چگونه با قفل هوشمند، از دزدی خانه جلوگیری کنیم؟

چگونه با قفل هوشمند، از دزدی خانه جلوگیری کنیم؟ المور: طبق آمار جرم و سرقت هایی که پلیس سالانه انتشار می کند، رقمی بالای 50 درصد از سرقت ها مختص منازل مسکونی بوده است. این آمار نگران کننده را می توان با بهره گیری از تکنولوژی های پیشرفته امروزی به حداقل رساند. از زمانی که محصولات دیجیتال پا به عرصه امنیت گذاشتند، می شود گفت تغییرات زیادی دراین زمینه بدست آمد.


به گزارش المور به نقل از یوکا، ابتدایی ترین روش دیجیتال که با بهره گیری از محصولات هوشمند و برای امنیت مورد استفاده قرار گرفت، نوعی رادار بود که ورود دشمنان به حریم مورد نظر را گزارش می داد. این تکنولوژی رفته رفته پیشرفت کرد و اکنون ما شاهد قفل هوشمند هستیم.
فناوری جدید قفل هوشمند جزئی از پکیج هوشمندسازی خانه است که به شما اجازه می دهد از هر کجای دنیا که هستید، درب منزل را بدون نیاز به کلید باز کنید.
نگاهی کلی به قفل هوشمند قفل های قدیمی را تصور کنید! سوراخی کوچک برای کلید داشتند که شیارهای روی کلید را با شیارهای قفل چفت می کرد. در حقیقت، درب به همین شکل باز و بسته می شد. اما اگر روزی کلید گم می شد یا به سرقت می رفت چه اتفاقی می افتاد؟ در این صورت قفل باید بطور کلی تعویض شده و کلیدهای جدید ساخته می شد.
اما قفل هوشمند قفلی است که نیاز به کلید ندارد؛ درحقیقت انگشت شما مانند کلید برای این قفل عمل می کند. خانه هایی که قفل دیجیتال دارند، سارقین نمی توانند با شاه کلید یا ابزارهای دزدی خود قفل را بشکنند؛ چونکه نرم افزار مخصوصی برای این قفل ها طراحی شده است که امکان بازکردن آنرا توسط کسی غیر از صاحب خانه نا ممکن می کند.
اثرانگشت هر فرد منحصربه فردترین بخش بدن وی است. پس مهندسین کامپیوتر از این خاصیت بهره برده اند تا ورود به شخصی ترین محل، یعنی منزل را نیز مانند اثرانگشت منحصربه فرد کنند.
قفل هوشمند تنها یک بار اثر انگشت شما را در حافظه خود ذخیره کرده و سپس با انتقال این اطلاعات روی سنسور اثرانگشت، قفل را برایتان باز می کند. ناگفته نماند که قفل هوشمند انواع و اقسام مختلفی دارد و مدلهای آن محدود به اثرانگشت نمی شود.
چرا باید قفل هوشمند برای منزل خود نصب کنیم؟ پاسخ به این پرسش می تواند ساعت ها توضیح در برداشته باشد. بطور خلاصه، دزدی از منازلی که قفل های سنتی دارند برای سارقین دیگر مشکل نیست. کافی است جعبه ابزار خودرا بیاورند و حدود نیم ساعت روی قفل سنتی کار کنند. برعکس، قفل هوشمند کاملا ضدسرقت است و هیچ سارقی، چه مبتدی و چه ماهر نمی تواند الگوریتم پیاده شده روی این قفل را تشخیص دهد یا باز کند.
این قفل ها کاملا ضدهک هستند و سازنده این قفل ها هیچ راهی برای هکرها باقی نگذاشته است. هنگامی که قفل درب را هوشمندسازی می کنید، اختیارات فراوانی روی رفت و آمد در منزلتان خواهید داشت؛ چونکه نرم افزارهای به خصوصی برای این قفل ها طراحی شده که روی تمامی گوشیهای هوشمند قابلیت نصب شدن را دارند.
هر سیستم عاملی که داشته باشید، می توانید اپلیکیشن قفل را روی آن نصب کنید و ساعت ورود و خروج دیگر افراد خانه را به آسانی چک کنید. این اپلیکیشن قادر می باشد تردد به خانه را در ساعات و روزهای خاصی محدود کند و تنها اجازه ورود یک نفر، صاحب اصلی خانه را بدهد.
برخلاف دیگر قفل های هوشمند موجود در بازار، قفل های یوکا سرورهای امن دارند و هیچ کدام از این اپلیکیشن ها فیلتر نیستند. یوکا نخستین واردکننده قفل های با سرور مسدودنشده در ایران است که همین مورد طرفداران او را چندبرابر می کند.
دستگیره هوشمند

