برای اولین بار پس از چند دهه؛

عربستان فرمول قیمت نفت خام خویش را تغییر می دهد

عربستان فرمول قیمت نفت خام خویش را تغییر می دهد المور: عربستان سعودی فرمول تعیین قیمت پیش فروش نفت خام خود در آسیا را از ماه اكتبر تغییر می دهد؛ این نخستین بار بعد از دهه ۱۹۸۰ است كه عربستان بنچ مارك های قیمت رسمی فروش خویش را تغییر می دهد.به گزارش المور به نقل از مهر به نقل از رویترز، عربستان سعودی فرمول تعیین قیمت پیش فروش بلندمدت نفت خام خود در آسیا را از ماه اكتبر تغییر می دهد. این نخستین بار است كه بعد از اواسط دهه ۱۹۸۰ عربستان بنچ مارك های قیمت رسمی فروش (اواس پی) خویش را تغییر می دهد.
فرمول جدید بر مبنای قیمت متوسط ماهانه شاخص پیش خرید نفت خام عمان در بورس بازرگانی دوبی (دی ام ای) و قیمت نقدی نفت خام دوبی كه توسط موسسه اس اندپی گلوبال پلاتس، قیمت گذاری می شود، خواهد بود. در فرمول قبلی پلاتس قیمت نفت عمان را هم تخمین می زد و سپس میانگین آن با قیمت تعیین شده نفت دوبی توسط پلاتس، به دست می آمد.
به این ترتیب اواس پی آرامكوی سعودی برای ماه اكتبر، بر مبنای میانگین قیمت های واقعی بسته شده قرارداد پیش خرید نفت عمان در بورس دی ام ای و قیمت نقدی نفت دوبی در ماه دسامبر است كه توسط پلاتس ارزیابی می گردد. هر دو این قیمت ها در ماه اكتبر مشخص خواهند بود.
بورس دی ام ای قرارداد شاخص عمان را از سال ۲۰۰۷ به راه انداخت و حالا این شاخص یكی از سیال ترین قراردادهای پیش خرید نفت خام خاورمیانه است.
سال گذشته سازمان بازاریابی نفت عراق (سومو) پیشنهاد داد نفت خام بصره خویش را برای فروش در آسیا به وسیله شاخص عمان در بورس دی ام ای قیمت گذاری كنند و حالا سعودی ها هم نمی خواهند از این قائله عقب بمانند.
ارامكوی سعودی معمولا اواس پی ماهانه خویش را در پنجم هر ماه تعیین می كند و این قیمت روند قیمت نفت ایران، كویت و عراق را تعیین می كند و بدین سان بر قیمت بیش از ۱۲ میلیون بشكه نفت صادر شده به آسیا تاثیر می گذارد.

1397/04/15
13:05:51
5.0 / 5
4936
تگهای خبر: بورس , دوبی , فروش , قیمت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۴
almur

المور

لاکشری و فشن

almur.ir - حقوق مادی و معنوی سایت المور محفوظ است