پروفیل مبلی و تأثیر نورد سرد بر خواص آن

پروفیل مبلی و تأثیر نورد سرد بر خواص آن به گزارش المور، نورد سرد فرآیندی در صنعت فولاد است که از آن برای فرآوری و ایجاد تغییرات و بهبود در خواص و خصوصیت های ورق فولادی استفاده می شود. طی نورد سرد فولاد بین دو غلتک قرار گرفته و فشرده می شود. بسته به فشاری که به ورق وارد شده خواص فیزیکی محصول نهایی گرفتار تغییرات می شود و شاید بتوان گفت بهترین و برترین خواص به لطف نورد سرد در فولاد ایجاد می شود.


به گزارش المور به نقل از صبا پروفیل، در واقع نورد سرد فرآیندی است برای فرآوری فلز تا خواص و خصوصیت هایی متناسب با نیاز تولیدکنندگان در آن ایجاد بشود، فارغ از اینکه نوع فلز چیست نوردسرد برای تمامی انواع فلزات مناسب و کاربردی است. در ادامه چگونگی انجام این فرایند و تأثیر آن بر خواص و خصوصیت های پروفیل مبلی را توضیح خواهیم داد.
نورد سرد: این فرایند همیشه با نوردگرم شروع می شود که طی آن فولاد در دمایی بالاتر از 900 درجه سانتیگراد یعنی دمایی بالاتر از دمای تبلور مجدد آن نورد می شود. محصول نهایی این نورد ورقی بزرگتر، ضخیم تر و مناسب برای ساخت ریل راه آهن و تیرآهن است.
قبل از عبور از نوردگرم و شروع نوردسرد فولاد اسیدشویی می شود. به لطف این مرحله اثرات و زائده هایی که روی سطح در مرحله ی قبلی یعنی نورد گرم بوجود آمده به صورت کامل شسته می شود. وجود آنها روی سطح در مراحل بعدی می تواند ایجاد مشکل کند. نورد سرد در واقع محصول نورد گرم را مورد پردازش ثانویه ای قرار می دهد. پس از اتمام نورد گرم فولاد تا هم دما شدن با اتاق استراحت می کند و در دمایی کمتر از دمای تبلور مجدد آن باردیگر نورد می شود. این مرحله ی نورد آنیلینگ نامیده می شود که طی آن فشارهای داخلی کاسته می شود، فولاد مستحکم تر و سخت تر می شود. این به لطف جهت گیری مجدد ذرات داخل این ساختار و حرکت آنها در ساختار کریستالی ایجاد می شود که سبب سخت تر شدن فولاد در ساختار میکروسکوپی می شود. طی نورد، ورق از میان غلتک هایی عبور می کند که فاصله ی آنها با عنایت به ضخامت مورد نظر به تدریج کاسته می شود. دستگاه نورد در هر مرحله 3 تا 6 جفت غلتک دارد که به صورت ردیفی در کنار هم قرار گرفته اند. معمولاً هر مرحله این غلتک ها می توانند ضخامت را بین 50 تا 90 درصد کاهش بدهند. محصول نهایی ضخامتی بین 0.12 تا 2 میلیمتر خواهد داشت. این ضخامت کم محصول نورد سرد سبب شده از آنها بیشتر برای ساخت لوله و پروفیل مبلی، قوطی کنسرو، بدنه ی خودرو های سبک وزن، هواپیماهای سبک وزن و... استفاده بشود.


پروفیل مبلی: با نورد سرد فولاد، محصول نهایی ورقی به نام ورق روغنی است که کاربردهای بسیار متنوعی دارد. هم به شکل ورق برای ساخت انواع لوازم خانگی، خودرو، سینک و... مورد استفاده قرار می گیرد هم از آنها به شکل گسترده برای ساختن انواع مقاطع فولادی استفاده می نمایند که خود موارد مصرف مختلف و متنوعی دارند. قیمت پروفیل مبلی با عنایت به قیمت ورق روغنی و وزن هرشاخه از آن تعیین می شود. قیمت به صرفه ی ورق و وزن کم سبب شده قیمت این مقطع با در نظر گرفتن خواص و خصوصیت های کاربردیش بسیار مناسب باشد. پروفیل مبلی در واقع همان ورق روغنی است که تنها با ایجاد تغییرات ظاهری و بدون آن که خواص داخلی آن تغییری داشته باشد به شکل پروفیل درآمده است. در نتیجه این پروفیل هم بهره مند از تمام خواص و خصوصیت های مثبت ورق روغنی است. در ادامه خواص کاربردی این مقاطع را توضیح خواهیم داد.
1. فرآیندپذیری: به لطف مرحله ی آنیلینگ و جهت گیری مجدد ذرات درون ساختار فولاد، فرم پذیری ورق به میزان قابل توجهی بهبود پیدا می کند. همین انعطاف بالا ورق سبب می شود فرآیندهای تخصصی با بروز کمترین ایراد و اشکال انجام بشود. به لطف این فرآیندها تولیدکننده می تواند شکل مورد نظر خویش را ایجاد نماید بدون اینکه قیمت پروفیل سبک اصفهان تغییر زیادی داشته باشد.


2. دقت ابعادی بالا: ورق با عبور از میان غلتک های دستگاه نورد با دقت بالایی گرفتار کاهش ضخامت می شود. زمانی که ورق بعنوان ماده ی اولیه ابعاد دقیقی داشته باشد با استفاده از دستگاههای تولید دقیق و پیشرفته می تواند پروفیلی با دقت ابعادی بالا تولید کرد. این خصوصیت لازمه ی قطعه سازی با این لوله و پروفیل ها است.
3. کیفیت سطحی بالا: اسیدشویی ورق در نوردسرد، با از بین بردن لکه ها کیفیت سطحی را بشدت بالا می برد. بالا بودن کیفیت سطحی هم ظاهر خوبی در مقطع بوجود می آورد هم امکان انجام پرداخت های سطحی را برای مصرف کننده فراهم می آورد. آبکاری و پرداخت فرآیندهای متداولی هستند که برای اصلاح خواص مقاطع فولادی از آنها زیاد استفاده می شود. به کمک این آبکاری های ارزانقیمت و کم هزینه چون گالوانیزاسیون قیمت لوله گالوانیزه تفاوت چندانی با قیمت لوله مبلی اصفهان بعنوان نمونه ی خام پیدا نمی کند اما طول عمر با ضدزنگ شدن افزوده می شود. انجام درست و اصولی آبکاری هم به مهارت آبکار و هم کیفیت سطح بستگی دارد. طی آبکاری لایه ای نازک از فلز روی سطح فولاد قرار می گیرد اگر لوله و پروفیل کیفیت سطحی لازمه را نداشته باشد نمی تواند آبکاری را مستحکم برسطح نگه دارد.
انتهای رپرتاژ آگهیمنبع:

1401/09/11
13:33:11
0.0 / 5
230
تگهای خبر: ارز , تخصصی , تولید , صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
almur

المور

لاکشری و فشن

almur.ir - حقوق مادی و معنوی سایت المور محفوظ است