اثرات منفی قطع همكاری شركای خارجی سایپا و ایران خودرو

اثرات منفی قطع همكاری شركای خارجی سایپا و ایران خودرو المور: «ایران خودرو» یكی از بزرگترین خودروسازان ایران كه سال ۱۳۴۱ توسط برادران خیامی تاسیس شد، نزد ایرانی ها كاملا شناخته شده و در كشور، برندی پر فروش به حساب می آید. این شركت بزرگ از سال های ابتدایی تاسیس، همكاری خویش را با خودروسازان خارجی شروع كرد.


به گزارش سرویس بازار ایسنا، بنابر اعلام همراه مكانیك، در سال ۱۳۵۳ قیمت نفت و به تبع آن درآمدهای ارزی ایران افزایش یافت. شركت ایران خودرو كه در آن زمان با نام ایران ناسیونال فعالیت می كرد به منظور حفظ بازار تصمیم به تولید پژو گرفت. در اوایل سال ۱۳۵۷ با عنایت به اینكه پیكان قدیمی شده بود، تعویض آن در دستور كار قرار گرفت و بر همین مبنا به منظور تولید خودروی جدیدتری با پژو فرانسه مذاكراتی انجام گرفت كه در نهایت منجر به عقد قرارداد تولید پژو ۳۰۵ شد. هرچند همكاری شركت ایران خودرو با شركت پژو فرانسه به صورت رسمی از سال ۱۳۷۴ شروع شد و این همكاری منجر به درآمدزایی یك میلیارد یورویی شركت پژو از بازار خودرو ایران در سال ۱۳۸۴ شد.در سال ۱۳۹۱ با بالا گرفتن تحریم های ضد ایران و بعد از قراردادهای پژو با جنرال موتورز آمریكا، پژو روابطش را با ایران خودرو قطع كرد. اما پژو سیتروئن از شركت هایی است كه بلافاصله پس از توافق هسته ای ایران و پنج قدرت جهانی در سال ۹۴ و به تبع آن اعلام رفع محدودیت ها برای همكاری تجاری با تهران برای بازگشت به بازار ایران اعلام آمادگی كرد و در همین راستا شركت ایكاپ شكل گرفت. یعنی شركت جوینت ونچری كه ۵۰ درصد سهام آن متعلق به ایران خودرو و ۵۰ درصد سهام متعلق به پژو است. در بهمن ماه سال ۱۳۹۴ پژو طبق یك قرارداد به ارزش ۴۰۰میلیون یورو كه با ایران خودرو به امضا رسید، به بازار ایران بازگشت كه طی آن انتقال خط تولید پژو ۲۰۰۸٬۲۰۸ و ۳۰۱ به ایران خودرو در دستور كار قرار گرفت.

اما این داستان امسال باز هم تكرار شد و با خروج آمریكا از برجام، شركای خارجی صنعت خودروی كشور، به ناچار مجبور به ترك بازار ایران شدند. هم اكنون امكان ثبت نام برای خرید خودرو از ایكاپ وجود ندارد اما این شركت تعهد دارد خودروهایی كه قبل از این توسط خریداران ثبت نام شده بود را به ایشان تحویل دهد.

در دور اول تحریم های هسته ای هم شركت های بین المللی فعال در بازار ایران، راه خروج را در پیش گرفتند. تبعات این اتفاق در دور اول تحریم ها، تنها دامن خودروسازان داخلی را نگرفت، بلكه شركای خارجی هم متضرر شدند. پژو در آن سال ها، به صورت كامل از بازار ایران رفت و همین خروج سبب شد تا صادرات این شركت یك میلیارد و ۲۰۰ میلیون یورو افت كند. این افت سبب اخراج ۸ هزار نیروی پژو شد.

«سایپا» یكی دیگر از خودروسازان مطرح در ایران كه از سال ۱۳۴۶ فعالیت خویش را شروع كرد. به دنبال همكاری این خودروساز و شركت كیا كره جنوبی، تولید سراتو از سال ۹۳ آغاز و در سال ۹۵ از محصول سراتو آپشنال رونمایی گردید و در همان سال همكاری سیتروئن و سایپا برای تولید خودرو سیتروئن c۳ در خط تولید سایپا كاشان هم شروع شد.اما در این موارد هم مشابه دیگر شركای خارجی شاهد قطع همكاری و توقف تولید محصولات سراتو سایپا و سیتروئن c۳ هستیم. هرچند سایپا هم متعهد شده كه سراتو سایپا را به خریدارانی كه ثبت نام كرده، نصف مبلغ خودرو را پرداخته و دعوتنامه دریافت كرده اند تحویل دهد.

مهم ترین اثری كه قطع همكاری خودروسازان خارجی با شركت های داخلی گذاشت تغییر در قیمت محصولات سایپا و ایران خودرو است. اتفاقات اخیر نه تنها بر خودروهای تولید مشترك بلكه بر خودروهای تولید ملی هم تاثیر گذاشته و سبب نوسان شدید قیمت محصولات ایران خودرو و سایپا شده است.

این نوسانات قیمت تا حدی پیش رفت كه تفاوت قیمت كارخانه و بازار آزاد برای برخی از خودروها به ۱۰۰ میلیون تومان هم رسید و خیلی از خودروها با قیمتی دوبرابر آنچه كه كارخانه تحویل می داد در بازار آزاد معامله می شدند. باآنكه از اوایل مهرماه و با قطع روند صعودی قیمت دلار، قیمت خودرو هم تا حدی كاهش پیدا كرد اما هچنان بازار خودرو بازار بی ثباتی است كه تغییر هر روزه قیمت ها سبب سردرگمی خریداران و فروشندگان خودرو شده است.

در این بازار پرنوسان، نیاز به یك مرجع برای تعیین قیمت به روز و دقیق خودرو بیشتر از پیش احساس می گردد. سایت همراه مكانیك بعنوان مرجع قیمت گذاری خودرو این امكان را در اختیار كاربران قرارداده تا به قیمت روز انواع مدلهای خودرو دسترسی داشته باشند. برای این منظور كافی است به صفحه قیمت خودرو همراه مكانیك مراجعه نموده و مدل خودرو مدنظرتان را انتخاب كنید.
1397/08/12
13:41:39
5.0 / 5
4194
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۱
almur

المور

لاکشری و فشن

almur.ir - حقوق مادی و معنوی سایت المور محفوظ است