حراج ملی از مرز ۱۸ میلیارد تومان گذشت

حراج ملی از مرز ۱۸ میلیارد تومان گذشت المور: مجموعه نفیس قرآن های مطلا كه شامل بزرگ ترین و كوچك ترین قرآن های طلا و نقره جهان است، با ۷ میلیارد تومان ارزشمندترین اثر هنری چهارمین دوره حراج ملی بود.


به گزارش سرویس بازار ایسنا، بنابر اعلام روابط عمومی حراج ملی، در انتها دومین و آخرین شب این حراج، میزان خرید هنردوستان و مجموعه داران از مرز ۱۸ میلیارد تومان گذشت.
ارزشمندترین اثر معنوی و هنری كه در چهارمین دوره حراج ملی ارائه شد، دو جلد قرآن مجید نفیس بود كه با قیمت پایه ۴ میلیارد تومان ارائه شد اما بعد از یك رقابت شوكه كننده به قیمت ۷ میلیارد تومان به فروش رسید.

این مجموعه شامل بزرگ ترین قرآن طلا و نقره جهان است كه توسط دكتر رائین اكبر خانزاده، در ۶۰۴ صفحه با خط عثمان طه حكاكی شده است. در ساخت این اثر ۱.۵ كیلوگرم شمش طلای ۲۴ عیار، ۱۵ كیلوگرم نقره و ۸۰ كیلوگرم مس به كار رفته است. ابعاد جلد این قرآن نفیس ۱۴۱ در ۹۱ سانتی متر است و توسط استاد مهدی عسگری قلم زنی شده است.

كوچك ترین قرآن طلا و نقره جهان هم دیگر اثر پرارزش این مجموعه بود كه در آن سوره ها بر روی ورق طلا با ابعاد ۱۶ در ۱۲ سانتی متر حكاكی شده بودند. در ساخت این اثر هم از ۸۰۰ گرم طلا، ۱.۷ كیلوگرم نقره و ۸ قیزاط برلیان استفاده شده است. ساخت هنرمندانه هر یك از این دو جلد قرآن حدود دو سال طول كشیده است.

حراج شب گذشته با تابلوی نقاشیخط احمد میرزازاده كه مزین به كلمه بسم الله بود، شروع شد. این اثر كه با قیمت پایه ۶ میلیون تومان به حضار عرضه شد، در نهایت به مبلغ ۲۲ میلیون تومان به فروش رسید.

پرتره دو متری امین السلطان كه نقاشی ظریفی اثر مصورالملك از دوره قاجار است، با دو برابر قیمت پایه و به مبلغ ۱.۳ میلیارد تومان به فروش رسید.

تابلوی مینیاتوری كه توسط شاه عباس صفوی خلق شده و با كمك رضا عباسی به اتمام رسیده، در حراج ملی با قیمت پایه ۴۰۰ میلیون تومان ارائه شد اما علاقه مجموعه داران به این اثر سبب شد تا با در نهایت با قیمت یك میلیارد و ۲۰ میلیون تومان چكش بخورد. علیرضا عباسی، هنرمند خوشنویس هم در حاشیه این اثر خوشنویسی كرده است.

در چوبی كه با قلم میرزا آقا امامی به نقاشی های مینیاتوری مكتب اصیل صفویه مزین شده، در چهارمین دوره حراج ملی با قیمت ۳۰۰ میلیون تومان به مجموعه داران پیشنهاد و در نهایت با رقم ۸۰۰ میلیون تومان چكش خورد. یك جعبه لاكی از همین هنرمند هم بعد از یك رقابت ۲۵۰ میلیون تومانی با رقم ۵۵۰ میلیون تومان به فروش رسید.

علاوه بر این دو اثر میرزا آقا امامی، اثر مینیاتور سوخته چرم یكی از شاگردان وی هم شب گذشته با قیمت ۸۵۰ میلیون تومان به فروش رسید. این مینیاتور كه توسط حسین خطایی خلق شده متعلق به دوره پهلوی است و با ظرافت صحنه بازی چوگان را به تصویر كشیده است.

یك اثر قلمزنی از مهدی علمداری كه یكی از جنگ های نادرشاه افشار را بر زمینه یك سینی حكاكی كرده است با قیمت پایه ۲۰۰ میلیون تومان معرفی و سرانجام به قیمت ۴۲۰ میلیون تومان چكش خورد.

در شب دوم حراج، دو نقاشی پشت شیشه از سیما عظیمی هم توجه هنردوستان را به خود جلب كرد و هر یك از این آثار به قیمت ۵۰۰ میلیون تومان به فروش رسید. این آثار با قیمت های ۱۵۰ و ۱۷۰ میلیون تومان وارد حراج شده بودند. در شب اول هم یك اثر دیگر از این هنرمند با قیمت ۹۵ میلیون تومان چكش خورد.

یكی از مجموعه های جالب توجه حراح شب گذشته، ۱۰ عصای متنوع دوره قاجار بود كه به قیمت ۱۰۰ میلیون تومان به فروش رسید.

چهارمین دوره حراج ملی طی دو شب در مركز همایش های بین المللی رایزن تهران برگزار گردید. حراج ملی كه قصد داشت از هنرمندان جوان حمایت كند و بستری برای معرفی آنها به بازار هنر تولید كند، شب نخست را به ارائه و فروش آثار این هنرمندان اختصاص داد و یك میلیارد و ۷۱۱ میلیون تومان فروش داشت. در شب دوم كه آثار هنرمندان نامی و قدما ارائه شد، ارزش آثار فروخته شده به ۱۶ میلیارد و ۳۴۴ میلیون تومان رسید.


1397/05/06
13:58:30
5.0 / 5
4207
تگهای خبر: ارز , بازار , فروش , قیمت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۱
almur

المور

لاکشری و فشن

almur.ir - حقوق مادی و معنوی سایت المور محفوظ است