه را در این بخش توضیح داده ایم:
اختلاف وزنی یکی از جنبه های مهمی که ورق های گالوانیزه و آلومینیوم با هم در آن تفاوت دارند، وزن شان است. آلومینیوم فلز بسیار سبکی است و چگالی آن حدودا ۲.۷ گرم بر سانتی متر مکعب است. این مقدار چیزی حدد یک سوم چگالی فولاد است که ورق گالوانیزه از آن ایجاد می شود. به همین خاطر، وزن پلیت های آلومینیومی هم بسیار سبک تر از ورق های گالوانیزه می باشد؛ ازاین رو در جاهایی که احتیاج به وزن سبک تر وجود داشته باشد، استفاده از شیت های آلومینیوم در اولویت قرار می گیرد.
میزان استقامت از تفاوت های ورق آلومینیوم با گالوانیزه در خیلی از موارد، علاوه بر احتیاج به خصوصیت های مشترک ورق های آلومینیوم و گالوانیزه مانند مقاومت در مقابل خوردگی و رطوبت، به استقامت هم نیاز است. در این مورد، پلیت های گالوانیزه دست برتری را دارند. به عبارت دیگر، استقامت ورق گالوانیزه و از آلومینیوم بیشتر است. چون که بدنه اصلی آنها را فولاد تشکیل داده و استقامت و قدرت خاصیت جدایی ناپذیر فولاد است. البته خیلی از آلیاژهای آلومینیوم هم استقامت بالایی دارند. ولی به صورت کلی، ورق گالوانیزه در این خصوصیت بهتر است.
رسانایی حرارتی و الکتریکی ورق آلومینیوم از رسانایی حرارتی و الکتریکی فوق العاده ای برخوردار می باشد. رسانایی الکتریکی آن در حدود دو برابر فلز مس و رسانایی حرارتی آن حدود ۵۰ تا ۶۰ درصد این فلز می باشد. بنابراین، صفحات گالوانیزه به هیچ عنوان نمی تواند در این خصوصیت ها یعنی رسانایی حرارتی و الکتریکی با آلومینیوم مقایسه شود. البته گالوانیزه هم از رسانایی مناسبی در هر دو زمینه برخوردار است؛ اما در مقایسه با آلومینیوم حرف زیادی برای گفتن ندارد!
تفاوت در قیمت پلیت های آلومینیوم از شمش های آلومینیوم ساخته می شوند و قیمت شان به صورت مستقیم از قیمت این فلز تاثیر می پذیرد. نرخ فروش ورق های گالوانیزه هم به قیمت آهن و فلز روی بستگی دارد؛ چونکه بخش اصلی آن از فولاد و سطح آن از روی بوجود آمده است. با عنایت به اینکه قیمت آلومینیوم نسبت به فولاد و روی بیشتر است، قیمت ورق آلومینیوم هم از ورق گالوانیزه بالاتر است. پس میتوان گفت شیت های گالوانیزه به علت قیمت کمتر، در این خصوصیت نسبت به آلومینیوم برتری دارند.
صفحات آلومینیومی بهتر است یا گالوانیزه؟ در بخش قبل برخی از مهم ترین تفاوت های ورق گالوانیزه و آلومینیوم را توضیح دادیم. بدون شک نمی توان گفت به صورت مطلق یکی از این ورق ها نسبت به دیگری برتری دارند؛ چونکه هر کدام دارای یک سری خصوصیت ها و خواص منحصر به فرد هستند. اما هر یک از این پلیت ها برای کاربرد خاصی بهتر هستند و میتوان جهت هر نوع مصرف، گزینه بهتر را انتخاب نمود. ورق آلومینیوم به صورت کلی از ظرافت و قیمت بالاتری برخوردار بوده و برای کارهای حساس تر که احتیاج به مقاومت در مقابل رطوبت و خوردگی بسیار مهم می باشد، مورد استفاده قرار می گیرد.
بر عکس، ورق گالوانیزه ظرافت کمتری داشته، مقاومتش در مقابل رطوبت و خوردگی به اندازه ورق Al نیست، از استقامت خوبی برخوردار بوده و قیمت کمتری دارد. ازاین رو، با عنایت به نوع کاربرد، باید ورق مناسب خویش را از میان شیت های گالوانیزه و آلومینیوم انتخاب کنید. جهت یک انتخاب برتر و ایده آل، می توانید با کارشناسان شرکت مهندسی آنلاین سازه تماس بگیرید تا به بهترین نحو راهنمایی شوید؛(تماس مجانی با خط: 90000011- 021)
انتهای رپرتاژ آگهیمنبع:

1401/06/20
08:57:05
0.0 / 5
127
تگهای خبر: تولید , شركت , فروش , قیمت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
almur

المور

لاکشری و فشن

almur.ir - حقوق مادی و معنوی سایت المور محفوظ است