قائم مقام نظام پزشكی تهران بزرگ:

غربالگری در دوران حاملگی امر پذیرفته علمی و جهانی است

غربالگری در دوران حاملگی امر پذیرفته علمی و جهانی است به گزارش المور، قائم مقام نظام پزشکی تهران بزرگ با اشاره به اینکه غربالگری مادران حامله یک امر پذیرفته شده علمی و جهانی است، اظهار داشت: نباید با مداخلات غیر علمی سبب بازگشت به عقب و تولد کودکان معلول ذهنی و جسمی شویم.


به گزارش المور به نقل از خبرگزاری ایرنا از روابط عمومی سازمان نظام پزشکی دکتر محمد رازی روز سه شنبه در نخستین همایش جامع کودکان، نوزادان و سلامت مادر که در بیمارستان میلاد تهران شروع به کار کرد ضمن اشاره به اینکه یکی از ارکان پزشکی و سلامت هر کشوری حفظ سلامت مادر و نوزاد است، اظهار داشت: با برخوردهای علمی، واکسیناسیون و مراقبت های دقیق از مادر و نوزاد و کودک به جایی رسیدیم که مرگ و میر نوزادان بسیار کاسته شده و کودکان سالم از نظر رشد سیستم عضلانی و اسکلتی، رشد مغزی و روحی در جامعه داریم.

وی ادامه داد: برخی اوقات شبه علم به بهانه های مختلف وارد حیطه پزشکی شده و مانع سلامت مردم می شود؛ اینکه بخواهیم جمعیت خودرا در حد نرمال نگه داریم که آن هم باید کارشناسان علمی با سنجش اقلیم، معادن و وضعیت کشاورزی و... به این نتیجه برسند که جمعیت کشور چقدر باشد، غربالگری در دوران حاملگی امر پذیرفته الزامی جهانی است.

وی افزود: کسی حق ندارد در این مساله صحیح علمی و انسانی دخالت نموده و با مداخلات غیرعلمی سبب بازگشت به عقب و مملو کردن کشور از کودکان معلول ذهنی و جسمی شود.

قائم مقام نظام پزشکی تهران بزرگ ضمن اشاره به اینکه همیشه باید در حفظ نظم اجتماعی تلاش کنیم؛ خاطرنشان کرد: دین مبین اسلام نیز در همه احادیث خود به نظم و انضباط تاکید کرده و حتی در سوره های قرآن نیز به این مهم سفارش شده است؛ بنابر این بهتر است هر کس به کار خود مشغول شود و از مسئولین خواهان این هستیم که رشته های پزشکی به ویژه همکاران رشته کودکان و نوزادان را دریابند.

رازی در بخش دیگری از سخنان خود ضمن اشاره به اینکه افزایش جمعیت و حفظ آن قوانین مربوط به خودرا دارد؛ تصریح کرد: علم و نظام اجتماعی دستور برنمی تابد و با مصوبه و اعمال دستوری نمی توان کاری از پیش برد و باید مانند بازی شطرنج که جایگاه و نحوه حرکت هر کدام از مهره ها مشخص است در سیستم سلامت هم هر کس در حیطه وظایف و جایگاه خود به ارائه ی خدمت بپردازد.

جامعه پزشکی ثروت کشور است
دبیر علمی همایش جامع کودکان، نوزادان و سلامت مادر نیز در این مراسم ضمن اشاره به اینکه ثروت کشور مس و طلا و نفت نیست، اظهار نمود: ثروت کشور جامعه پزشکی و همکاران رشته کودکان و نوزادان هستند که تمام تلاش خودرا برای حفظ و ارتقای سلامت کودکان به کار گرفته اند.
دکتر محمد حسین سلطان زاده با بیان اینکه نظام پزشکی تهران بزرگ توجه ویژه ای به حوزه آموزش و پژوهش همکاران رشته های مختلف پزشکی دارد؛ بیان کرد: آموزش همکاران و بروز نمودن اطلاعات آنان گام مهمی در راستای ارتقای سطح سلامت افراد جامعه است که نظام پزشکی تهران بزرگ با تشکیل ۴۰ اتاق فکر و بهره گیری از نظرات متخصصان هر رشته گام مثبتی در امتداد آموزش جامعه پزشکی برداشته است.

وی ضمن اشاره به اینکه در دوران انتشار کرونا روزهای تلخی را بواسطه از دست دادن همکاران و بیماران در اثر مبتلاشدن به بیماری کووید ۱۹ سپری نموده ایم؛ اضافه کرد: ستون اصلی سلامت واکسیناسیون است و در بحران ها باید از اظهار نظرهای غیرعلمی پرهیز نمود تا با استفاده از علم و دانش انسانی بهترین راهکار را برای پیشگیری و مقابله با شرایط به وجود آمده انتخاب نماییم.

استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با بیان اینکه میزان مرگ و میر کودکان و نوزادن نسبت به گذشته کاهش شایان توجهی داشته است، افزود: در گذشته میزان مرگ و میر کودکان و نوزادان ۳۵ نفر در هزار تولد بود اما حالا به ۹ در هزار تولد زنده رسیده است که مورد تایید سازمان بهداشت جهانی است.

سلطان زاده خاطرنشان کرد: اقداماتی که در حیطه ارتقای سلامت کودکان و نوزادان صورت می گیرد ما را به ۴ مرگ در هزار تولد زنده نزدیک می کند که حاصل تلاش همکاران است و با استاندارد جهانی فاصله چندانی نداریم.

وی در بخش دیگری از سخنان خود پزشکان جوان را مخاطب خود قرار داد و اظهار داشت: تا عشق در کار نباشد نمی توان فعالیت کرد پس باید با حوصله و صبر به کار طبابت پرداخت و برای حفظ سلامت مادر، جنین و نوزاد که سه قشر لطمه پذیر هستند همکاری همه گروه های پزشکی لازم است.

خیلی از مباحث بین رشته ای با برگزاری همایش های مشترک حل و فصل می شود

در ادامه دکتر سید امیر پاشا طبائیان معاون آموزشی نظام پزشکی تهران بزرگ نیز رویکرد جدید این معاونت را ارتقاء و اعتلای دانش علمی و برگزاری همایش ها و کنگره های مختلف در همه زمینه های علم پزشکی عنوان نمود و اظهار داشت: بسیاری از مباحث بین رشته ای با برگزاری این همایش ها حل و فصل می شود و تشکیل اتاق های فکر در نظام پزشکی تهران بزرگ گامی در این خصوص است.

وی ادامه داد: برگزاری همایش های مشترک سبب ایجاد روابط بین رشته ای خوب و ارتباطات علمی می شود که در این همایش اهتمام نمودیم با استفاده از اساتید مجرب نسبت به ارائه آخرین دستاوردهای علمی به گروه های هدف گام برداریم. این همایش دارای حداکثر ۲۰ امتیاز بازآموزی بوده و برمبنای نیازهای مطرح شده از طرف اساتید هر رشته در اتاق های فکر برنامه ریزی شده است.منبع:

1401/06/29
22:09:05
0.0 / 5
81
تگهای خبر: استاندارد , ثروت , مد , نفت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
almur

المور

لاکشری و فشن

almur.ir - حقوق مادی و معنوی سایت المور محفوظ است