صورت جریان وجوه نقد و اهمیت آن در تصمیمات مدیریتی

صورت جریان وجوه نقد و اهمیت آن در تصمیمات مدیریتی به گزارش المور حیات یك واحد اقتصادی تا حد زیادی به جریان نقد آن بستگی دارد و ایجاد توازن بین وجه نقد در دسترس و نیازهای نقدی مهم ترین عامل سلامت اقتصادی یك سازمان هست. از آنجایی كه وضعیت نقدینگی مبنای قضاوت خیلی از ذینفعان مانند سرمایه گذاران، اعتباردهندگان، تحلیل گران و سایر استفاده كنندگان درباره وضعیت اقتصادی می باشد، پیشبینی جریان وجه نقد آتی از اهمیت زیادی برخوردار می باشد.


به گزارش المور به نقل از ایسنا، بنابر اعلام فراپیام، جریان های نقدی در حقیقت همان ورودی ها و خروجی های وجه نقد و معادل وجه نقد است. وجه نقد شامل وجه نقد در دسترس و وجوه سپرده گذاری هست. معادل وجه نقد شامل سرمایه گذاری كوتاه مدت با قابلیت نقدینگی بسیار بالاست كه به آسانی قابل تبدیل به مقادیر معینی وجه نقد است و احتمال تغییر در ارزش آن بسیار ناچیز است. وجوه نقد آزاد، همان وجوه نقد عملیاتی است كه مقادیر مربوط به خرید دارایی ها از آن كسر شده است. مدیران واحدهای تجاری معتقد هستند كه وجوه نقد آزاد اطلاعات مفیدی را برای سرمایه گذاران راجع به توانایی شركت در مورد تهیه وجوه نقد آن هم بدون تأمین مالی خارجی، فراهم می آورد. مدیران از این معیار برای سنجش منابع در دسترس جهت موقعیت های استراتژیك استفاده می نمایند.
اطلاعاتی كه از راه صورت جریان وجوه نقد افشاء می شود برای مقاصد گوناگونی مفید می باشد. یكی از كاربردهای آن تهیه بودجه های نقدی است. تركیب اطلاعات مربوط به جریان های ورود و خروج وجوه با اطلاعات منعكس در سایر صورت های مالی و یادداشت های همراه، می تواند در پیشبینی خالص جریان های آتی وجوه سودمند واقع شود
یكی از اهداف اساسی عرضه صورت جریان وجوه نقد، افشای اثرات فعالیت های مهم تأمین مالی و فعالیت های مهم سرمایه گذاری توسط واحد تجاری طی یك دوره مالی است. منظور از فعالیت های تأمین مالی، عملیات و رویدادهایی است كه به تأمین وجه برای واحدهای تجاری منجر گردیده است كه اصطلاحاً منابع مالی یا منابع وجوه هم خوانده می شود و منظور از فعالیت های سرمایه گذاری رویدادها و یا عملیاتی است كه به مصرف وجه توسط واحد تجاری منتهی شده است كه اصطلاحاً مصارف مالی یا مصارف وجوه هم نامیده می شود؛ ازاین رو ازآنجاكه هدف اصلی صورت جریان های نقدی عرضه اطلاعات در مورد پرداخت ها و دریافت های نقدی و همینطور تغییرات موجودی نقد و شبه نقد هست، اطلاعات مفیدتری را هم در مورد ارزیابی مواردی از قبیل سیاست های تأمین مالی موسسه، سیاست های توزیع سود، توانایی افزایش ظرفیت تولیدی و... عرضه می نماید.


در واقع اطلاعات تاریخی مربوط به جریان وجوه نقد می تواند در قضاوت نسبت به مبلغ، زمان و میزان اطمینان از تحقق جریان های وجوه نقد آتی به استفاده كنندگان صورت های مالی كمك نماید. اطلاعات مزبور مبین چگونگی ارتباط بین سودآوری واحد تجاری و توان آن جهت ایجاد وجه نقد و در نتیجه مشخص كننده كیفیت سود تحصیل شده توسط واحد تجاری است.
در حقیقت اطلاعات مربوط به گردش وجوه نقد باید جهت استفاده كنندگان مالی در درك بهتر عملیات، ارزیابی فعالیت های مالی، سنجش نقدینگی و توان واریز بموقع بدهی ها، تفسیر اطلاعات مربوط به سودآوری و درنهایت فعالیت های تأمین مالی و سرمایه گذاری واحد انتفاعی سودمند واقع شود
با عنایت به میزان اهمیت این مبحث در چگونگی عملكرد یك بنگاه اقتصادی گروه شركت های نرم افزاری فراپیام ماژول در رابطه با بهره برداری از صورت جریان نقد به روش مستقیم را در سبد محصولات خود قرارداده است دریافت گزارشات صورت جریان وجوه نقد به روش مستقیم، با امكان معرفی درختواره منابع و مصارف بر مبنای طبقه بندی انجام شده در ساختار كدینگ حسابداری دریافت و پرداخت برای مدیران ارشد امكان تصمیم گیری بموقع در ارتباط با وجوه نقد و چگونگی مصارف را فراهم می آورد همینطور امكان دریافت گزارشات تفكیك شده به جزئیات و هم گزارشات تجمیعی و در لحظه از خصوصیت های این محصول هست. از دیگر خصوصیت های این محصول كاربرد صورت جریان وجوه نقد برای مجموعه های چند شركتی و هلدینگ هست كه می توانند گزارش صورت جریان وجوه نقد را به تفكیك هر شركت یا تجمیعی بدون فوت وقت از سیستم استخراج نماید.
به منظور اطلاعات بیشتر محصولات با شماره تلفن ۸۶۷۴۸ و یا با نشانی اینترنتی www.farapayam.com با ما در ارتباط باشید.
انتهای رپرتاژ آگهی


1398/06/03
15:01:32
5.0 / 5
4088
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , تولید , سرمایه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۴
almur

المور

لاکشری و فشن

almur.ir - حقوق مادی و معنوی سایت المور محفوظ است