تهرانی ها چقدر پولدارترند؟

تهرانی ها چقدر پولدارترند؟ به گزارش المور، همشهری نوشت: تازه ترین آمارها از الگوی مصرف و درآمدخانواده ها نشان میدهد با وجود آنکه درآمد تهرانی ها بالاتر از بقیه استانهای کشور است، اما هزینه ها به همین نسبت بالاست به نحوی که حتی رشد هزینه و درآمد در سالهای اخیر برای استان تهران کمتر از میانگین کل کشور بوده است.شاخص های مربوط به الگوی مصرف خانواده ها یکی از مهم ترین فاکتورهای اقتصادیست. شناخت الگوهای مصرف خانوارها از این جهت اهمیت دارد که می تواند بطور مستقیم بر رشد اقتصادی و رفاه خانواده ها اثر بگذارد. از جانب دیگر مصرف اثرگذارترین بخش تقاضای کل اقتصاد است و مصرف خانواده ها حدود ۶۰درصد تولید ناخالص داخلی را شامل می شود.

به همین دلیل کاهش مصرف خانواده ها می تواند به مفهوم کوچک ترشدن اقتصاد باشد. با اینحال نظام مصرف در کل کشور رویه یکسانی ندارد. آن طورکه آمارها نشان میدهد میزان درآمد و مصرف خانواده ها در نقاط مختلف کشور متفاوت می باشد و تهران درعین حال تفاوت های بیشتری با سایر نقاط ایران دارد.
مقایسه درآمد تهرانی ها با سایر استان ها
داده های آماری نشان میدهد متوسط درآمد یک خانواده شهری در ایران در سال ۱۴۰۱بالغ بر ۱۶۷میلیون تومان و هزینه های آن ۱۳۷میلیون تومان بوده است. این در حالیست که متوسط درآمد یک خانواده در تهران در یک سال ۲۳۰میلیون تومان است اما میزان مصرف یا هزینه های همین خانواده ۱۹۶میلیون تومان است.

این ارقام برای خانواده هایی که در روستا زندگی می کنند پایین تر است. بطوریکه متوسط درآمد یک خانواده روستایی در ایران در سال قبل ۹۷میلیون تومان بوده است درحالی که هزینه های همین خانواده ۷۹میلیون تومان بوده است. همین طور درآمد متوسط یک خانواده روستایی در تهران ۱۴۷میلیون تومان و هزینه های آن ۱۱۳میلیون تومان بوده است.

این ارقام نشان میدهد درآمد تهرانی ها بالاتر از سایر شهرهاست اما به همین نسبت هزینه های آنها نیز بالاتر از سایر نقاط کشور است به نحوی که حتی رشد هزینه و درآمد در سالهای اخیر برای استان تهران کمتر از کل کشور بوده است. این اختلاف درآمد و هزینه در بعضی سال ها بسیار پایین است که می تواند نشان دهنده پس انداز کم خانواده ها در تهران باشد. اطلاعات تکمیلی تر نشان میدهد ۲۸.۲درصد خانوارهای شهری و ۳۲.۵درصد خانواده های روستایی هزینه های زندگی شان از درآمدشان کمتر است.
سهم تهرانی ها از تفریح، کمتر از بقیه ایران
همچنین مقایسه میزان هزینه ها در تهران با سایر شهرها نشان میدهد که سهم مسکن و هزینه های خوراک در تهران بسیار بالاتر از سایر نقاط کشور است بطوریکه ۷۳درصد از کل درآمد پایتخت نشینان صرف خوراک و مسکن می شود و سهم تفریح و سرگرمی کمتر از سایر نقاط کشور است.
کاهش اثر یارانه
آمارهای موجود از نظام هزینه و درآمد خانواده همین طور نشان میدهد که سهم درآمد حاصل از یارانه نسبت به گذشته کمتر شده است. این اطلاعات نشان میدهد درحالی که سهم یارانه از کل درآمد خانوار در سال ۱۳۹۶در دهک های پایین درآمدی چشم گیر بوده است اما در سال ۱۴۰۱این سهم خیلی کم و نزدیک به صفر شده است.

به این معنا که یارانه ها در حال حاضر تأثیر چندانی در بودجه خانواده ها حتی خانوارهای کم درآمد ندارد. بررسی های تکمیلی تر نشان میدهد که در طول سالهای قبل سهم مسکن و خوراک ازکل هزینه ها بالا رفته است و در مقابل از سایر هزینه ها مثل بهداشت، تفریح، آموزش و پوشاک کم شده است، بطوریکه بین سالهای ۱۳۹۶تا ۱۴۰۱حدود ۱۰درصد به مجموع هزینه های مسکن و خوراک خانوارهای شهری و روستایی افزوده شده و در مقابل از سایر هزینه ها کاسته شده است.

داده های آماری همین طور نشان میدهد اختلاف درآمدها و هزینه های خانواده ها خیلی کم شده و با این رویداد پس انداز خانواده ها کاهش پیدا کرده است. این مساله می تواند مانع از تشکیل سرمایه و سرمایه گذاری بخش خصوصی شود. بنظر می رسد بهبود این وضعیت در گروه کنترل تورم و افزایش رشد اقتصادی کشور است.

۲۱۷منبع:

1402/08/23
13:51:51
225
0.0 / 5
موضوعهای خبر: اقتصاد , پوشاك , تولید , زندگی
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران المور در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۵
almur

المور

لاکشری و فشن

almur.ir - حقوق مادی و معنوی سایت المور محفوظ است