اشتباهات رایج در اجاره اقامتگاه های بوم گردی

اشتباهات رایج در اجاره اقامتگاه های بوم گردی المور: المور: اقامتگاه های بوم گردی نوعی از محلهای پذیرش مسافر هستند که این سال ها در کشورمان به شدت رشد کرده اند.


به گزارش المور به نقل از جاباما، این اقامتگاه ها که در طراحی و ساخت آنها بیشترین حد شباهت با محیط در نظر گرفته شده است، باتوجه به تنوع اقلیم و شرایط جغرافیایی و بومی هر منطقه، شکل ها و گونه های بسیار منحصر به فرد و متنوعی دارند و شیوه پذیرایی در هر کدام از آنها و در هر منطقه ای با سایر اقامتگاه ها متفاوت است؛ برای مثال شما با اجاره ویلا اقامتی کاملاً متفاوت با بوم گردی دارید.
اقامتگاه های بوم گردی با سایر مسافرپذیرها تفاوت های زیادی دارند که تعدادی از مسافران به سبب شناخت کم از این نوع واحدهای اقامتی اشتباهاتی را در اجاره آنها مرتکب می شوند. این اشتباهات رایج را بدانید تا هنگام اجاره اقامتگاه بوم گردی، از آنها پرهیز کنید.
اقامتگاه های بوم گردی را با هتل ها اشتباه نگیرید
هر چند که اقامتگاه های بوم گردی نیز مانند هتل ها دارای چندین اتاق هستند که در یک مجموعه زیر نظر وزارت گردشگری اجاره داده می شوند، اما این دو گونه اقامتگاه تفاوت های عمده ای با هم دارند. نخست اینکه همه هتل ها برمبنای استانداردها و تعداد ستاره هایشان شبیه به هم هستند اما بوم گردی ها حتی اگر دارای ستاره هایی باشند که میزان خدمات آنها را با هتل ها مقایسه کند، باز هم دو نمونه آنها شبیه به هم نیستند. دوم اینکه نوع خدمات هتل ها برمبنای تعداد ستاره هایشان تعریف و اجرا می شود.
تعویض روزانه ملحفه ها و اتاق ها، از خدمات تعریف شده در هتل های سه ستاره به بالاست اما شاید در اقامتگاه های بوم گردی چنین خدماتی ارائه نشود. به همین دلیل، برای اینکه بدانیم هر بوم گردی چه خدمات ویژه و منحصر به فردی را دارد و چه امکاناتی را در مقایسه با هتل ها به مسافران ارائه می دهد، بهتر است هنگام اجاره آنها از پلت فرم های آنلاین، تمامی موارد مربوط به خدمات آنها را بررسی نمایید.
اقامتگاه بوم گردی در بیشتر شهرها قابل رزرو هستند؛ برای مثال اقامتگاه بوم گردی قشم در جنوب و همین طور در بیشتر شهرهای شمالی و مرکز می توانید بهترین بوم گردی ها را رزرو کنید.
اقامتگاه های بوم گردی با بوتیک هتل تفاوت دارند
بوتیک هتل ها، گونه ای از هتل های خاص و منحصر به فرد هستند که به طور معمول از تغییر کاربری خانه های قدیمی در سراسر دنیا درست شده اند و صاحبانشان با دکوراسیون خاص و چیدمانی برمبنای سلیقه شخصی شان، آنها را تبدیل به اقامتگاه هایی ویژه می نمایند. این تعریف تا حدی در مورد اقامتگاه های بوم گردی نیز صادق است اما دو تفاوت عمده میان بوتیک هتل ها و بوم گردی ها وجود دارد. نخست اینکه در بوم گردی ها دکوراسیون و چیدمان کاملاً بر اقلیم منطقه استوار است و به عنوان مثال یک بوم گردی در خطه شمال، از وسایل و تجهیزاتی که در جنوب ایران استفاده می شود برای دکوراسیون و چیدمان استفاده نمی نماید.
دوم اینکه نوع پذیرایی در بوم گردی ها به طور معمول به شکل سنتی است و خیلی از آنها بصورت سرویس کف خواب از مسافران پذیرایی می کنند و یا برخی از آنها سرویس بهداشتی در درون اتاق ندارند. این مقوله در مورد بوتیک هتل ها وجود ندارد و بوتیک هتل ها همگی دارای تخت خواب بوده و از آنجا که تعداد ستاره های بالایی دارند، برمبنای استانداردها، در داخل اتاق سرویس بهداشتی و حمام دارند. البته هنگام اجاره بوم گردی ها باید در مورد نوع سرویس بهداشتی و سرویس خواب در پلت فرم های آنلاین اطلاع کسب نمود چون تعدادی از آنها نیز دارای تخت خواب بوده و سرویس بهداشتی در تمام یا برخی از اتاق های آنها موجود است.
اقامتگاه های بوم گردی را با میهمان پذیرها و خوابگاه اشتباه نگیرید
میهمان پذیرها و خوابگاه ها دو نمونه از اقامتگاه های ارزان هستند که برای مسافرانی که دوست دارند اقتصادی سفر کنند طراحی شده اند. شکل کلی میهمان پذیرها شبیه به هتل است اما در آنها از سرویس بهداشتی درون اتاق، صبحانه رایگان، رستوران در محیط هتل و بسیاری موارد دیگر خبری نیست. خوابگاه ها نیز اقامتگاه هایی رایگان هستند که در آنها برخی از اتاق ها دارای تخت های دو یا چند طبقه است که چند نفر غریبه آنها را اجاره می کنند و آنها نیز فاقد سرویس بهداشتی هستند.
این نوع اقامتگاه ها را نباید با بوم گردی‎ها اشتباه گرفت. بوم گردی ها اقامتگاه هایی هستند که اولاً از نظر قیمت چندان ارزان نیستند و نوع خدمات و سرویس دهی آنها به هتل های چند ستاره شباهت بیشتری دارد تا میهمان پذیرهای ارزان. علاوه بر این هر چند ممکنست در بوم گردی ها نیز سرویس بهداشتی خارج از اتاق باشد اما این اقامتگاه ها به طور معمول خانه های بزرگ حیاط داری هستند که هر اتاق دارای حریم امن و فضای خصوصی است و شباهتی میان آنها با خوابگاه ها وجود ندارد. بهترین راه اطلاع یافتن از انواع خدمات بوم گردی ها مطالعه شرایط آنها از پلت فرم های آنلاین است.


