بلومبرگ انگلیسی؛

اوپك نمی تواند قیمت نفت را پایین بیاورد، پاسخ معما، ایران است

اوپك نمی تواند قیمت نفت را پایین بیاورد، پاسخ معما، ایران است المور: بلومبرگ انگلیسی در گزارشی نوشت: علی رغم فشار ترامپ بر اوپك در مورد قیمت ها، قیمت نفت پایین نخواهد آمد؛ تنها راه كاهش قیمت ها تغییر سیاست ترامپ در قبال ایران است.به گزارش المور به نقل از مهر، بلومبرگ انگلیسی در گزارشی با اشاره به فشارهای ترامپ بر اعضای اوپك جهت افزایش تولید برای كاهش قیمت نوشت كه این فشارها بی نتیجه است و ترامپ اگر بدنبال كاهش قیمت نفت می باشد باید مواضعش در برابر ایران را اصلا كند. متن كامل این گزارش از نظرتان می گذرد.
یك بار دیگر رییس جمهور ترامپ با استفاده از توییتر خود، اوپك را برای بالا بودن قیمت های نفت تحت فشار قرار داد. اما این كه آنها را مجبور به افزایش تولید كرد، قیمت نفت را پایین نمی آورد. تنها راه كاهش قیمت ها تغییر سیاست وی در قبال ایران است.
متاسفانه احتمال وقوع چنین چیزی بسیار كم است و ازاین رو قیمت های نفت به افزایش خود ادامه خواهند داد. چراكه تاجران نفت متوجه شده اند كه حاشیه ظرفیت ذخیره تولید نفت جهان برای جبران كردن اختلال در عرضه، بصورت چشمگیری كاهش یافته است.
آنها چیزی می دانند كه ترامپ یا نمی داند یا نمی خواهد درك كند: وقتی تحریم های ضد ایران در ماه نوامبر اجرایی شوند، تولیدكنندگان توانایی و ظرفیت كافی برای جبران نفت از دست رفته را ندارند. اگر ترامپ در متوقف كردن كل صادرات نفت ایران موفق شود، آنها باید روزانه ۲.۷ میلیون بشكه نفت ایران را جایگزین كنند. این حفره بزرگی است كه به سادگی پر نمی گردد.
اگر آنها نتوانند این كار را بكنند، قیمت ها به شدت بالا خواهد رفت. طبق تخمین بانك آمریكا، متوقف كردن كامل صادرات نفت ایران، درصورتی كه عربستان سعودی نتواند تمام آن را جبران كند، قیمت نفت را تا بشكه ای ۱۲۰ دلار بالا می برد.
در دنیای ترامپ، قیمت بنزین آمریكا كه او روی آن تمركز كرده، همین حالا هم باید پایین بیاید. روز چهارشنبه، عربستان سعودی اعلام نمود كه در ماه گذشته ۱۰.۵ میلیون بشكه در روز تولید كرده است و قبل از موعد، به سطح تولید توافق شده اوپك در وین رسیده است. این افزایش ۵۰۰ هزار بشكه در روز در ماه می، بزرگترین افزایش ماهیانه تولید عربستان از ماه ژوئن ۲۰۰۴ تا كنون است.
اما یك مشكل وجود دارد. انتظار می رفت با این جهش تولید عربستان، تولید كل اوپك هم به همین شكل جهش كند، اما نكرد. این افزایش با كاهش تولید در كشورهای دیگر اوپك، كاملا در سایه قرار گرفت. اگر به این اتفاق، افت صادرات ۳۵۰ هزار بشكه در روزكانادا به دلیل انفجار در خط لوله اویل سندز را اضافه نماییم، كل افزایش تولید عربستان، گویی اصلا وجود نداشته است.
این نكته بسیار مهم می باشد كه افزایش تولید عربستان در ماه ژوئن، با افت تولید در نقاط دیگر جهان كاملا خنثی شد، اما نه ایران. تولید نفت ایران اصلا كم نشده است.
حقیقت ساده این است كه ظرفیت تولید ذخیره نفت جهان برای جبران حذف كامل صادرات نفت ایران، كافی نیست. محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان در سال ۲۰۱۶ به بلومبرگ اظهار داشت كه عربستان سعودی می تواند تولید خویش را فورا به ۱۱.۵ میلیون بشكه در روز برساند و سپس ظرف ۶ تا ۹ ماه آن را تا ۱۲.۵ میلیون بشكه در روز افزایش دهد. او از زمان این مصاحبه هیچ چیزی كه نشان دهد ظرفیت عربستان بیش از رقم فعلی است، نگفته است. سایرین اما در این زمینه تا این حد خوشبین نیستند. سازمان بین المللی انرژی در ان زمان اعلام نمود كه فراتر رفتن از ۱۱ میلیون بشكه در روز، نیازمند تقویت تولید هزینه بر دریایی است.