درست همانند قفل های هوشمند، دستگیره های هوشمند نیز با انواع مختلف در بازار دیده می شوند. قیمت هایی که برای عرضه این دستگیره ها ارائه می شوند نیز اکثرا بالا هستند. اما یوکا برای راحت ترکردن خیال خریداران ضمانت نامه قیمت دستگیره را تدبیر کرده است.
دستگیره هوشمند با نوع Push/Pull نوعی از دستگیره دیجیتال است که هنگامی که قفل را با بهره گیری از رمز یا نشانه های بیومتریک باز می کنید، دستگیره به داخل فشار داده شده و باز می شود.
نوع دیگر دستگیره دیجیتال ظاهری شبیه به دستگیره های معمولی دارد و برای بازکردن آن باید دسته دستگیره را پایین بکشید. این دستگیره های دیجیتال کاملا ضدسرقت هستند و با هیچ ابزاری باز نخواهند شد.
در بعضی از مدلهای این دستگیره ها، بمحض احساس خطر یا شکستگی آغاز به سوت زدن می کنند و روی گوشی هوشمند صاحب خانه پیام هشدار سرقت ارسال می شود. همین طور برنامه ای با نام ورود تهاجمی روی قفل های ضدسرقت یوکا نصب شده است که اگر سارقین بخواهند با روش های تهاجمی قفل را بشکنند، صاحب خانه هشدار دریافت خواهدنمود.
بعلاوه، برای تغییر رمز قفل دیجیتال، ورود دو مرحله ای تدارک دیده شده است که با بهره گیری از آن تنها صاحب منزل می تواند مبادرت به تغییر رمز قفل کند. مکانیزم نصب این دستگیره ها نیز به شکلی است که برای نصب نیاز به کارشناس حرفه ای دارند؛ پس بازکردنشان نیز کار سارق معمولی نیست.
رابطه کودکان و سالمندان با قفل هوشمند دیجیتال

بارها دیده ایم که با وجود حضور ساکنین در خانه باز هم سرقت صورت می گیرد. اغلب این سرقت ها بدین سبب است که فردی در خانه با ناآگاهی درب را روی سارق باز می کند. این اتفاق بطور معمول زمانی می افتد که کودک یا سالمندی ناتوان در خانه حضور دارد.
با وجود نصب چشمی ها که روی درب قرار می گیرند، گاهی قد کودکان به آنها نمی رسد و سالمندانی که از ویلچر استفاده می نمایند نیز نمی توانند از چشمی بیرون را ببینند. چاره اندیشیده شده برای این معضل، قفل دیجیتالی است که هنگام به صدا درآمدن زنگ به صاحب خانه ازراه دور آگاهی داده شود.
در این صورت، صاحب خانه در صورت صلاحدید می تواند از هر کجا که باشد درب را باز کند یا به کودک در خانه اجازه بازکردن درب را بدهد. شما می توانید با تهیه یک قفل هوشمند ریسک سرقت را درصورت حضور کودکان و سالمندان در خانه، به حداقل برسانید.
انتهای رپرتاژ آگهیمنبع:

1401/08/12
14:44:45
0.0 / 5
211
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۵
almur

المور

لاکشری و فشن

almur.ir - حقوق مادی و معنوی سایت المور محفوظ است