اقامتگاه های بوم گردی را با خانه های روستایی اشتباه نگیرید
خانه های روستایی که بیشتر در شمال اجاره داده می‎شوند، تا حدی به اقامتگاه های بوم گردی شباهت دارند اما این دو نوع اقامتگاه دارای تفاوت عمده ای هستند. از آن جایی که خانه های روستایی توسط صاحبان میهمان نواز خانه بصورت فردی و انحصاری و بدون نظارت وزارت گردشگری اجاره داده می شود، شرایط اجاره در آنها فرق دارد؛ به عنوان مثال قوانین حاکم بر اقامتگاه های بوم گردی در آنها وجود ندارد و میزان نظارت کمتر شرایط امنیت در آنرا متفاوت می کند.
نکته دیگر در مورد خانه های روستایی این است که غالباً ساکنان خانه یک یا چند اتاق از خانه مسکونی خودرا به مسافران اجاره داده و خودشان نیز همزمان در آنجا زندگی می کنند. اقامتگاه های بوم گردی از طرف دیگر، مکان هایی عمومی هستند که چندین مسافر در اتاق های جداگانه آن در کنار هم زندگی می کنند. علاوه بر این، اقامتگاه های بوم گردی غالباً یک آشپزخانه دارند که غذاهای محلی در آنجا به مسافران ارائه می‎شود. به طور معمول در خانه های روستایی نیز ساکنین خانه شما را در غذای محلی خود شریک می کنند اما این دو، تفاوت هایی با هم دارند که می توان تفاوت های آنها را هنگام مطالعه شرایط و اجاره در پلت فرم های آنلاین پیدا کرد.
اقامتگاه های بوم گردی با کلبه های چوبی و جنگلی فرق دارند
کلبه های جنگلی خانه های چوبی در درون جنگل هستند که شکل و معماری منحصر به فردی دارند. کلبه های جنگلی ممکنست یک طبقه یا دو طبقه باشند که هر کدام از آنها جذاب و جالب توجه هستند. به طور معمول کلبه های جنگلی باتوجه به قرار داشتن در دل جنگل از در دسترس ترین مصالح ساختمانی یعنی چوب تولید شده اند. اگر دو طبقه باشند مانند کلبه های سوئیسی بصورت مثلثی بوده و هنگامی که در طبقات بالا راه می روید، صدای پای شما روی چوب ها شنیده می شود.
کلبه های جنگلی حال و هوای خاصی دارند و ممکنست برای گرم کردن آنها از بخاری هیزمی استفاده گردد. علاوه بر این زمانی که کلبه های جنگلی را از پلت فرم های آنلاین اجاره می کنید، یک خانه دربست را در اختیار دارید که به شما و همسفران تان اختصاص دارد. این در حالیست که اقامتگاه های بوم گردی لزوماً چنین شرایطی را ندارند و قاعدتاً جهت استفاده گروهی از مسافران طراحی شده اند که در اتاق های کنار هم زندگی می کنند؛ بدین سبب می توان از پلتفرم‎های آنلاین چند اتاق از یک اقامتگاه بوم گردی را برای یک گروه از مسافران اجاره کرد. از طرف دیگر هر چند اقامتگاه های بوم گردی نیز باتوجه به طبیعت و اقلیم هر منطقه ساخته می شوند و ممکنست در ساخت آنها از چوب استفاده شده باشد اما این خاصیت همیشگی نیست.


اقامتگاه های بوم گردی را با هتل آپارتمان اشتباه نگیرید
برخی از اقامتگاه های بوم گردی ساختمان هایی دو یا چند طبقه هستند. اگر مقرر است در چنین جایی اقامت کنید، آنرا با هتل آپارتمان اشتباه نگیرید. زمانی که شما در هتل آپارتمان اقامت می کنید، چیزی شبیه به یک خانه مستقل را اجاره کرده اید که کمتر کسی برای خدمت رسانی به شما حضور دارد اما اقامتگاه بوم گردی چنین شرایطی ندارد.
شما در اقامتگاه بوم گردی میهمان میزبانانی خوش برخورد و مهربان هستید که در هر لحظه و هر شرایطی برای سرویس دهی به شما آماده هستند. اقامتگاه های بوم گردی حتی اگر در فضای آپارتمانی باشند، باز هم همان شرایط و خدمات اقامتگاه های بوم گردی سنتی را دارند و به همان اندازه دلچسب و جذاب هستند.
انتهای رپرتاژ آگهیمنبع:

1402/03/01
13:55:01
0.0 / 5
224
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
almur

المور

لاکشری و فشن

almur.ir - حقوق مادی و معنوی سایت المور محفوظ است