شستشوی فرش دستبافت، قالی شویی ایران مهر

شستشوی فرش دستبافت، قالی شویی ایران مهر به گزارش المور فرش دستباف نمونه ای از هنر و تمدن مردمان ایران زمین بوده و بسیار برای ما حائز اهمیت است؛ ازاین رو نحوه شستشو فرش دستباف هم برای ما اهمیت به خصوصی دارد.


به گزارش المور به نقل از ایسنا، بنابر اعلام قالی شویی ایران مهر، در زیر نگاهی به تاریخچه فرش دستباف می اندازیم.
تاریخچه فرش دستباف
هر كشور و ملت در دنیا، نمادی دارد و با آن نماد در جهان شناخته می شود. شاید برای شما سوال باشد نماد ایران چه چیز می تواند باشد؟ نماد ایران، فرش دستباف هست و همه دنیا ایران را به خاطر هنرنمایی زیبا روی فرش های دستباف می شناسند.
كارشناسان در سطح جهان، فرش دستباف ایرانی را منحصربه فردترین و زیباترین نوع آن می دانند.
باستان شناسان و تاریخ شناسان ایرانی، معتقدند كه تاریخ بافت فرش در ایران، به دوره صفویه برمی گردد.
به عبارت دیگر قرن ۱۶ و ۱۷ آغاز شكوفایی دوران فرش بافی در ایران است.


در زیر نگاهی به برخی از فرش های دستباف قدیمی ایرانی می پردازیم:
فرش پازیریك
این فرش كه در اصل بعنوان پوشش اسب به كار برده می شد، قدمتی بالغ بر ۲۵۰۰ سال دارد و در آن تصاویری همچون تخت جمشید و شاخ گوزن پهن به كاربرده شده است و كارشناسان معتقدند كه مبدأ این فرش، كشور ایران بوده است.
نحوه شستشو فرش دستباف زیر، به دلیل قدیمی بودن و نبود امكانات با صابون و آب انجام می شد همان گونه كه می بینید بخشی از آن نیز، گرفتار پارگی شده است.
فرش بهارستان معروف به بهار خسرو
این فرش، همان فرش معروف بهارستان است كه در شكست یزدگرد سوم آخرین پادشاه ساسانی، سپاهیان عرب آنرا به غنیمت بردند. در مدت ۲۰۰ سالی كه ایران تحت كنترل عرب ها بود، هنر قالی بافی گرفتار ركود شد و نتوانست آن پیشرفت دوره ساسانیان را داشته باشد. ولی این بدین مفهوم نیست كه این حرفه به صورت كامل كنار گذاشته شده و به آن توجه ای نبوده؛ بلكه در گوشه و كنار این سرزمین با جریانی آرام، در حال انجام بوده است.
قالی اردبیل
قالی اردبیل، یكی از زیباترین و بی نظیرترین قالی هایی بود كه در دوران صفویه بافته شده بود. تاروپود این قالی، از ابریشم بوده و پرزهای آن هم از پشم بوده است.
قالی موج دریا
این قالی در موزه وین در اتریش نگه داری می شود و از لحاظ طراحی و بافت، به صورت كلی با بقیه قالی و فرش های ایرانی متفاوت می باشد. به این صورت كه در بالا و پایین آن تصاویر كشتی و دریا نوری به تصویر كشیده شده است.
طرح گلدانی
در این فرش ها، معمولاً طرح های اسلیمی و تركه های گلدار و خطوط هندسی به شكل لوزی به وضوح قابل رؤیت است.
فرآیند بافت فرش
برای این كه فرش بافته شود، باید یك سری از مراحل را بپیماید تا به تولید برسد. در زیر نگاهی به این موارد می اندازیم:
۱- آماده سازی مواد اولیه كه شامل نخ چله یا نخ پشمی می شود
۲- آماده كردن دار قالی و ابزار آن
۳- آماده سازی نقشه و طرح موردنظر
۴- چله كشیكه همان نصب نخ یا تارها بر روی دار قالیبافی می باشد
۵- بافت گلیم
۶- انجام عمل گره زدن بر روی تارها به وسیله خامه
۷- نقشه خوانی كه همان انجام عمل گره زدن بر مبنای خانه های رنگی نقشه می باشد
۸- انجام عمل پودكشی
۹- شیرازه پیچی كناره ها
۱۰- عمل كوبیدن رج ها و قیچی زدن سر، پرزهای اضافی
۱۱- رعایت در حین انجام كار برای پیشگیری از معایب احتمالی هنگام بافت
۱۲- پایین كشیكه همان در آوردن قالی و اتمام كار است
مراحل زیادی برای بافت فرش دستباف طی می شود؛ ازاین رو باید ارزش این دارایی خویش را بدانیم و در شستشو فرش دستباف خود، كوتاهی نكنیم.
شستشو فرش دستباف
فرش های دستباف برای ما اهمیت فراوان دارد و بسیار برایمان مهم است؛ ازاین رو شستشو فرش دستباف هم باید مهم جلوه داد و برای آن برنامه ریزی لازم و مدون انجام داد.
بایدها و نبایدهای شستشو فرش دستباف در منزل
رعایت اصول و قوانین اولیه شستشو فرش دستباف، سبب می شود كه فرش كیفیت اولیه خویش را از دست ندهد و رنگ آن هم از بین نرود. غبارگیری نخستین گام در شستشو فرش دستباف می باشد.
غبارگیری به دو صورت دستی و مكانیكی انجام می شود كه دستی به روش تكان دادن فرش و كوبیدن آن با چوب است و سپس با جارو سطح آنرا تمیز می كنند و مكانیكی كه انجام در خانه مقدور نیست.
نكاتی در ارتباط با شستشو فرش دستباف
۱- استفاده از زمین های سخت مانند موزاییكی و شیب دار مناسب تر است
۲- در شستشو فرش دستباف نباید از آب گرم استفاده نمود. همین طور آب باید با فشار معمولی نه خیلی زیاد استفاده كرد
۳- نباید در شستشو فرش دستباف از مواد قلیایی بهره برد چونكه به بافت آن صدمه می رساند
۴- از شوینده هایی مانند پودر و مایع فرش شویی استفاده كنیم
۵- این نكته را باید حتماً لحاظ نماییم كه برای شستشو فرش دستباف، نباید از قبل شستشو آنرا خیس نماییم مخصوصاً اگر فرش رنگ پس بدهد كه رنگ ها به نواحی روشن منتقل می شوند
۶- فرش هایی كه رنگ پس می دهند را با برس پلاستیكی تمیز كنیم
۷- بعد از شستشو فرش دستباف، آنرا با پارو و دستمال های حوله ای پاك نماییم و ساعاتی آنرا مقابل نور آفتاب قرار دهیم تا علاوه بر خشك شدن، از انتقال رنگ به سایر نقاط جلوگیری كنیم
۸- برای شستشو فرش دستباف كه رنگ پس نمی دهد هم همین روال كاری را انجام می دهیم
شستشو فرش دستباف در قالی شویی
شستشوی فرش از سال های گذشته در میان خانواده های ایرانی مرسوم بوده است. شستشو فرش دستباف باید به صورت اصولی و دقیق بوده و در طول كار شستشو به فرش آسیب ای وارد نشود و درعین حال از هرگونه كثیفی و لكه ای، تمیز شده باشد.
انتخاب روش صحیح شستشو فرش دستباف خیلی مهم می باشد چونكه انتخاب یك روش اشتباه می تواند صدمه جبران ناپذیری به فرش وارد كند. با عنایت به روش منحصربه فردی كه در شستشو فرش دستباف مورد نیاز است، استفاده از ماشین آلات مكانیزه در شستشوی فرش دستبافت سفارش نمی گردد و استفاده از روش های سنتی توسط مسئول خاص سفارش می شود. اوج كار و هنرنمایی یك قالی شویی، شستشو فرش دستباف به بهترین حالت و شكل امكان دارد كه با ثابت ماندن شرایط و كیفیت فرش، می توان به آن قالی شویی نمره قبولی داد.


