كمیسیونر انرژی اتحادیه اروپا در دیدار با وزیر نفت:

كارگروه تجارت نفت بین تهران و بروكسل تشكیل شد

كارگروه تجارت نفت بین تهران و بروكسل تشكیل شد المور: كمیسیونر انرژی اتحادیه اروپا بعد از دیدار با وزیر نفت اعلام نمود كه اتحادیه اروپا تلاش می كند با وجود خروج آمریكا از برجام، سطح كنونی تجارت بخش نفت و گاز ایران را حفظ كند.به گزارش المور به نقل از وزارت نفت، میگوئل آریاس كانته بعدازظهر امروز (شنبه، ۲۹ اردیبهشت ماه) بعد از دیدار با بیژن زنگنه اظهار داشت: سران اتحادیه اروپا در نشستی بسیار سازنده در صوفیه مجارستان پیامی ارسال كردند كه ما كاملا به اجرای برنامه جامع اقدام مشترك (برجام) متعهد هستیم و این مستلزم این است كه منافع این توافق به مردم ایران هم برسد، بدان معنا كه جریان تجارت در بخش نفت و گاز با وجود خروج آمریكا از برجام، حفظ شود.
وی اضافه كرد: البته ما درباره احتمال استثناها و معافیت ها با آمریكا مذاكره خواهیم كرد و حداقل در قراردادهای نهایی شده در زمانی كه آمریكا بخشی از توافق بود، همكاری می نماییم و این مورد برای شركت های بزرگ مهم است.
كمیسیونر انرژی اتحادیه اروپا اظهار داشت: ما مقرراتی وضع خواهیم كرد تا از شركت هایی كه تحریم می شوند، با استفاده از شرایط انسداد (Blocking Status) محافظت كنیم؛ در همین حال ابزارهای مالی لازم برای تأمین شرایط مالی سرمایه گذاری ها و تبادلات مالی را تولید و ایران را برای تأمین مالی از جانب بانك سرمایه گذاری اروپا واجد شرایط می نماییم.
نخستین كارگروه تهران و بروكسل برای تجارت نفت تشكیل شد
كانته با تاكید بر اینكه ما خواستار حل همه مشكلات پیش روی معاملات معمولی نفت هستیم خاطرنشان كرد: وزیر نفت ایران همه عناصری را كه باید با آنها مقابله نماییم، اعم از مسائل مالی، حمل ونقل، بیمه و ذخیره سازی، با جزئیات مشخص كرده است.
كمیسیونر انرژی اروپا اظهار داشت: برای حل آنها، تصمیم گرفته ایم از امروز كارگروه ایران و اتحادیه اروپا را برای تجارت نفت آغاز نماییم تا بررسی شود چگونه می توانیم از ایران حمایت نماییم كه سطوح كنونی تجارت جهانی نفت خویش را حفظ كند؛ اولین نشست این كارگروه اكنون برای مشخص شدن دستور كار، مسائل و چارچوب زمانی برای حل مشكلات مختلف در حال برگزاری است.
كانته اظهار داشت: ما باید نگاهی جامع داشته باشیم و متعهد هستیم كه برای حفظ تجارت نفتی از ایران حمایت نماییم.
وی با تاكید بر این كه توافق هسته ای بعنوان یكی از ستون های حفاظت از منع گسترش سلاح های هسته ای در جهان و حفظ صلح و امنیت منطقه ضروری به شمار می آید، اظهار داشت: همینطور مهم است كه اقتصاد ایران سطح رشد را كه مردم شایستگی آن را دارند، داشته باشد.

شرایط انسداد شامل همه شركت ها می شود
كمیسیونر انرژی اتحادیه اروپا در تشریح سازوكار «شرایط انسداد» كه در سال ۱۹۹۶ برای مقابله با تحریم های كوبا، لیبی و ایران، بوجود آمده بود، اظهار داشت: این شرایط به صورت اصولی شامل همه شركت ها می شود، البته این یك سازوكار پیچیده است كه هیچگاه اعمال نشده، اما اكنون ما قلمرو آن را توسعه می دهیم تا تحریم های جدید را شامل شود.
كانته اضافه كرد: این فرآیند از مشمول شدن شركت های اروپایی در تحریم ها پیشگیری می كند و به آنها امكان می دهد كه خسارت های خویش را دریافت كنند؛ این فرآیند ابزاری جدید است و باید توسعه یابد.
وی تاكید كرد: این تنها ابزار ما نیست و یكی از چند ابزار است كه باید كنار هم بگذاریم. بعضی از این ابزارها بیشتر برای شركت های كوچك و متوسط كارایی خواهد داشت، برای شركت های بزرگ باید راهكارهای دیگری همچون تأمین مالی از جانب بانك سرمایه گذاری اروپا درنظر گیریم.
این مقام اروپایی با تاكید بر مطرح بودن مجموعه ای از ابزارها اظهار داشت: همانطور كه وزیر نفت ایران گفت ما باید مشكلات اساسی را حل نماییم، بعضی از این ابزارها ممكن است مفید باشد، برخی ممكن است نیازمند اقدام های اضافی باشد كه باید به صورت مشترك انجام دهیم و این یك تلاش مشترك برای رسیدن به یك راه حل مشترك است.
كانته با اشاره به رایزنی های انجام شده هنگام نهایی كردن برجام با شركت های بزرگ، اظهار داشت: اكنون كه با عنایت به تحریم های آمریكا، ما با فدراسیون های بانكی برای عرضه خدماتی همچون سوئیفت، گفت وگویی مثبت داریم.
وی با مرور اقدام های انجام شده تابحال برای نجات برجام از جانب اتحادیه اروپا اظهار داشت: ما سه روز پیش نشست سران اتحادیه اروپا را در صوفیه شاهد بودیم و امروز من اینجا هستم، ما در حال گفت وگوی مستقیم با فدراسیون های بانكی، شركت های بیمه، خدمات مالی و شركت های بزرگ هستیم و بی شك ابزارهای قانونی الزامی در اختیار داریم كه روی میز خواهیم گذاشت.

1397/02/31
15:26:47
5.0 / 5
4373
تگهای خبر: آمریكا , بانك , بیمه , تجارت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۱
almur

المور

لاکشری و فشن

almur.ir - حقوق مادی و معنوی سایت المور محفوظ است