بیشترین میزانی كه عربستان سعودی توانسته است تا كنون به صورت میانگین ماهانه تولید نماید، طبق داده های رسمی ای كه به اوپك عرضه شده است، 10.72 میلیون بشكه در روز بوده است. هر چیزی فراتر از این میزان، هنوز ناشناخته است. این به این معنا نیست كه چنین چیزی غیرممكن است، بلكه وضعیت آن نامعلوم است. تمام چیزی كه می توان در شرایط كنونی با اطمینان گفت این است كه این كشور حدود 200 هزار بشكه در روز ظرفیت ذخیر ثابت شده دارد كه می تواند فورا به كار بگیرد.
ممكن است چند صد هزار بشكه نفت در روز هم به تولید امارات متحده عربی و كویت اضافه شود و 500 هزار بشكه هم در منطقه بی طرف مشترك بین عربستان و كویت وجود داشته باشد. این منطقه بعد از این كه عربستان سعودی به دلیل خطرات زیست محیطی در سال 2015 آن را تعطیل كرد، بلااستفاده مانده است. حالا اشاره هایی شده كه امكان دارد این منطقه در ماه های آتی دوباره باز شود.
سایر اعضای اوپك امكان دارد یكصد هزار بشكه دیگر در روز ظرفیت ذخیره داشته باشند و در خارج از اوپك، روسیه همین حالا آغاز به افزایش تولید خود كرده است. روسیه هیچگاه میزان رسمی ظرفیت ذخیره خویش را اعلام نكرده است.
پیش بینی ها از 215 هزار بشكه در روز به اعتقاد رنسانس كپیتال، تا 500 هزار بشكه در روز طبق نظر شركت نفت و گاز دولتی گازپروم، كه سومین تولیدكننده بزرگ روسیه است، تفاوت می كند.
اما این همه نفت اضافی جهان بود. حدود 1.5 میلیون بشكه در روز، نفتی است كه می تواند برای جبران نبود تولید نفت ایران، فورا به كار گرفته شود. این مقدار اصلا كافی نیست.
آزاد كردن نفت از ذخایر نفتی استراتژیك آمریكا، می تواند از نظر تئوری، در كوتاه مدت، پاسخ این مشكل باشد اما این هم كارگر وجود ندارد. همین حالا هم پالایشگاه های آمریكا نفت بیشتری نیاز ندارند و ازاین رو هرگونه عرضه اضافی از جانب ذخایر استراتژیك آمریكا، باید صادر شود و چندین ماه طول می كشد كه این نفت به پالایشگاه های آسیایی كه نیازمند آن هستند، برسد.
پس در برابر این توئیت ترامپ، «انحصارگرایان اوپك باید به یاد داشته باشند كه قیمت بنزین خیلی بالاست و آنها كمك چندانی در این رابطه نمی كنند. باید گفت آنها قیمت ها را در شرایطی بالا می برند كه ایالات متحده از خیلی از اعضای آنها در برابر پول اندكی دفاع می كند. این باید یك جاده دو طرفه باشد. قیمت ها را همین حالا كاهش دهید»، واضح است كه بر اساس گزارش هفته پیش شركت مشاور انرژی اف جی ای، «یا مشاوران رییس جمهور ترامپ بازار نفت را درك نمی كنند، و یا ساده تر این است كه او به آنها گوش نمی دهد».
یك راه وجود دارد كه با آن، رییس جمهور به سادگی قیمت ها را پایین بیاورد و این راه شخصی است كه وقتی به آینه نگاه می كند او را می بیند! او می تواند تحریم های خود بر ایران را به روشی بسیار تدریجی تر از اعمال یك باره همه تحریم ها در 4 نوامبر، وضع كند.
مطمئنا این روند كار را طولانی تر خواهد كرد، اما فشار روی بازارهای نفت و قیمت های بنزین، كه گویا فقط این اهمیت دارد، را هم كاهش خواهد داد. متاسفانه به نظر نمی رسد كه صبر یكی از خصوصیات بارز آقای رییس جمهور باشد.
به نظر می رسد بالا بردن تولید و سرازیر كردن آن به بازار نفت، با هدف كاهش وحشت بازار از كمبود عرضه در زمانی كه تحریم های ضدایرانی ترامپ شروع به اثرگذاری می كنند انجام شده باشد، اما هرگونه آسودگی خیالی، عمر كوتاهی خواهد داشت؛ قیمت های نفت این را منعكس خواهند كرد.

1397/04/19
13:10:00
5.0 / 5
4716
تگهای خبر: آمریكا , بازار , تولید , صادرات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۵
almur

المور

لاکشری و فشن

almur.ir - حقوق مادی و معنوی سایت المور محفوظ است