متقاضیان نهضت ملی مسکن بخوانند

متقاضیان نهضت ملی مسکن بخوانند به گزارش المور، ایسنا نوشت: بعد از آنکه رییس صندوق ملی مسکن از مذاکره با 10 کشور اروپایی و آسیایی برای ارتقای فناوری ساخت طرح نهضت ملی مسکن خبر داد، مشاور وزیر راه و شهرسازی نیز بتازگی اعلام نموده با 8 کشور برای ورود تکنولوژی ساخت به کشور توافق شده است.مدتی قبل، محمدرضا اسماعیلی ـ رییس هیأت عامل صندوق ملی مسکن - اظهار داشته بود: بمنظور ارتقای فناوری و به صرفه کردن عملیات ساخت طرح نهضت ملی مسکن با بیش از ۱۰ شرکت بین المللی درحال مذاکره هستیم که این شرکتها هم آسیایی و هم اروپایی هستند.

در همین راستا بتازگی حسن تیزمغز ـ مشاور وزیر راه و شهرسازی - در یک همایش اظهار داشت: وزارت راه و شهرسازی در نظر دارد با کمک بخش خصوصی چهار میلیون واحد مسکونی بسازد و در این هدف، همراهی بخش خصوصی با بوجودآوردن مشوق های مناسب ضروریست.

وی اضافه کرد: در دولت سیزدهم سعی کردیم تا فناوری جدید را وارد ساخت و ساز نماییم. در کنار بهره مندی از تکنولوژی نوین ساخت از نیروی انسانی داخل کشور بهره گرفته خواهد شد.

تیزمغز با بیان اینکه هشت کشور خارجی برای ورود تکنولوژی نوین ساخت به کشور موافقت کرده اند، اظهار داشت: در برنامه است تا چندین کارخانه پیش ساخته راه اندازی نماییم و در این کارخانجات از نیروی داخل استفاده خواهد شد.

مشاور وزیر راه و شهرسازی در همایش انبوه سازان و سازندگان با رویکرد مقررات ملی بیان کرد: همکاری بانکها با طرح نهضت ملی مسکن چندان مناسب نمی باشد. ضمن این که سود بالای تسهیلات این طرح باید کاهش پیدا کند.

وی هم چنین از آمادگی برای بازسازی غزه و عمران منطقه آگاهی داد.
ساخت مسکن در قالب نظام فنی و اجرایی
در ادامه این همایش اقبال شاکری ـ عضو کمیسیون عمران مجلس - اظهار داشت: مجلس برای تسهیل گری در اجرای بهینه طرح نهضت ملی مسکن اقداماتی را انجام داده است. از جانب دیگر ۱۰ نوع فناوری و روش نوین ساخت شناسایی شده است. در توافق با وزارت راه و شهرسازی مقرر شده تا ساخت نهضت ملی مسکن در قالب نظام فنی و اجرائی عملیاتی شود.

وی اشاره کرد: مجلس تلاش دارد تا قوانینی را به تصویب برساند که ضمن تسهیل گری در ساخت و ساز منجر به کاهش قیمت تمام شده مسکن برای متقاضیان واقعی مسکن شود.
از الزامات ساخت مسکن با کفیت، تعامل دولت و بخش خصوصی است
هم چنین شهاب سعادت نژاد ـ رییس انجمن سازندگان مسکن و ساختمان شهر تهران - اظهار داشت: بخش خصوصی در کنار دولت برای اجرای طرح نهضت ملی مسکن تلاش می کند. ما با همکاری دولت، شهرداری ها و دیگر بخش ها تلاش می نماییم کیفیت و ساخت و ساز ارتقا پیدا کند.

وی اشاره کرد: صنعت ساختمان سازی یکی از بزرگترین صنایع مهم کشور است و با تعامل بین وزارت راه و شهرسازی و انبوه سازان و سازندگان حرفه ای می توان ساختمان هایی باکیفیت و ایمن ساخت و در این جهت دولت باید حمایت های لازم را از بخش خصوصی انجام دهد. هدف از برگزاری چنین رویدادهایی ارتباط نزدیک دولت، انجمن ها، دست اندرکاران صنعت ساختمان و آشنایی با توانایی های سازندگان بخش خصوصی است. در این همایش به الزام استفاده از مقررات ملی در ساخت ساختمان ها نیز پرداخته شد.
مهندسان دارای صلاحیت باید در راه اندازی بناها به کار گرفته شوند
یک فعال صنعت ساختمان نیز بیان کرد: مقررات ملی ساختمان و بهره مندی از مهندسان دارای صلاحیت از الزاماتی است که باید رعایت شود. آموزش و نظارت بیش از پیش مهندسان برای ارتقای عمر ساختمان ها را نیز باید جدی گرفت.

بابک بهمنی اظهار داشت: مقررات ملی و کنترل ساختمان کامل، کاربردی و گره گشاست و باید در تمامی مراحل از طرحی تا نظارت و اجرا مورد بهره برداری حداکثری فعالان و دست اندرکاران باشد.

وی با بیان اینکه، برگزاری آزمون های نظام مهندسی و کنترل ساختمان باید با دقت بیشتری صورت گیرد، اضافه کرد: در مراحل مختلف ساخت باید مهندسان دارای صلاحیت انتخاب شوند و در ضمن ساخت مشاوره این مهندسان در ساخت ملاک عمل باشد.

بهمنی رعایت مقررات ملی و کنترل ساختمان را تضمین کننده ایمنی ساختمان ها در آینده و جلوگیری از هدر رفت سرمایه های ملی عنوان و اشاره کرد: ساختمان هایی همچون متروپل و تخریب ساختمان ها در زلزله سرپل ذهاب و دیگر موارد گوناگون حکایت از آن دارد که مقررات ملی ساختمان رعایت نشدند و بدین سبب اهتمام به آن و استفاده از مهندسان دارای صلاحیت در تمامی مراحل ساخت، امری اجتناب ناپذیر است.۲۱۷منبع:

1402/08/28
00:02:59
0.0 / 5
123
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۲
almur

المور

لاکشری و فشن

almur.ir - حقوق مادی و معنوی سایت المور محفوظ است