انواع چیلر را بشناسید

انواع چیلر را بشناسید المور: چیلرها در انواع مختلفی تولید می شوند که هر کدام برای پروژه و شرایط خاص خود موردی مناسب می باشد. پیش از انتخاب و خرید لازم است آنها را بشناسیم.


به گزارش المور به نقل از مرجع فروش چیلر، چیلرها دستگاه های پر قدرت و مدرنی هستند که برای دو کاربرد بسیار مهم به کار می روند. یکی برای تهویه مطبوع و خنک کردن ساختمان ها در فصل گرم سال و دیگری در فرآیندهای صنعتی برای سردسازی. این سیستم ها باتوجه به نوع عملکرد و قطعاتی که در آنها به کار می رود، به دسته بندی های مختلفی تقسیم می شوند. در ادامه این متن انواع چیلر را با هم می بینیم.
می توان چیلر را برمبنای دو مبنای متفاوت تقسیم بندی نمود. یکی نحوه کار خود سیستم برای تامین سرما و دیگری نوع قطعات اصلی نصب شده در آنها.
انواع چیلر از نظر سیستم داخلی چیلر جذبی و تراکمی دو دسته کلی است که دارای ساختاری کاملا متفاوتی هستند. چیلر جذبی یا لیتیومی با بهره گیری از سوخت فسیلی (مانند گاز)، برق و آب کار می کند. در صورتیکه چیلر تراکمی دارای تنوع بیشتری است. نوعی از آنها به آب و برق، و دسته ای دیگر فقط به برق نیاز دارند.
چیلر جذبی

این دستگاه سرما را با بهره گیری از گرما دفع می کند. مورد بسیار عجیبی است! اگر یخچال های قدیمی را دیده باشید آنها نیز نفت می سوزاندند. چیلر جذبی کمپرسور ندارد، به این معنا که می تواند ظرفیت سرمایش قابل توجهی را بدون مصرف برق زیاد، تامین کنند. نکته اصلی که باید هنگام ارزیابی کاربرد چنین چیلرهایی مورد توجه قرار گیرد این است که آنها برای عملکرد به یک جریان بزرگ و ثابت گرما نیاز دارند.
در حقیقت مزیت اصلی چیلر ابزورپشن زمانی مشخص می شود که ما یک منبع گرمای درحال اتلاف داشته باشیم. به عنوان مثال در فرآیندهای صنعتی که گرمای زیادی تولید می کنند، می توان با هدایت این گرما، از آن جهت استفاده در چیلر جذبی بهره برد.
با پیشرفت در تولید چیلرهای تراکمی، نوع جذبی تقریباً بازار خودرا از دست داده است.
چیلر تراکمی انواع چیلر تراکمی این دستگاهها از چهار قطعه اصلی کمپرسور، کندانسور، شیر انبساط و اواپراتور برای انجام وظیفه خود بهره می برند. برمبنای هر کدام از این قطعات می توان آنها را تقسیم بندی کرد، اما کمپرسور و کندانسور تاثیر بیشتری دارند.


تقسیم بندی برمبنای کندانسور دو نوع کندانسور آب خنک و هواخنک می تواند تغییرات اساسی بر کار و ساختار دستگاه بگذارند. چیلر تراکمی آب خنک برای دفع گرما به محیط بیرون، به برج خنک کننده و آب فراوان نیاز دارد. این در حالیست که چیلر هواخنک برای انجام وظیفه خود تنها به برق متکی است.
هر دو سیستم در پروژه های مختلف تهویه مطبوع خانگی، اداری، بیمارستانی و بهداشتی و همین طور تبرید صنعتی به کار می آید. در وضعیت اقلیمی ایران و باتوجه به کمبود شدید آب، برای بیشتر پروژه ها، چیلر تراکمی هواخنک انتخاب مناسب تری است. می توان گفت سالهای اخیر در خیلی از پروژه ها تنها گزینه قابل اتکا است.
در بعضی پروژه های صنعتی که نیاز به ظرفیت های بسیار بالا و دمای زیر صفر (چند ده درجه سانتی گراد زیر صفر) داریم، چیلر آب خنک می تواند مناسب باشد. البته باید شرایط هر پروژه را در نظر گرفت.
انواع چیلر از نظر کمپرسور بسیار اهمیت دارد که باتوجه به کاربری و شرایط ساختمان یا پروسه صنعتی بدانید چه نوع کمپرسوری برای دستگاه شما مناسب می باشد.
کمپرسور روتاری: در مینی چیلرها بصورت بسیار محدود استفاده می شود. کمپرسور پیستونی: قدیمی ترین نوع است و به سبب سر و صدا و کارایی پایین تر نسبت به رقبای مدرن تر، محبوبیت خودرا از دست داده است. اما به خاطر قیمت پایین تر همچنان طرفدارانی دارد. کمپرسور اسکرال: در چیلرهای کوچک و متوسط بهترین و البته رایج ترین گزینه است. کمپرسور اسکرو: بیشتر برای سیستم های متوسط و بزرگ استفاده می شود. سر و صدای بیشتری نسبت به اسکرال دارد بنا بر این در ساختمان های مسکونی و محیط های شهری می تواند دردسرساز شود. کمپرسور سانتریفیوژ: در بازار بندرت پیدا می شود. چیلر سانتریفوژ فقط زمانی به صرفه است که نیاز باشد یک چیلر با ظرفیت بسیار بالا، همیشه با صد در صد توان کار کند. امروزه با پیشرفت تکنولوژی، چیلر هوا خنک توانسته تقریباً تمام سهم بازار را از آن خود کند. بخصوص اینکه هر چه پیش می رویم محیط ساختمان ها کوچک تر می شود. عامل مهم تر اینکه در سالهای اخیر مشکل کمبود آب نیز بسیار بیشتر شده است. به غیر از چیلر تراکمی هواخنک، کار انواع دیگر چیلرها همراه با تبخیر بسیار زیاد آب است.
اگر قصد خرید چیلر خانگی و یا صنعتی دارید، بهتر است ابتدا به سراغ نوع تراکمی هوا خنک بروید. اگر بعد از تحقیقات متوجه شدید که نمی تواند پاسخگوی نیاز شما باشد، بعد ازآن به گزینه های دیگر فکر کنید. در مرجع فروش چیلر نیز می توانید اطلاعات بسیار مفیدی در مورد این سیستم به دست آورید.
انتهای رپرتاژ آگهی


1401/08/30
12:58:12
0.0 / 5
314
تگهای خبر: ارز , بازار , تكنولوژی , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۵
almur

المور

لاکشری و فشن

almur.ir - حقوق مادی و معنوی سایت المور محفوظ است