شستشو فرش دستباف به دو دسته تقسیم می شود كه دسته اول، فرش دستباف معمولی است كه جنس آن از پشم و كرك است و دسته دوم فرش دستباف درجه یك است كه جنس آن از گل ابریشم است.
مدرن ترین دستگاه های روز دنیا برای قالی شویی
یكی از دستگاه های مدرن در زمینه شستشو قالی، دستگاه ارتعاشی می باشد. این دستگاه قدرتمند سرعت عمل را بسیار بالا می برد؛ به صورتی كه در هر دقیقه یك فرش آن هم به صورت كاملاً اتوماتیك و بدون استفاده از دست، آماده می كند.
یكی دیگر از دستگاه های مدرن در زمینه قالی شویی، دستگاه ریلی است كه با اندازه ای نسبتاً بزرگ، فرش ها را می شوید.
آبگیر لوله ای، دستگاه بعدی در زمینه مدرن ترین دستگاه ها می باشد كه با سرعت مثال زدنی، آب مانده و مایع های شوینده در فرش را می گیرد.
قالی شویی ایران مهر
قالی شویی ایران مهر در سال ۱۳۳۱ تأسیس شده و نخستین قالی شویی در تهران بوده و توانسته ایم تابحال خدمات عالی و امكانات خوب را با كیفیت بسیار عالی به همشهریان عزیز تهرانی و شهری عرضه دهیم.
قالی شویی ایران مهر، یك قالی شویی تمام اتوماتیك است؛ و هم اكنون با فضای استثنایی كه شامل ساختمان اداری، محوطه باز، سه سالن جهت شستشو مجهز به گرم خانه گازی، سالن بسته بندی (كاور) و تسویه خانه ها است.
همینطور قالی شویی ایران مهر خدماتی همچون شستشو قالی دستبافت و ماشینی – رفوگری – چرم دوزی- شیرازه دوزی- لكه گیری- مبل شویی – رنگ برداری – و … را عرضه می دهد.
هم اكنون این مجموعه با دارا بود یك صد و سی شش نفر پرسنل و هم ۱۷۰ هزار مشترك در مناطق گوناگون تهران بزرگ آماده هر نوع خدمت رسانی است.
قالی شویی ایران مهر دارای پروانه معتبر و لوح تقدیر از ریاست محترم صنف قالی شویی شهرری است؛ كه در سایت می توانید مشاهده كنید.
قالی شویی ایران مهر تخفیف ویژه عیدانه ای بابت سال جدید در نظر دارد و به كسانی كه سفارش خویش را از راه سایت ایران مهر ثبت كنند، ۱۰ درصد تخفیف عرضه می دهد. علاقه مندان برای كسب اطلاعات بیشتر می توانند به آدرس سایت: www. carpetiranmehr.ir رجوع كنند.


انتهای رپرتاژ خبری


1398/01/18
13:22:02
5.0 / 5
4516
تگهای خبر: ارز , تولید , خدمات , سایت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
almur

المور

لاکشری و فشن

almur.ir - حقوق مادی و معنوی سایت المور محفوظ است