بانك مركزی نروژ پیشنهاد داد:

برنامه سرمایه گذاری صندوق ذخیره مستمری نروژ تغییر كرد

برنامه سرمایه گذاری صندوق ذخیره مستمری نروژ تغییر كرد به گزارش المور بانك مركزی نروژ در طرحی پیشنهاد داد كه صندوق ذخیره مستمری دولتی این كشور (جی پی اف جی)، از سرمایه گذاری در بخش نفت و گاز به دلیل بازگشت اندك سرمایه، صرف نظر كند.به گزارش المور به نقل از مهر به نقل از اسپوتنیك، بانك مركزی نروژ در طرحی پیشنهاد داد كه صندوق ذخیره مستمری دولتی این كشور (جی پی اف جی)، كه بزرگترین صندوق ذخیره ارزی جهان است، از بخش نفت و گاز به دلیل بازگشت اندك سرمایه، صرف نظر كند.
طبق این طرح پیشنهادی قرار است سهام مربوط به نفت و گاز طبیعی از شاخص بنچ مارك این صندوق حذف شوند كه این به این مفهوم است كه این صندوق در نظر دارد سرمایه گذاری خود در شركت های انرژی را كم كند.
بانك مركزی نروژ كه مدیریت صندوق ذخیره مستمری دولتی (جی پی اف جی) را به عهده دارد اعلام نمود كه چنین حركتی صدمه پذیری این صندوق از ریسك های ناشی از نوسانات قیمت نفت را می كاهد.
در عوض این می تواند در شرایطی كه به شكل روزافزونی به نوسانات قیمت های نفت اضافه می گردد سبب سود كردن سیستم مستمری و رفاهی نروژ شود.
در بیانیه بانك مركزی آمده است: بازده سهام نفت و گاز در بازار سهام، در بازه هایی كه قیمت نفت در بازار افت می كند به شدت كاهش میابد. ازاین رو ارزیابی بانك بر این است كه درصورتی كه جی پی اف جی در سهام نفت و گاز سرمایه گذاری نكند، صندوق ذخیره دولتی نسبت به افت دائم قیمت های نفت، صدمه پذیری كمتری خواهد داشت.
این طرح درحالی پیشنهاد شده است كه اشتیاق در مورد نفت و گاز طبیعی در اسكاندیناوی درحال كاهش است. در سپتامبر گذشته غول حمل ونقل دریایی دانمارك، مرسك، آخرین سهام نفتی خویش را به شركت فرانسوی توتال فروخت.
حفاری در دریای شمال و تولیدات دور از ساحل به طور روزافزونی گران تر می گردد و از آنجایی كه قیمت های نفت تحت تاثیر انقلاب نفت شیل در آمریكای شمالی تحت فشار كاهشی دائمی قرار دارند، شركت های بخش عمومی و خصوصی اسكاندیناوی به دنبال كنار گذاشتن سرمایه گذاری در استخراج نفت هستند.
در این شرایط برخی بر این باورند كه تصمیم به كاهش ریسك پذیری جی پی اف جی از دینامیك بازار نفت می تواند سبب به وجود آمدن تغییری تكان دهنده در دیدگاه سرمایه گذاران جهانی در مورد بخش انرژی شود.
 

1396/09/02
13:46:46
4355
5.0 / 5
موضوعهای خبر: ارز , بازار , بانك , سرمایه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران المور در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۱
almur

المور

لاکشری و فشن

almur.ir - حقوق مادی و معنوی سایت المور محفوظ است